I' IC Bonnelcaart weergegeven door een ar cering op een groene ondergrond. De kleur is hetzelfde als voor gras, de arce ring bepaalt dat het rietmoeras is. De ze klasse kan alleen door handmatig digitaliseren geclassificeerd worden. De klasse 'Water' is bij plassen en me ren niet vlalcdekkend blauw maar met een blauwe lijnarcering op witte ondergrond weergegeven. De witte ondergrond wordt bij de automatische classificatie toegekend aan de klasse 'Akker en kale grond'. De klasse 'Ove rig' is een verzamellclasse van gebie den die op de Bonnelcaart grijs weerge- Fig. 4 a. Scan met 50-meter gridcellen. Fig. 4b. Basisclassificatie met 50-meter gridcellen Fig. 4 c. Aggregatie van de basisclassificatie met nummers van de voorbeelden. Fig. 4d. HGN grondgebruiks klassen. geven worden. Dit zijn bijvoorbeeld tuinbouwgebieden, boomgaarden en tuinen bij bebouwing. Als gevolg van het scannen komt de kleur grijs echter ook veelvuldig voor als menglcleur, bijvoorbeeld op de overgang tussen witte ak kers en de zwarte perceelsgrens. Bij een volledig automati sche classificatie worden deze pixels fout geclassificeerd. Op een aantal lcaartbladen zijn de kleurverschillen tussen lichtgroen (gras) en wit (akker en kale grond) niet voldoen de onderscheidend om een volledig automatische classifica tie uit te kunnen voeren. De RGB-kleurprofielen van deze twee klassen overlappen elkaar, terwijl met het oog, inclu sief de contextuele informatie, het verschil wel herkenbaar is. Al deze gebieden zijn handmatig gecorrigeerd. stap 5: aggregatie Bij het HGN-project is er voor gekozen om met gridcellen van vijftig meter te werken. Per vijftigmetergridcel bevat het HGN bestand een waarde voor het grondgebruik. Voor vijftig meter is gekozen om goed aan te sluiten bij bestaan de geodata als LGN [10]. Hiertoe worden de vijfmetergridcel- len uit de basisclassificatie geaggregeerd naar vijftigmeter- gridcellen. Per vijftigmetergridcel wordt de majority klasse van de onderliggende vijfmetergridcellen bepaald en toege kend aan de vijftigmetergridcel. Bij het bepalen van de ma jority wordt de klasse 0 (niet geclassificeerd) niet meegeno men. Op deze wijze verdwijnen de onderdelen uit de topo grafische kaart die niet aan een grondgebruiksklasse kun nen worden toegekend. Dit zijn bijvoorbeeld de lcartografi- sche elementen als tekst en arceringen, maar ook niet eenduidig te classificeren kleuren in de scan. Figuur 4 laat zien hoe de aggregatiemethode wordt toege past. Voor een groot aantal vijftigmetergridcellen is de toe wijzing van de majority regel eenduidig. Bij locatie 1 komt in de basisclassificatie alleen grasland voor en is de eind- klasse ook grasland. Locatie 2 betreft een vijftigmetergrid cel met grasland en tekst die op grasland is geplaatst. De tekst is in de basisclassificatie niet geclassificeerd en wordt bij het bepalen van de majority niet meegerekend. Ook hier is de eindklasse grasland. De grijze arcering in de heide op locatie 3 kan niet via de aggregatie naar heide worden om gezet, deze arcering is te groot. Hier is een handmatige cor rectie noodzakelijk. Binnen de vijftigmetergridcel op loca tie 4 komt bijna evenveel heide als loofbos voor. De kleur voor heide is eenduidig, de strook loofbos bevat een aantal verschillende tinten groen en wordt begrensd door zwarte lijnen. In de basisclassificatie (fig. 4c) is te zien dat de heide volledig geclassificeerd is en het bos deels geclassificeerd. De majority binnen deze vijftigmetergridcel wordt nu hei de. Een effect van de aggregatie naar vijftigmetergridcellen is dan ook dat kleinschalige elementen als houtwallen, bomenlanen en smalle waterlopen grotendeels niet in het HGN-bestand voorkomen. stap 6 validatie Voor de validatie van het HGN-1900-bestand zijn de classifi catieresultaten vergeleken met de oorspronkelijke kaart. Het is een validatie van de kwaliteit van het classificatiepro ces waarbij de kaart als werkelijkheid wordt beschouwd. Er zijn geen onafhankelijke referenties over het grondgebruik rond 1900 beschikbaar die voor een validatie gebruikt kun nen worden. ficeerd grasland akker en kale grand loofbos befrpuwlng en water GEO-INFO 2004-6 P—y— m -3 247

Geo-Info | 2004 | | pagina 9