van deze netwerken zijn veel groter. Een storing in een dergelijk net werk legt hele bedrijven plat. De be heerders zijn bij graafwerkzaamhe den passief; De nieuwe telecom-providers; deze netten zijn nogal eens supersnel aangelegd. De kabels liggen boven dien soms dwars over alle andere kabels en leidingen heen. Door de vele overnames zijn de beheerders soms lastig te vinden. Ligginggege- vens zijn soms onnauwkeurig. De informatieverstrekking laat boven dien soms te wensen over. De ervaringen van de "gravers" met de registratie De gravers zijn in het algemeen niet zo tevreden met de via KLIC verkregen in formatie van de kabel- en leidingbe heerders. Sommige leidingbeheerders reageren niet en andere zenden de in formatie te laat, het komt regelmatig voor dat tekeningen pas na een week worden geleverd en dat de aannemer de kabel- en leidingbeheerder moet bellen. Ook is de informatie vaak on volledig en in verschillende vormen, schaal, formaat en verschillen de ge bruikte symbolen. De nauwkeurigheid laat nogal eens te wensen over, vooral bij de kabels; zo worden lussen niet weergegeven, bochten om bomen te ontwijken ontbreken, enzovoorts. Af wijkingen van één meter komen regel matig voor. Ook het ontbreken van de dieptegegevens ervaren gravers als een gemis, vooral bij de gestuurde borin gen. Kabels en leidingen kunnen enke le meters diep liggen. Op de kaart blijkt dit veelal niet. Vooral bij het slaan van damwanden en dergelijke geeft dit problemen, immers men ver wacht geen kabels of leidingen op een dergelijke diepte. De gravers ervaren dat sommige ka bel- en leidingbeheerders soms maan den achterlopen met het bijhouden van hun bestanden. Zij ervaren dit als zij een KLIC-aanvraag doen voor een gebied waar onlangs een groot werk is uitgevoerd. Ook ervaren zij dat sommige beheerders, waaronder KPN, de laatste jaren zeer terughou dend zijn bij verleggen van kabels, waardoor kabels onder een rotonde komen te liggen. Vianed vraagt zich af of bij deze bedrijven het korteter- mijndenlcen niet teveel overheerst. Dit geldt ook voor de 'dode' of loze kabels en leidingen. Televisie op zwart door kabelbreuk uit de Apeldoornse Courant van 23-10-2003, door Nils ten Brinke. ELBURG - Kabelaar UPC heeft afgelopen week de handen vol gehad aan de gevolgen van een kabelbreuk op de Noord-Veluwe, veroorzaakt door een aannemersbedrijf. Oldebroek, Elburg en Nunspeet kwamen daardoor enige tijd zonder kabeltelevisie, -radio en -internet te zitten. Duizenden boze UPC-klanten meldden de storing bij gemeenten, UPC en lokale radio- en televisiestations. De voor de fout verantwoordelijke aannemer vatte het laconiek op. 'De televisie kan best een dag worden gemist.' Kabelaanbieder UPC reageert minder mild. 'Twintigduizend klanten uit Oldebroek, Elburg en Nunspeet hebben geen signaal. Dat is afschuwelijk voor het bedrijf, reageert woordvoerder J. Schaap. De kabelbreuk ont stond bij werkzaamheden aan een nieuwe rotonde in Nunspeet. Aannemersbedrijf Van Voskuilen Woudenberg BV boorde 's morgens een pijp onder de weg door om de kabels voor de straatverlichting te geleiden. De werknemers gingen er vanuit dat de glasvezelka bel voor radio, televisie en internet van exploitant UPC op vijftig centimeter diepte lag. Met een compressorboor boorden ze op 1,10 meter diepte. Op die hoogte lag echter ook de transportkabel die de beelden vanaf het ontvangststation van UPC in Apeldoorn naar de Noordwest-Veluwe leidt. De 'dode' of verlaten kabels en leidingen De leidingbeheerders hebben de neiging om de niet meer in gebruik zijnde stukken kabel of leiding te laten liggen (een gevolg van de privatisering?), maar wel te verwijderen van de beheerlcaart. Bij volgende werkzaamheden krijgt de aan nemer geen informatie over deze verlaten kabels en leidin gen van de beheerders en ontstaan bij het graven vervol gens wel problemen. Het is dan onduidelijk wat voor soort kabel of leiding het is. Of denkt men dat de gezochte kabel of leiding gevonden is, terwijl het de verlaten leiding is. Ver volgens wordt het graven gestart en trekt de aannemer de goede leiding kapot. De diepteligging van kabels en leidingen Een ander regelmatig voorkomend probleem is dat bij het verlagen van weggedeelten of terreinen kabels en leidingen op onvoldoende diepte komen te liggen. De opdrachtgever of de kabel- of leidingbeheerder laat dan (meestal door geld gebrek) deze kabels en leidingen niet dieper leggen. Dit on danks dat de beheerder hierop door de aannemer wordt ge wezen. Zo ontstaat dan de situatie dat kabels, zelfs gaslei dingen, in het asfalt komen te liggen met het risico dat de ze leidingen later tijdens sloop of frezen worden geraakt. Niemand rekent er immers op dat er leidingen in het asfalt liggen. Een ander voorbeeld is de telecomlcabels die direct onder de trottoirtegel liggen, gemakshalve tijdens repara ties of werkzaamheden zijn deze daarna niet op de juiste diepte teruggelegd; ook hier rekent de graver niet op en hier hoeft hij ook niet op te rekenen?! Fig. 4. Deze kabels hebben zeker onvoldoende dekking, ze kunnen bij het mechanisch verwij deren van de tegels al worden beschadigd. GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 45