Amersfoort en Maarssen vragen via de KLIC melding de benodigde informatie op. De voorbereiding en de uitvoe ring van grotere projecten in de openbare ruimte wordt altijd besproken met de betrokken leidingbeheerders. Via dit vooroverleg met de betrokken kabel- en leidingbe heerders komt de benodigde informatie over de kabels en leidingen bij de gemeente. Daarnaast hebben de gemeen ten een regulier overleg met de kabel- en leidingbeheer ders waarbij de gemeenten hun planning bespreken en de kabel- en leidingbeheerders hun plannen tot vervan ging of uitbreiding kunnen inbrengen. De ervaring van de gemeenten is dat dit laatste zelden het geval is. De toekomst Alle drie de gemeenten zijn ervan overtuigd dat de ondergrondse infra structuur goed in kaart moet worden gebracht. De ondergrond zal binnen afzienbare plaats bijna even belang rijk worden als de bovengrond. Bij het maken van bestemmingsplannen zal meer en meer rekening worden ge houden met de ondergrond. Dit bete kent dat er behoefte komt aan driedi mensionale registraties. Deze re gistraties kunnen gemeentelijk zijn zoals in Dordrecht of centraal a la GBKN of het Kadaster. Dordrecht heeft de in tentie om naar Rotterdams voorbeeld ook de kabels en lei dingen bij het leggen zelf in te (laten) meten. i Fig. 7. Zou dit binnenkort ook in 3D gemaakt worden? Literatuur [1] Beleidsregels inzake werkzaamheden in verband met de aan leginstandhouding en opruiming van telecommunicatieka- bels in Amersfoort 2000, www.amersfoort.nl/bestuursinfo/ verordeningen/rubriekl.html, ingezien april 2004. [2] Smit, L.A., Rotterdam heeft de leiding. Geodesia 2003 nr. 7/8, p. 290-295. [3] Weelden, J.F. van, Leidingregistratie. Geodesia 1968 nr. 7/8, p. 168-176 [4] Handboek voor het leggen, hebben, onderhouden en verwijderen van Kabels Leidingen. Stadswerken Dordrecht, maart 2002 (herzien maart 2004). Samenvatting De gemeente heeft op vele manieren met de kabels en leidingen te maken: zij geeft ver gunning of instemming voor het leggen, zij is zelf leidingbeheerder en zij heeft kabel- en leidinginformatie nodig om haar werk te doen. Drie verschillende gemeenten zijn be zocht: Amersfoort, Dordrecht en Maarssen, een redelijke doorsnee van Nederland. Be spoken worden de vergunningverlening, waarom wel of geen verzamelkaart kabels en leidingen, de verzamelkaart van Dord recht en de KLIC-afhandeling en het KLIC-ge- bruik in de gemeenten. Trefwoorden Geo-informatievoorziening, leidingre gistratie, reportage, Summary Municipalities and cables and pipes Municipalities deal with cables and pipes in various ways. They issue permits and give their consent for laying cables and pipes, they maintain the infrastructure and also require information to do their job. Three different municipalities were visited: Amersfoort, Dordrecht, and Maarssen, thus providing a good sample of municipalities in the Netherlands. The issuing of permits is discussed, the reasons for using an invento ry map of cables and pipes or why not, the inventory map of Dordrecht, and the use of and dealing with KLIC in municipalities. Keywords Geo-information engineering, utility registration, profile Resumé Les communes et les cables conduits. La commune est concerned pour maintes raisons par les cables et conduits elle don ne les automations pour la pose, elle gère des conduits et elle a besoin de L'informa- tion sur les cables et conduits pour réaliser ses travaux. Trois communes ont été visitées Amersfoort, Dordrecht et Maarssen, un apergu raisonnable des communes des Pays- Bas. On traite de la délivrance des automa tions, du pourquoi des cartes d'assemblage de cables et conduits, de la carte d'assembla ge de Dordrecht et du fonctionnement du KLIC (Centre d!information des cables et conduits) au niveau communal. rinformation géographique, enregistre- ment des cables et conduits, reportage GEO-INFO 2004-7/8 Mots Clés

Geo-Info | 2004 | | pagina 22