Het grondgebruik vanaf 1850 ontsloten als geodata Henk Kramer, Centrum Geo-lnformatie en Wim Knol, Centrum Water en Klimaat, Alterra. Henk.Kramer@wur.nl, Wim.Knol@wur.nl lands dekkend digitaal beschikbaar. grondgebruik De digitale ontsluiting van (papieren) al lang leeft bij historisch-geografen, zich met de ruimtelijke ontwikkeling tail vectoriseren van kaarten vergt ech- bij de vraag rijst of dit detail in brede Historisch Grondgebruik Nederland ederland is door de jaren heen topografisch goed in kaart gebracht. De eerste landsdelckende topografi sche kaart stamt uit 1850, de Topografisch Militaire Kaart op schaal 1:50.000. Tussen 1870 en 1935 is de topogra fie vastgelegd in de Chromotopografische Kaart des Rijks op schaal 1:25.000, de zogenaamde Bonnelcaarten. Deze kaart- serie is opgevolgd door de moderne topografische kaart op schaal 1:25.000. Deze is in de stereografische projectie weer gegeven en vanaf 1950 beschikbaar. Van delen van Neder land zijn ook nog oudere topografische kaarten versche nen. Al deze topografische kaarten hebben de gemeen schappelijke eigenschap dat ze alleen als papieren kaarten beschikbaar zijn. Hierdoor zijn ze ongeschikt voor analyse in een GIS-omgeving. De eerste digitale topografische be standen stammen uit 1991 en pas rond 1995 was de topo- taal ontsluiten van het grondgebruik op basis van topografische kaarten. Verandering van het grondgebruik wordt veelvuldig gebruikt om referen ties en ontwikkelingen vast te stellen en toekomstige veranderingen in het ruimtegebruik te voorspellen zoals in de Leefomgevingsverkenner [1] [2]. De door ons gebruikte methode is toepas baar op uiteenlopende lcaartbronnen qua tijdvak, schaal en projectie. De hiermee ontwikkelde tijdreeksen grondgebruik lenen zich uitstekend voor ruimtelijke analyses en statistie ken. Het voordeel van de toegepaste methodiek is dat er goed vergelijkbare tijdreeksen grondgebruik ontstaan. Van kaart naar geodata Gekleurde topografische kaarten blij ken een geschikte bron voor het op bouwen van een grondgebruiksbe stand (fig.l). Grondgebruiksklassen als grasland, kale grond (akkerland), bos, GEO-INFO 2004-6 Satellietbeelden en luchtfoto's zijn belangrijke bronnen voor geodata. Op basis van deze beelden worden bijvoorbeeld TopioVector, CBS Bodem statistiek en het Landelijk Grondgebruiksbestand Nederland (LGN) vervaardigd. Deze geodata worden toegepast in modellen, meetreeksen en historische analyses van het ruimtegebruik. Dergelijke gegevens krijgen nog meer betekenis wanneer ze worden vergeleken met geodata van grafie van Nederiand voor het eerst andere (oudere) tijdstippen. Het project Historisch Grondgebruik Nederland (HGN) maakt gebruik van Van topografie naar topografische kaarten om over de afgelopen 150 jaar het grondgebruik landsdekkend in een topografische kaarten is een wens die GIS-omgeving in beeld te krijgen. In onderstaande ecol°gen> planologen.en anderen die bijdrage wordt de ontwikkelde techniek beschre- van Nederland bezighouden. Het in de- ven. Vervolgens wordt een toepassing toegelicht: ter een enorme tijdsinvestering, waar- de ruimtelijke dynamiek van het grondgebruik in kring ook relevant is. In het project Oost-Nederland sinds 1850. (HGN) is daarom gekozen voor het digi- Historische Geodata: een nieuwe dimensie!

Geo-Info | 2004 | | pagina 6