structiekaarten gemaakt waarop per werkfase de activitei ten, verantwoordelijkheden, de risico's en gevolgen, en de werkmethode en de preventieve maatregelen zijn vermeld (zie fig. 5). Daarnaast hebben de drie organisaties nog wen sen en ideeën om de registratie en informatievoorziening te verbeteren, deze komen verderop in dit artikel aan bod. Tenslotte zijn er binnen de drie organisaties nog afzonder lijke activiteiten om schade te verminderen. Vianed Vianed werkt met andere organisaties samen om schade te voorkomen, voorbeelden zijn onder andere de instructie bladen van de GWWO, de samenwerking in de KLIC-werk- groep en daarnaast de opleidingen infra aan de ROC's sa men met de SBW. Verder probeert Vianed haar leden door lezingen en publicaties bewust te maken van de gevolgen van de schades en de mogelijkheden om schade te voorko men. In het reguliere werkoverleg moet continu aandacht aan dit onderwerp worden geschonken. Ook in het kader van de ARBO dient meer aandacht aan dit onderwerp wor den besteed. Bolegbo-vok (Boor-, kabelleg- en buizenlegbedrijven) Bolegbo-volc heeft twee specifieke activiteiten op dit gebied. Dit zijn de certificeringsregeling voor Kabelinfrastructuur en Buizenlegbedrijven en de Erkenning voor Grondboor- en Bronbemalingsbedrijven. Beide regelingen zijn een waar borg van kwaliteit en betrouwbaarheid. Deze certificering houdt onder meer een inspanningsverplichting in om voor afgaande aan de werkzaamheden de kabels en leidingen op te sporen en een KLIC-melding te doen. Verder heeft Boleg bo-vok een branche-eigen opleidingsinstituut: GOA Leiding techniek. Samen met regionale opleidingscentra (ROC's) verzorgt deze de opleiding van vakmensen in de lcabelleg- en buizenlegbranche. CUMELA Nederland (loon- en grondverzetbedrijven) CUMELA probeert door voorlichting, onder meer door arti kelen in haar vakblad "Loonbedrijf', de loonbedrijven te overtuigen van het nut van een KLIC-melding en bewust te maken van de risico's van graven. De komende maanden wil zij door middel van een enquête de behoefte en proble men van de leden op het gebied van graafwerkzaamheden bij kabels en leidingen onderzoeken Voorts stimuleert CU MELA dat in de opleidingen van machinisten en in de VCA- opleiding (veiligheids certificering) aandacht wordt gege ven aan de problematiek van de kabels en leidingen. De belangrijkste problemen De grondroerders zien nu een drietal problemen: De huidige werkwijze bij de kabel- en leidingbeheerders is veel te vrijblijvend. De grondroerders krijgen wel de in formatie maar de kabel- en leidingbeheerders aan vaarden nu geen enkele verantwoordelijkheid voor deze gegevens. Als er iets gebeurt, wijzen de kabel- en leiding beheerders direct naar de grondroerders; Vooral als gevolg van de huidige jurisprudentie wordt, in geval van schade, de verantwoordelijkheid direct bij de graver, de eigenaar van de machine die het graafwerk verricht, gelegd. De verantwoordelijkheden in de keten van opdrachtgevers/opdrachtne mers, is voor de graver zelf vaak niet voldoende helder; Het doen van een KLIC-melding is geen wettelijke verplichting en dus soms vrijblijvend; dit geldt even eens voor het verstrekken van infor matie door de kabel- en leidingbe heerders. Bovendien komt de ge vraagde informatie soms laat, is vaak onvoldoende bruikbaar en voorzien van tal van onnodige voor behouden. De gewenste situatie De grondroerders hebben allen behoef te aan één landelijke registratie van al le aanwezige kabels en leidingen of be ter één loket dat de informatie snel verstrekt en waaraan de (Bolegbo-volc) aannemers hun revisietekeningen kunnen terugleveren. De leidingbe heerders zouden verplicht hun gege vens moeten aanleveren aan dit cen trale loket. De aannemers zijn vervol gens verplicht hun revisietekeningen aan te leveren. Een dergelijke centrale registratie zou tevens een forse effi ciencywinst op kunnen leveren, zo is er maar één systeem dat moet worden onderhouden en de mutaties zouden centraal door de aannemers kunnen worden aangeleverd. Deze aannemers menen dat zij prima in staat zijn om deze informatie nauwkeurig vast te (la ten) leggen. Alleen gecertificeerde aannemers zou den bevoegd mogen zijn de graafwerk zaamheden te verrichten. Deze zijn dan verplicht om de graafwerkzaam heden kort voor de aanvang van de werkzaamheden (bijvoorbeeld een dag), op het centrale punt te melden en zijn verplicht om via het centrale punt de kabel- en leidinggegevens te raadplegen. Deze werkwijze zou voor de KLIC-orga- nisatie veel minder werk opleveren. In deze tijd zou KLIC een actievere rol kunnen gaan vervullen. Zo wordt nu in de cyclus voorbereiding, aanbeste ding, uitvoering en revisie van een werk door diverse partijen op verschil lende tijdstippen informatie opge vraagd, door de kabel- en leidingbe heerders geleverd en door de diverse partijen in het proces verwerkt. Soms wordt in de loop van het proces meer dan tien- tot twintigmaal dezelfde te kening verstrekt, die dan door de ver schillende partijen weer moet worden bewerkt. Dit kan efficiënter, KLIC zou GEO-INFO 2004-6 Wensen 'grondroerders'

Geo-Info | 2004 | | pagina 48