Atlas van de ontdekkingsreizen PERSONALIA Onder redactie van Shona Grimbly Nederlandstalige uitgave: Utrecht: Veltman Uitgevers, 2002,256 p., 19,95 ISBN 90 5920 062 4 De eerste mensen die de aarde be volkten, hadden geen vaste woon plaats. Ze trokken vanuit Afrika de he le wereld over. Veel later vestigenden de mensen zich in vaste gemeenschap pen, waardoor er beschavingen ont stonden, elk met een eigen territori um. De mensen die zich het eerst bui ten deze territoria waagden, worden beschouwd als de eerste ontdekkings reizigers. Ze waren doorgaans op zoek naar nieuw land voor exploitatie of het verkrijgen van goederen die in het ei gen territorium niet voorhanden wa ren. Buiten de territoria hoopten ze nieuwe handelsroutes of steden vol met rijkdommen aan te treffen. Vaak waren er veel ontberingen binnen het territorium of was het territorium te klein om de gemeenschap te onder houden. Door het stichten van nieuwe nederzettingen en het veroveren van aangrenzende gebieden, kon de ge meenschap haar territorium aanzien lijk vergroten. Latere ontdekkingsrei zigers hadden veelal andere motieven om onbekende gebieden te verkennen. Ze wilden kennis vergaren en nieuwe dingen zien of waren puur belust op avontuur en sensatie. Ontdekkingsreizen waren niet zonder gevaren. Zowel op zee als op land was er de dreiging van de natuur en vijan dige volkeren. Extreme weersomstan digheden, gebrek aan voedsel en ziek ten waren de grootste vijanden. Het vergde veel moed en doorzettingsver mogen om de bekende wereld te verla ten. Ontdekkingsreizigers die over bei de capaciteiten beschikten, slaagden er lang niet altijd in om de reis tot een goed einde te brengen. De Atlas van de ontdekkingsreizen slaagt er uitste kend in om de ontberingen en triom fen van de ontdekkingsreizigers te la ten leven. Zij het dan dat alleen ont dekkingsreizen door en vanuit Europa beschreven worden. Je treedt als het ware in de voetsporen van bekende en minder bekende ontdekkingsreizigers en in elk hoofdstuk zet je koers naar een ander continent. Zo begeleid je de Viking Leif Eriksson in zijn draken- schip van Scandinavië naar de kust van Noord-Amerika, rond je, waar schijnlijk voor het eerst, met Barthol- omeu Diaz de Kaap de Goede Hoop, en word je bij terugkomst onthaald door de Portugese koning. Van dichtbij volg je de slag om Tenochtitlan en twee eeuwen later volg je James Cook bij zijn reizen over de Grote Oceaan. Ook het Afrikaanse binnenland kent geen geheimen meer na de reizen die je maakt met Livingstone en Stanley. Klappertandend arriveer je uiteinde lijk met Robert Scott bij de vlag die Ro- ald Amundsen een maand eerder op de Zuidpool heeft geplaatst. Meerdere ke ren ben je getuige van muiterij en zie je medereizigers omkomen door scheurbuik, honger, dorst of onbeken de ziekten... Gelukkig loopt het goed voor je af en geeft elke reis nieuw in zicht in een tot dan toe onbekend deel van de wereld. In tegenstelling tot alle bekende en min der bekende ontdekkingsreizigers die in de Atlas de revue passeren, beschik je over speciaal met de computer ver vaardigde kaarten waarop de ontdek kingsroutes zijn aangegeven. Gebergten en rivieren vallen op de kaarten direct op. Reizen van dezelfde ontdekkingsrei ziger worden doorgaans met dezelfde kleur aangegeven. De eerste reis met een doorgetrokken lijn, overige reizen met steeds verfijndere stippellijnen. Door het onderscheid in kleur zijn reizen van verschillende ontdekkingsreizigers een voudig te scheiden. Het gebruik van ver schillende stippellijnen kan misleidend zijn. Indirect impliceert het een mate van onzekerheid bij het intekenen van de reis. Consequent gebruik van kleuren en stippelingen zouden het kaartbeeld ten goede komen. De levendige beschrijvingen en de vele kleurrijke illustraties maken van de Atlas van de ontdekkingsreizen een interessant naslagwerk. Een tijdwijzer achter in het boek plaatst de ontdek kingsreizen als een soort samenvat ting in chronologische volgorde en is zo een waardevolle aanvulling. De titel van het boek is echter nogal ongeluk kig gekozen. De naam Atlas dekt in zo verre de inhoud dat de ontdekkingsrei zen per continent geordend zijn en de kaarten dienen ter illustratie. De kaar ten vormen in elk geval niet de lei draad bij het beschrijven van de ont dekkingsreizen. Oude kaarten, ver vaardigd door de ontdekkingsreizigers zelf of door cartografen en andere kaartenmakers op basis van de versla gen van de ontdekkingsreizigers, zou den een waardevolle aanvulling zijn en de naam Atlas meer rechtvaardigen dan nu het geval is. Ander minpunt is dat het boek niet ingaat op de heden daagse verkenningsmissies van de pla neten in het zonnestelsel, terwijl de achterflap dat wel aankondigt. Afge zien hiervan vormt het boek een com pleet en onthullend verslag van de ge schiedenis van de ontdekkingsreizen dat zeker de moeite waard is. Eddie Poppe Prof.dr.ir. M.G. (George) Vossel- man is per 1 sep tember a.s. be noemd tot hoogle raar Geo-informa- tion extraction with sensor systems aan het International Institu te for Geo-Informatiön Science and Earth Observation (ITC) te Enschede. De afgelopen 11 jaren was hij hoogle raar Fotogrammetrie en Remote Sen sing aan de Technische Universiteit Delft. Zijn taken als bestuurslid van Geo-lnformatie Nederland en trekker van de GIN-sectie Aardobservatie zal hij vanuit Enschede voortzetten. GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 52