namelijk plaats op basis van de revisie tekening, verder wordt het dichten van de sleuf gecontroleerd. Tevens houdt de opzichter toezicht bij knelpunten en bij werken bij bomen om te voorko men dat deze beschadigd worden. De ervaringen Zowel in Amersfoort als in Dordrecht moeten de projectleiders zich ervan bewust blijven dat de kosten voor ver leggen bij telecomkabels ten laste zijn van de telecomaanbieder, dit in tegen stelling tot de kabels en leidingen van Eneco en de waterleiding. Door het re latiefkleine gemeentelijke apparaat is dit in Maarssen geen probleem. De ver gunningverleners en de opzichters kennen zo langzamerhand de aanbie ders en de aannemers, en weten waar ze moeten oppassen. Zo kwam het in Amersfoort voor dat een aannemer precies in de vakantie van de opzichter wilde graven, hiermee ging Amers foort niet akkoord. Een ander pro bleem is dat er ook andere partijen op de markt komen. Zo wil in Amersfoort de woningbouwvereniging Portaal op grote schaal haar woningen aanslui ten op een eigen glasvezelnet voor da tacommunicatie, telefoon, radio, tele visie, hulpdiensten, brand- en inbraak beveiliging, regelen van de verwar ming, enzovoorts. Portaal denkt dit binnen één jaar operationeel te heb ben. Kennelijk hebben ze geen idee dat het leggen van een dergelijk netwerk over geheel Amersfoort de nodige tij d kost. Alleen al het graven kost veel tijd en om de stad, wijk en straat toegan kelijk te houden mag er maar op een beperkt aantal plaatsen tegelijk ge graven worden. Ook is 's avonds en 's nachts graven niet toegestaan. Kort om, het leggen van een compleet netwerk kost de nodige tijd. Waarom wel of geen kabels- en leidingregistratie? Slechts enkele gemeenten beschikken over een eigen registratie van de in hun grond aanwezige kabels en lei dingen. Een vreemde situatie dat je als eigenaar niet eens weet wat er in je eigendommen ligt. Bovengronds is dit beter geregeld. Binnen de gemeente zijn bestanden aanwezig met gebou wen (dit wordt zelfs een authentieke registratie), een wegenbestand met allerlei gegevens over het wegdek, een Fig. 3. Bestemmingsplan: bovengronds is alles tot in de puntjes geregeld, maar ondergronds? groenbestand, een bestand met straatmeubilair, huis- en straatnummering, reclameborden (voor de precario), enzo voorts. Maar de bodem is terra incognita! Een uitzondering is onder meer de gemeente Rotterdam [2] die in het begin van de vorige eeuw gestart is met het registreren van de lig ging van water- en gasleidingen. In elk van de drie bezoch te gemeenten is de situatie verschillend. Dordrecht Fig. 4. Uitsnede uit de verzamelkaart van Dordrecht op het beeldscherm. "Ten behoeve van een veilig en doelmatig gebruik van de (ondergrondse) ruimte door alle betrokken partijen houdt de beheerder Openbare Ruimte een informatiesysteem in stand. In dit kabel- en leidingregistratiesysteem vindt een precieze registratie van het gebruik van de ondergrondse ruimte plaats", zo staat de doelstelling beschreven in het handboek [4]. De gemeente Dordrecht is in 1966 gestart met de opbouw van een kabel- en leidingregistratie, deze is destijds uitvoerig beschreven in Geodesia [3]. De jaarlijkse kosten voor opbouw en bijhouding werden toen geraamd op 20.000 gulden! De registratie wordt door de afdeling GEO-INFO 2004-7/8 *?a m 309

Geo-Info | 2004 | | pagina 19