Kabels- en leidingenregistratie: steen des aanstoots of steen der wijsheid? Fig. 1. De gemeentelijke riolering: pijpen in de straatnamelijk vuilwater, e gemeente heeft zowel publiekrechtelijk als pri vaatrechtelijk te maken met de kabels en leidingen. Als eigenaar van grond geeft de gemeente toestem ming/instemming (verder afgekort tot toestemming) aan de kabel- en leidingbeheerders om hun kabels en leidingen on der bepaalde voorwaarden in de openbare ruimte te leggen. Deze toestemming wordt verderop nader beschreven. Daar naast is de gemeente zelf kabel- en leidingbeheerder. Zij heeft een uitgebreid rioleringnetwerk, daarnaast hebben vele gemeenten signaalkabels voor bijvoorbeeld verkeers lichteninstallatie, bediening van bruggen en telecommuni- catielcabels (verder afgekort tot telecomlcabels) tussen ge meentelijke gebouwen. Ook is de gemeente eigenaar van de openbare verlichting; het beheer hiervan ligt niet meer automatisch bij het, voorheen plaatselijke, energiebedrijf. Als kabel- en leidingbeheerder moet de gemeente via KLIC de grondroerders informatie geven over de ligging van haar kabels en leidingen. De laatste rol van de gemeente is die van gebruiker van kabel- en leidinginformatie voor het Grootte gemeenten Aantal inwoners oppervlakte in ha Amersfoort 128.000 6.400 Dordrecht 120.000 9.900 Maarssen 40.000 3.100 Nederland 16.250.000 4.153.000 1) In Dordrecht is gesproken met C. Nelis, mevr. A.Verschuren, K. van Gent, P. Kop en M. Ruisch In Amersfoort met mevr. M. Overbeelce. In Maarssen met G. Geerdink en H. Wiss. Jan de Kruif, redacteur. voorbereiden en uitvoeren van werken in de openbare ruimte. Hiervoor raad pleegt zij haar eigen registratie, of als ze die niet heeft vraagt zij weer via KLIC de informatie op bij de andere ka bel- en leidingbeheerders. Voor het leggen van kabels en leidin gen en het graven in de openbare ruimte heeft de kabel- en leidingbe heerder toestemming van de eigenaar van de grond nodig. Voor de openbare ruimte is dit vaak de gemeente. Voor de telecomlcabels is dit geregeld in de telecommunicatiewet waarin staat dat de grondeigenaar de ligging van tele comlcabels moeten gedogen en dat het telecombedrijf de kabels op hun kosten moeten verleggen als dit voor de gemeente noodzakelijk is. Het prin cipe hierbij is "liggen om niet, verleg gen om niet". De gemeente moet wel instemmen met het leggen van de tele comlcabels en mag hier voorwaarden aan stellen vanuit haar publiekrechte- GEO-INFO 2004-7/8 306 De meeste kabels en leidingen liggen in de openbare ruimte en het merendeel daarvan weer in gemeentelijke grond. De gemeenten zijn dan ook een belangrijke partij in de wereld van kabels en leidingen. Zij geven de kabel- en leidingbeheerders toestemming en stellen hierbij voorwaarden. Daar naast zijn ze zelf ook beheerder en tenslotte heb ben ze de liggingsgegevens zelf nodig voor werk zaamheden in de openbare ruimte. De gemeente heeft dus diverse rollen, hoe gaan ze hiermee om? Alle 483 gemeenten doen dit op hun eigen wijze. Als steekproef kiezen we drie gemeenten in sommige gemeenten liggen er drie namelijk Dordrecht, Amersfoort en Maarssen. lj hemelwater afvoer en straatwaterafvoer. Gemeenten en kabels leidingen De vergunningverlening

Geo-Info | 2004 | | pagina 16