De organisatie De grondroerders ervaren dat er binnen de bedrijven van de kabel- en leidingbeheerders onvoldoende terugkoppeling is; de informatieverstrekking geschiedt door andere men sen (de KLIC-afdeling) dan de beheerders van het net (de op zichters). De beheerders van de grote leidingen vormen hierop een uitzondering. Bij de andere kabel- en leidingbe heerders is er geen of slechts incidenteel contact met de graver. Ook als de aannemer een coördinatieoverleg belegt met alle betrokken kabel- en leidingbeheerders schitteren er de nodige bedrijven door afwezigheid. Bij de energiebe drijven is de afgelopen jaren veel kennis van vooral locale medewerkers verdwenen, hierdoor worden recente wijzi gingen in het net soms niet doorgegeven aan de aannemer. De aan de aannemer geleverde kabel- en leidinginformatie loopt dan achter. De drie organisaties van grondroerders hebben de indruk dat de kabel- en leidingbeheerders in het verleden hen niet of onvoldoende bij het overleg over de ka bel- en leidingproblematiek hebben betrokken. Gaslek Uit De Noordoostpolder van 23 maart Graag wil ik reageren op dit artikel in De Noordoostpolder van donderdag 18 maart, waar in vermeld staat dat de gasleidingbreuk in Tollebeek is veroorzaakt door stuk trekken van de leiding tijdens rioolvernieuwingswerkzaamheden. Ten onrechte wordt, in de richting van medewerkers van ons bedrijf (KWS-Flevoland), op de voorpagina de vergelijking ge maakt met een ezel en dat de leiding kapot getrokken zou zijn '..door de gravers die nog steeds niet in de smiezen hadden op welke plek de gasleiding lag...'. Dit gaat ons veel te ver. Dat dit artikel over de gasleidingbreuk niet klopt weten gelukkig vele Tollebekers en dat doet me deugd. Want wat was er namelijk werkelijk aan de hand? De gasleiding is he lemaal niet 'kapot getrokken'. De gravers wisten precies waar de gasleiding lag. De gaslei ding was voor graafwerkzaamheden reeds getraceerd. Deze leiding liep op enige afstand mee met de nieuw te leggen riolering. Het probleem kwam op het moment dat de gaslei ding een bocht maakte van het tracé af, terwijl de te leggen riolering rechtdoor liep. Ter plaatse van deze bocht in de gasleiding is dinsdagmiddag deze gasleiding, door de gas druk van binnenuit, uit de mof geschoten omdat er geen tegendruk van de grond meer aanwezig was. Op deze plaatshad een trekvaste koppeling moeten zitten, zoals te doen ge bruikelijk in de bochten. De reparatie door Essent bestond uit het terugdrukken van de leiding in de mof. Onze medewerkers hebben hun twijfel geuit over deze reparatie methode. Deze twijfel bleek te recht, toen woensdagmorgen voor de tweede keer de gasleiding uit de mof schoot. Met de ze toelichting hoop ik toch dat er recht wordt gedaan aan de gevoelens van onze mede werkers die, soms met geploeter in de modder, Tollebeek van een nieuwe riolering probe ren te voorzien. H. Hellinga, districtsmanager KWS Gelderland/Flevoland. De redactie van het artikel 'Tollebekers twee keer zonder gas' is tot stand gekomen mede door een pers bericht dat door energiemaatschappij Essent is verstuurd. Citaat: 'De plaats Tollebeek in de Flevopol- der werd tot twee maal toe getroffen door een gasstoring. Dit vond plaats op dinsdagmiddag 16 maart en woensdagochtend 17 maart. De oorzaak ligt in beide keren in het stuk trekken van een gas leiding in de straat In 't Vizier. Dit gebeurde door riool werkzaamheden.Einde citaat. Het zou goed zijn als de betrokkenen in het vervolg eerst zelf uitvechten wie er schuldig is aan een der gelijk voorval en daarna samen een betrouwbaar bericht voor de media opstellen. Redactie De Noordoostpolder Sloten schoonmaken De loonbedrijven in de agrarische sector hebben nog een ander probleem: zij maaien twee maal per jaar de slootkan ten en houden deze op diepte. In hun ogen zijn dit geen graafwerkzaamheden; er wordt dus geen KLIC-melding ge daan. Inmiddels wordt de visie, dat onderhoudswerkzaam heden aan sloten geen graafwerkzaamheden zijn, onder schreven door de verzekeraars. Toch worden bij deze werk zaamheden regelmatig kabels en soms ook leidingen be schadigd. Deze kabels en leidingen liggen of hangen soms letterlijk in de sloot en zijn dus (uit gemakzucht?) niet inge graven. Bij tijdelijke aansluitingen, bij voorbeeld bij nieuwbouw, komt het zelfs voor dat de kabel maar in de sloot is gelegd, dus in de lengterichting; dit is vragen om problemen. Het loonbe drijf moet bij schade in dit soort geval len maar bewijzen dat de kabel- of lei dingbeheerder onzorgvuldig te werk is gegaan. De schade Alle grondroerders werken zo zorgvul dig mogelijk en trachten schade te voorkomen. Toch gebeurt het regelma tig dat er schade ontstaat. Helaas is er geen sluitende registratie van alle schades ten gevolge van grondroeracti- viteiten. Een voorzichtige schatting is dat er jaarlijks zo'n 40.000 schadege vallen zijn. De schades lopen uiteen van enkele honderden euro's tot vele honderdduizenden euro's. De totale schade is onbekend, er zijn schattin gen die variëren van circa 25 tot 75 miljoen. Vooral het invoeren van de aansprakelijkheid voor de gevolgscha de (bijvoorbeeld de leveringsplicht van de energiebedrijven en de stagnatie bij de gebruikers) zal het schadebedrag de komende jaren aanzienlijk verhogen. De schades wordt veelal direct ge claimd bij de betrokken graver. Door gebrek aan wetgeving op het gebied van de schuldvraag van de beschadi ging is de afgelopen jaren een aanzien lijkejurisprudentie ontstaan [4]. Ook is er door de jurisprudentie een situatie ontstaan dat de schade wordt verhaald bij de verzekering van de eigenaar van de machine die de schade heeft veroor zaakt. Dit betekent dat het direct uit voerende bedrijf (aannemer, kabelleg- bedrijf of loonbedrijf) in veel gevallen opdraait voor de schade. Deze schade wordt wel gedekt door de aansprake lijkheidsverzekering van de eigenaar van de machine, echter de premie voor dit soort verzekeringen stijgt maande lijks en bovendien worden de voor waarden van de verzekeringsmaat schappijen, voor zover ze deze verzeke ring nog willen verlengen, ook steeds scherper. Het eigen risico stijgt en de maximumdekking daalt. Ook heeft de rechter met betrekking tot de schuld vraag onlangs geoordeeld dat een af wijking van één meter in de ligging van een kabel ten opzichte van de teke ning van de kabel- en leidingbeheerder niet abnormaal is en dat de graver hier rekening mee moet houden! GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 46