INFORMATIE Ook landmeters bij "Oog voor tale Boekaankondiging: Het Kadaster - Historische ontwikkeling in de eers helft van de 20e eeuw. BEDRIJVEN EN DIENSTEN Combinatie Grontmij en Fugro doet metingen voor HSL-Zuid De Fundatie van de Vrijvrouwe van Renswoude bestaat 250 jaar en dat wordt herdacht. In 1754 overleed de steenrijke Maria Duyst van Voorhout. Het grootste deel van haar vermogen, bijna honderd miljoen euro naar huidi ge maatstaven, liet zij na aan weeshui zen in Delft, Den Haag en Utrecht. Elk weeshuis richtte een stichting (Funda tie) op om het eigen deel van de nalaten schap te beheren. De opbrengst was be stemd voor hoger beroepsonderwijs aan getalenteerde weesjongens. In het ka der van het jubileum werd onder meer van 9 april tot en met 13 juni 2004 in het Haags Historisch Museum een ten toonstelling gehouden onder de titel "Oog voor talent" met ook aandacht voor landmeters en kaarten. De exposi tie toonde aan een groter publiek een kaart uit de normaal besloten collectie van de Utrechtse Fundatie. Het betreft een plattegrond van Utrecht door Rei- nier Vinkeles uit 1778. Deze was ver vaardigd naar opmetingen en tekenin gen "van de elèves Raven, Colognac en Van Tuijl als aankomend landmeters". Ook zag een breder publiek uit de Ko ninklijke Verzamelingen te Den Haag een kaart van het landgoed Raaphorst te Wassenaar, in 1785 gekopieerd door F.W. Conrad (1769-1808), leerling in de Renswoudefundatie te Delft. Van deze wees met een glanzende Waterstaats- loopbaan - hij werd inspecteur-generaal - hing er ook een aquatint. De beschrij ving gaf zijn voorbeeldige snelle start weer: al tijdens zijn opleiding aan de Delftse Fundatie werd hij in 1788 aange steld tot adjunct-landmeter. Van de ex positie heb ik genoten en in het najaar van 2004 volgt over de Fundatie nog een uitgebreide wetenschappelijke publica tie door Carin Gaemers. Helaas was de duur van de expositie te kort om in dit maandblad het bezoek ervan te kunnen aanbevelen. Overigens zijn er nog steeds studenten - zelden wezen - die dankzij fundatiebeurzen mooie carrières tege moet gaan. Adri den Boer Het manuscript voor dit boek werd in de jaren vijftig van de vorige eeuw ge maakt door ir. W. van Riessen (1898 - 1963), in die tijd werkzaam ter directie Kadaster en Hypotheken van het Mi nisterie van Financiën. Van Riessen had de bedoeling om een boek uit te geven als vervolg op bijvoorbeeld De Hypothecaire en Kadastrale boekhou ding van A. Soutendijk (1907/1916), waarin de kadastrale geschiedenis is beschreven van 1800 tot 1900. Nadat Van Riessen heel minutieus de periode van circa 1900 tot 1945 had beschre ven, werd hij getroffen door een ernsti ge ziekte die leidde tot zijn overlijden in 1963. Het manuscript is bewaard ge bleven, en onlangs is besloten om het alsnog te publiceren, omdat een zo nauwkeurige beschrijving van de openbare registers en de kadastrale re gistratie in de periode 1900-1950 uniek is. Voorts bleek van verschillende zij den, o.a. uit de archiefwereld, belang- stelling voor dit werk. Leo Heijbocr heeft het hele manuscript geordend en voor druk gereedgemaakt en Kees Roo- zen heeft de tekst nagezien en gecorri- 1 lel Karfask't geerd. Aan het oorspronkelijke manu script is zo weinig mogelijk veranderd: het is het boek van Van Riessen geble ven, Heijboer heeft de illustraties toe gevoegd. Als bijlage is een notitie van Van Riessen opgenomen die hij in april 1946 heeft geschreven, toen hij nog hypotheekbewaarder in Hoorn was. Daarin geeft hij zijn visie op de toekomst van het Kadaster - met ver rassende dingen die ook thans nog ac tueel zijn. In de terminologie van van daag uitgedrukt gaat het onder andere over: registratie van bodemgegevens, registratie bij het Kadaster van de waarde van onroerende zaken, ken baarheid van ondergrondse leidingen, gebouwenregistratie, betere cultuur aanduiding in de kadastrale registra tie, relatie adres-perceel, kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen, pach terregistratie, GBKN, en Kadasterwet. Het boek is te bestellen door overma king van 9,90 euro op gironummer 7531497 t.n.v. Kadata, Postbus 1158, 7301 BK Apeldoorn, o.v.v. "Boek van Riessen" en eigen naam en adres. Het boek wordt dan begin augustus toege zonden. Infraspeed heeft Fugro-Inpark en Grontmij Gcogroep opdracht gege ven om de komende jaren langs het ge hele traject van de HSL-Zuid diverse meetwerkzaamheden uit te voeren. Het gaat daarbij onder andere om het leg gen van de landmeetkundige grond slag. Fugro-Inpark en Grontmij hebben voor dit project de combinatie HSL Geo Surveying v.o.f. opgericht. Het traject van de HSL-Zuid loopt vanaf Hoofddorp tot de Belgische grens bij Breda en sluit aan op de hogesnelheidslijn via Antwer pen naar Brussel. De onderbouw be staat uit een constructie die zettingsvrij dan wel zettingsarm is: betonnen pla ten op heipalen, tunnels, viaducten, en zovoort. Deze onderbouw is aangelegd in opdracht van de overheid. Het afbou wen van de lijn - in de vorm van het aanbrengen van rails, bovenleidingen, geluidsschermen, enzovoort - heeft de staat in één opdracht samen met het onderhoud van de lijn voor 25 jaar ge gund aan het consortium Infraspeed. Naar verwachting zal de aanleg drie jaar in beslag nemen: vanaf 2007 rijden GEO-INFO 2004-6

Geo-Info | 2004 | | pagina 53