dit kunnen coördineren en tijdens het Fig. 7. gehele bouwproces, van vooroverleg Rioleringswerk tot uitvoering, bijvoorbeeld alleen de zaamheden; mutaties kunnen doorgeven. Ook zou- lastig met al die den de, tijdens de loop van het proces aanwezige kabels gemaakte, afspraken over het verleg- en leidingen. gen van kabels en leidingen door KLIC kunnen worden vastgelegd. Tenslotte zou bij grotere werken via KLIC een co ördinator vanuit de kabel- en leiding beheerders worden aangewezen. Deze coördinator behartigt dan de belangen van alle bij het project betrokken ka bel- en leidingbeheerders. Ook de grondeigenaren en vergun ningverleners, vooral de gemeenten, moeten een actievere rol gaan spelen en hun ondergrond beter beheren. Registratie kabels en leidingen Bolegbo-volc heeft een duidelijk idee hoe deze registratie zou moeten. De re gistratie van de kabels en leidingen zou kunnen geschieden door KLIC of het Kadaster, er is nu een lichte voor keur voor KLIC, deze heeft het vertrou wen van de marktpartijen en heeft er varing. De kabel- en leidingbeheerders moeten de benodigde informatie in een afgesproken vorm aanleveren aan dit centrale registratiepunt. Dit houdt wel in dat een aantal beheerders hun kabel- en leidinginformatie nog - digi taal - op orde moet brengen. De cen trale registratie en verstrekking van kabel- en leidinggegevens zou op korte termijn van start moeten gaan, mogelijk te starten bij de nieuwbouw. Im mers, hier kunnen de nieuw gelegde kabels en leidingen di rect goed worden geregistreerd. Wachten tot alle beheer ders hun informatie op orde hebben geeft weer vertraging. Het is niet noodzakelijk dat alle informatie fysiek op het centrale punt is, centrale raadpleging en muteren is pri mair. Een technische oplossing, zoals decentrale opslag bij de beheerders, is mogelijk. De vraag is echter of centrale op slag niet efficiënter is. De gravers die kabels of leidingen (ver)leggen zijn verplicht informatie terug te leveren, deze informatie moet weer vol doen aan een aantal kwaliteitseisen. Op deze wijze wordt geleidelijk de registratie verbeterd. Daarnaast zouden met name de nieuwe kunststof kabels en leidingen een voorzie ning moeten hebben zodat ze bovengronds met opsporings- apparatuur te lokaliseren zijn. De centrale registratie zou vervolgens moeten worden uit gebreid met de derde dimensie, de diepte. Zeker gezien het steeds intensievere gebruik van de ondergrond is het nu al noodzakelijk om ook de diepte vast te leggen. Kabels en lei dingen liggen door uiteenlopende oorzaken niet meer op de standaarddiepte, maar kunnen bijvoorbeeld als gevolg van boringen of ondergrondse bouwwerken soms meters onder het maaiveld liggen. Aan de andere kant liggen er nu soms kabels en leidingen in het wegdek. bel- en leidinggegevens te gebruiken en eventuele schade direct te melden. Bij niet naleving van deze paar regels kan een forse boete worden opgelegd. Wetgeving Om tot een nieuwe situatie te komen is enige wetgeving waarschijnlijk on ontbeerlijk. De kabel- en leidingbe heerders moeten worden verplicht om de benodigde informatie in een afge sproken kwaliteitsniveau en vorm aan het centrale punt aan te leveren. De ka bel- en buizenleggers moeten worden verplicht om revisietekeningen met een afgesproken kwaliteit te maken en aan het centrale punt aan te leveren. Gravers zijn niet meer aansprakelijk voor schade aan kabels en leidingen van leidingbeheerders die hun infor matie niet online via KLIC ter beschik king stellen. Alle grondroerders zijn verplicht werk zaamheden tijdig te melden, kort voor de aanvang van werkzaamheden. Ver der zijn de grondroerders verplicht de door het centrale punt geleverde ka- De toekomst Het is zo langzamerhand wel duidelijk dat er iets moet veranderen, ook op de ministeries van Economische Za ken en VROM wordt hieraan gewerkt. Alle partijen zullen moeten meewerken om de schades als gevolg van graaf werkzaamheden binnen de perken te houden en de pro ductieprocessen binnen onze bedrijven draaiend te hou den. Deze productieprocessen zijn zo langzamerhand al lemaal afhankelijk van de kabels en leidingen in onze bo dem. De ruimtelijke ordening van onze bovengrond is in middels prima geregeld, maar van de ondergrond maken we een 'zootje'. GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 49