en buizen, het gewenste tracé op een recente GBKN (1:500) aangeven. De gemeente toetst vervolgens het tracé aan de hand van de reeds uitgegeven tracés en het standaard pro fiel. Zonodig wordt in overleg met de aanvrager een ander tracé gekozen. In de vergunning of het instemmingbesluit wordt het tracé vastgesteld inclusief de diepteligging van de kabel of leiding. Als de weg ter plekke opengebroken is moe- geregeld. In de vergunning/instem ming wordt evenals in Amersfoort een aantal zaken geregeld. Ook hier moe ten dode kabels en leidingen verwij derd worden, en als dit niet kan of kostbaar is, de buizen volspuiten en de kabels en leidingen als zodanig op de ten niet meer in gebruik zijnde kabels worden verwijderd, kaart blijven tonen (de vraag is of de tenzij dit vrijwel onmogelijk is. Verder worden voorwaarden genoemd om hinder aan weggebruikers en bewoners te voorkomen of te verminderen en schade aan wegdek of openbaar groen te voorkomen of zonodig te herstellen. Zo mag bijvoorbeeld onder inritten naar bedrijven niet worden gegraven, hier moet een mantelbuis worden gelegd. Ook aan bovengrondse inrichtingen (als kasten) worden de nodi ge eisen gesteld, vooral met het oog op de kwaliteit van de openbare ruimte. Tenslotte zijn er diverse verplichtingen voor het melden van de start van de werkzaamheden en het beëindigen van het werk. De gemeente vraagt zelf ook ver gunning aan voor eigen werkzaamheden. In een aantal ge vallen weigert de gemeente de vergunning, bijvoorbeeld als ze niet zeker is dat de kabel of leiding goed beheerd wordt. Dit is bijvoorbeeld het geval met particuliere kabels en lei dingen tussen gebouwen, bijvoorbeeld scholen of kantoren; De «verkoop' van datacommunicatiekabels leidingbeheerders dit doen, de gravers hebben andere ervaringen). Het tracé wordt veelal in nauw overleg met de aanvrager vastgesteld. De betrokken ambtenaren kennen de gemeente en weten waar ruimte is. In twijfelgeval len verzoeken zij de aanvrager eerst een aantal proefsleuven te graven. Voor de start van de graafwerkzaamhe den loopt de gemeenteopzichter met de aanvrager het tracé langs en wor den knelpunten geïnventariseerd en wordt zonodig afgeweken van de aan vraag. deze kabels hoeven niet te worden gedoogd. In deze gevallen verwijst de gemeente de aanvrager naar een grote kabel- of Door het arrest van de Hoge Raad in 2003, dat bepaalde dat tele- leidingbeheerder. Immers, deze zal de betrokken kabel of comkabels volgens de telecomwet onroerend goed waren, zijn de leiding opnemen in zijn bestanden en andere beheerders in- nodige problemen ontstaan. Dergelijke kabelnetwerken moeten dus worden getransporteerd bij notariële acte en worden overge- formeren in geval van werkzaamheden nabij deze kabel. Evenals Amersfoort heeft Dordrecht voor de telecom een verordening. Met Eneco is en concessieovereenkomst, waar- schreven bij het Kadaster. Gemeenten zouden zelfs onroerende zaakbelasting kunnen gaan heffen. De gemeente Maarssen heeft een datacommunicatiekabel tussen het gemeentehuis en de gemeentewerk Maarssen zou deze kabel willen overdragen aan in is geregeld dat Eneco ingravingsrecht heeft op openbare Casema, Maarssen beschouwt het beheer van zo'n kabel niet als grond. Voor nieuwe tracés en vervanging in bestaande tra- haar kerntaak en denkt dat Casema deze kabel efficiënter kan cés moet vergunning worden aangevraagd, voor onder- beheren. De overdracht van deze kabel is nu vrijwel onmogelijk, houdswerkzaamheden en lasgaten in bestaande tiacés Immers Maarssen valt niet onder de telecomwet, is geen telecom- geldt een meldingsplicht. De afspraken en regelingen die in Dordrecht zijn gemaakt tussen de Beheerder Openbare Ruimte (de gemeente) en de kabel- en leidingbeheerders zijn vastgelegd in het Handboek voor het leggen, hebben, onderhouden en verwijderen van Kabels Leidingen [4]. Hierin zijn de vergunningaanvraag, de bepaling van het tra cé, de vergunningverlening, de melding, de voorwaarden, de verkeersmaatregelen, de schaderegeling én de revisie be schreven. Bij de tracébepaling wordt primair uitgegaan van bestaande tracés. In nieuwbouwgebieden geldt uiteraard een standaardprofiel dat zoveel mogelijk wordt gehand haafd. In de binnenstad is dit lastig, daar is het woekeren met ruimte. Met de verzamelkaart kabels en leidingen en met de aanwezige tekeningen van de nutsbedrijven lukt het meestal wel om nog een gaatje te vinden. De verzamel kaart bewijst hier zijn nut. aanbieder, dus haar kabel is (nog) niet onroerend, echter bij Casema wel; de juristen hebben hier nog een kluif aan. Maarssen heeft ook voor de telecom een verordening; met Eneco en Hydron geldt een (oude) overeenkomst. Maarssen werkt nu aan een nieuwe regeling waarin de procedures voor aanvraag, vergunningsverlening en instemming, de uitvoering van graafwerkzaamheden en het herstel worden Volgens de vergunning/instemming moeten de gravers altijd tevoren mel den dat ze starten. In Maarssen loopt dan de opzichter met de betrokken aannemer langs het tracé en bespreekt de mogelijke problemen. Ook in Amersfoort worden de tracés door de opzichter vooraf geschouwd, soms sa men met de aannemer. Verder zijn de controles alleen steekproefsgewijs, de opzichter kent zijn 'pappenheimers'. In Amersfoort is één opzichter belast met het toezicht op het graven. De be doeling is dat deze man zoveel moge lijk buiten toezicht houdt, hiertoe is de administratie zeer beperkt gehouden tot de startmelding en de gereedmel- ding. In Dordrecht vindt controle voor- GEO-INFO 2004-7/8 "Alles heeft zijn Dordrecht Maarssen De handhaving

Geo-Info | 2004 | | pagina 18