lij Ice taak, bijvoor beeld het voorko men of beperken van overlast, het handhaven van de openbare orde, veiligheid, bereik baarheid en on dergrondse ordening. In de gemeente lijke procedure moeten deze belangen goed worden gewogen, waarbij ui teraard de gedoogplicht blijft gelden. Een forse aantasting van het eigen domsrecht dus. De gemeente is ver plicht om deze instemmingsprocedure in een verordening te regelen. Het principe "liggen om niet, verleggen om niet" is binnen de gemeenten nog lang niet bij alle betrokkenen bekend. Het telecombedrijf probeert dan ook regelmatig om onder het "verleggen om niet" uit te komen en tracht de kosten van verleggen onder te brengen in het gemeentelijke project. Voor de overige kabels en leidingen hebben de gemeenten waarmee is gesproken af spraken met Eneco, of diens voorgan gers, en het betrokken waterleiding bedrijf. Voor overige graafwerkzaam heden geldt de APV, waarin regels staan voor hinder aan de openbare weg. Gemeenten als Amersfoort en Dordrecht, die vroeger een eigen ener giebedrijf hadden en dit destijds voor 'veel' (in deze tijd veel te weinig) geld (of aandelen) hebben verkocht, hebben bij deze verkoop de energiebedrijven zeer gunstige voorwaarden geboden voor het leggen, liggen en verleggen van hun kabels en leidingen. Deze voorwaarden zijn vastgelegd in een "concessieovereenkomst". De beslui- 99 Een voorbeeld van verleggen In Maarssen ligt onder het Amsterdam Rijnkanaal een gestuurde boring van twee telecombedrijven (KPN en Casema). Deze boring komt boven precies op de plaats in een nieuwbouwwijk]e waar woningen zijn gepland. De bedrijven hebben destijds geen bezwaar aangetekend tegen het be stemmingsplan (vermoedelijkheid hebben ze dit over het hoofd gezien). De gemeente heeft nu de beide bedrijven verzocht de ge stuurde boring te verplaatsen. Conform de telecomwet moeten de bedrijven zelf de kosten dragen, een fors bedrag! Fig. 2. De bundels telecomkabels, een deel is nog steeds ongebruikt. ten voor het verlenen van een vergun ning of instemming worden niet gepu bliceerd, burgers kunnen hier dus niet tegen in beroep gaan, ze weten dit im mers niet, en de gemeente moet gedo gen. Dit is vreemd, want als bewoner of winkelier moetje accepteren dat de straat voor je deur open gaat en je wo ning of winkel moeilijk bereikbaar is. De gemeente moet de belangen weliswaar afwegen maar hoe houdt ze hierbij wel rekening met de specifieke belangen van de burgers? Amersfoort Het College van Burgemeester en Wethouders van Amers foort heeft, zoals voorgeschreven, voor de telecommunica tiebedrijven beleidsregels vastgesteld [1]. Voor de elektrici teitskabels en de gasleidingen geldt nog de concessieover eenkomst die gemaakt is bij de overgang van het gemeente lijke energiebedrijf naar Eneco. Dit houdt voor de kosten van het verleggen in dat voor kabels die ouder zijn dan 25 jaar Eneco betaalt. Voor kabels die ouder zijn dan vijfjaar en jonger dan 25 jaar worden de kosten gedeeld. En bij ka bels die nog geen vijfjaar oud zijn betaalt de gemeente de volledige kosten. Bij de aanvraag voor instemming/vergun ning, moet de aanvrager, naast de gebruikelijke gegevens over de uit te voeren werkzaamheden, de te leggen kabels ■V 2$ GEO-INFO 2004-7/8 - "Bij handhaving geen papieren tijger maar werkbare controle buiten 307

Geo-Info | 2004 | | pagina 17