Nieuw geologisch tijdvak Literatuur [1] Jan de Kruif, Kabel en Leiding Informatie Centrum (KLIC), Geo-Info 2004 nr. 2, p.62-67. [2] Jan de Kruif, Leidingregistratie bij de NAM, Geo-Info 2004 nr. 3, p.l 18-123. [3] Jan de Kruif, Datakwaliteit is speerpunt bij Essent Net werk, Geo-Info 2004 nr. 4, p.144-1149. [4] Lever. A.B. e.a., Kabels en leidingen in de Nederlandse bodem. Stichting Maatschappij en Onderneming, 1997. [5] Kapotte kabels vaak fout beheerders. Cobouw, 3 april 2004. Samenvatting Na de vorige artikelen over de kabel- en leidingbeheerders wordt nu aandacht geschonken aan de gravers die de schade veelal veroorza ken, of daar in ieder geval de schuld van krijgen. De drie branche verenigingen van gravers geven hun visie over de problematiek van de kabel- en leidinginformatie. Zij geven hun ervaringen met de KUC-procedure en de door de kabel- en leidingbeheerders geleverde informatie. Hierbij worden onder andere besproken de problemen rond de dode of verlaten kabels, de diepteligging van de kabels en leidingen en het schoonmaken van sloten. Tenslotte geven zij wen sen en ideeën om de procedures te verbeteren en schades te vermin deren. Geo-informatievoorziening, leidingregistratie, reportage, Summary Groundworkers sometimes get upset about the issued plots Following previous articles on utility companies, attention is now drawn to the groundworkers who cause most of the damage or re ceive the blame for it anyway. The three professional societies of groundworkers present their views on the issue of cable and pipe in formation. They illustrate their experiences with the KLIC procedure and the information provided by utility companies. Issues related to "dead" or "deserted" cables, the depth of the cables and pipes and the cleaning of dit ches are discussed. Finally, they give their wishes and ideas to improve procedures and to mitigate damage. Geo-information engineering, utility registration, profile Resumé La désolation des excavateurs quand Us refoivent les plans Après les précédents articles des gestionnai- res des cables et conduits on porte I'atten- tion sur les entreprises de travaux publi- ques qui sont souvent a l'origine des dégats ou en tout cas se le voient imputés. Les asso ciations des trois branches des excavateurs donnent leur avis sur la gestion de I 'infor mation sur les cables et conduits. lis parlent de leur experience avec la procédure KLIC (Centre d'Information des Cables et Con duits) et l'information délivrée par les gesti- onnaires de ces réseaux. lis traitent e.a. des cables morts ou abandonnés, de la pro- fondeur des cables et conduits et du nettoya- ge des fossés. lis terminent en exprimant leurs souhaits et idees pour l'amélioration des procédures et une réduction des dégats. lTnformation géographique, enre- gistrement des cables et conduits, re portage Aan de officiële kalender van de geschiedenis van de aarde is een nieuw tijdvak toegevoegd. Geologen hebben besloten de periode tussen 600 miljoen jaar geleden en 542 miljoen jaar geleden het Ediacaraan te noemen. Het nieuwe geologische tijdvak markeert het begin van het Neoproterozoïcum, de periode waarin de eerste mul- ticellulaire levensvormen op aarde verschenen. Aan de beslissing, die is genomen door de Internationale Strati- grafische Commissie (ICS), is een besluitvormingsproce dure voorafgegaan die vijftien jaar heeft geduurd. Volgens algemeen secretaris Jim Ogg van de ICS was het hoog tijd dat de geologische tijdschaal werd verfijnd. "We hadden al lang het idee dat het laatste deel van het Precambrium een speciaal tijdvak was. Voordat de eerste schaaldieren verschenen, bestonden er al merkwaardi ge, veelcellige schepsels die moeilijk te plaatsen waren." De enige geologen die niet erg blij zijn met het besluit zijn de Russen. Zij hadden in 1952 al voorgesteld dezelf de periode het Vendiaan te noemen. Ze zijn teleurge steld dat niet voor die naam is gekozen. Uit: ED Mensen en Leven, 26 mei 2004 Trefwoorden Keywords Mots Clés GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 50