v He"k Scholten Het is bijna niet voor te stellen dat er mensen zijn die met een enorme visie in staat waren aan te geven wat er over tientallen of soms zelfs honderden ja ren mogelijk zou zijn. De communica tienetwerken van vandaag de dag zijn perfect in staat om ons bijvoorbeeld de ideeën van Leonardo da Vinei te tonen (www.mos.org/sln/Leonardo/) Hoe staat het met de visionairs in onze GIS-wereld? Laten we vooral niet te leurgesteld zijn als we moeten consta teren dat er toch weinig visies op onze activiteiten echt naam hebben ge maakt. Dit is namelijk niet zozeer het probleem van de GIS-wereld, als wel van de communicatie-infrastructuur een x- en y-coördinaat op een GPS- schermpje, kwam in elke auto en op ie dere boot als een punt op een digitale kaart, en binnenkort in of op iedere (mobiele) telefoon. Maar tevens werd het mogelijk de loca tie op andere manieren te bepalen. Via Wi-Fi, radio tags, ultra korte golf, en ga zo maar door. Nauwkeurigheden van de plaatsbepaling, ook binnen gebouwen, is inmiddels mogelijk tot op 20 cm. Wat moeten we ermee? We weten het nog nauwelijks. De visie dat dit zou kunnen, was er een aantal jaren gele den nog niet. We zijn er nog niet klaar voor. We zijn nog niet in staat om zelfs één van de meest fundamentele ele menten van ons vakgebied goed te ver- 1994 met 'Synergies', de titel van de film waarin zij de rol van communica tie, technologie en GIS weergaven bij een gesimuleerde aardbeving in 2005. Nog steeds gebruik ik de video om met studenten de elementen van GIS te bediscussiëren. De video liet nadrukke lijk een visie zien hoe we met GIS informatieprocessen en besluitvor mingsprocessen kunnen verbeteren. Zij kwamen in 2000 met hun visie op de rol van mobiele informatie in com binatie met locatie 'Cooltown', even eens geïllustreerd middels filmpjes (www.cooltown.com). Ik kan iedereen aanraden de filmpjes te bekijken, de 'white papers' te lezen en te proberen een vertaling te maken naar uw eigen 'cooltown'-omgeving. Visie op ons vak gebied en ideeën hoe wij opnieuw in- verwonderen en die vervolgens blijken Maar voor velen is dit inderdaad een formatieprocessen en besluitvor- in het algemeen. De ontwikkelingen werken. Natuurlijk zijn we in staat om gaan zo snel dat het nauwelijks moge lijk is om met visies te komen die ons er paraplu-begrippen aan te verbin den, zoals Location Based Services. uit te komen (bijvoorbeeld: www.gis qatar.org.qa/conf97/links/L3 .html) U zult zich misschien afvragen of het ontbreken van visies consequenties heeft. Het antwoord daarop is: ja. Doordat we ontwikkelingen niet voor zien, kunnen we er moeilijk op sturen. Sterker nog, als de ontwikkelingen ver volgens in de praktijk beschikbaar ko men, weten we ons er eigenlijk nog geen raad mee. Laat ilc u een voorbeeld geven dat mij na aan het hart ligt: lo catie. Locatie is het basisprincipe van de geo grafie maar eveneens van het geogra fisch informatiesysteem (GIS). Onze fundamentele discussies zijn telkens weer gerelateerd aan dit begrip loca tie. De ontwikkeling van het meten en het beschikbaar stellen van die locatie hebben in de afgelopen jaren stormachtige ontwikkelingen doorge maakt. Wat aanvankelijk ingewikkel- container-begrip waar we niet veel ver der mee komen dan het kunnen aan geven welke punten in de directe na bijheid liggen van de gemeten locatie. Een ander voorbeeld waar we ons al al les bij kunnen voorstellen is de Regie kamer, ook wel controlekamer, meld kamer of 'war room' genoemd. De re giekamer voor de boer, waar hij al zijn vee kan volgen, de regiekamer voor het landelijk gebied, de meldkamer van de politie. Weer een containerbegrip. Het is duidelijk dat de objecten met hun locatie in beeld gebracht kunnen wor den. De vraag is echter vervolgens wat we hier mee kunnen doen. mingsprocessen kunnen verbeteren. De technologie is er inmiddels groten deels en veel meer dan u mogelijk ver moedt (zie bijv. www.geodan.nl/movida, www.utellus.nl). Het gaat echter niet om de technologie maar om de com municatie-infrastructuur die weer een geweldige stap maakt. Wat willen we ermee? Wat kunnen we ermee? En naar ons werk kijkend: hoe optimalise ren we de informatiestromen dankzij deze technologie? Misschien wel de allergrootste GIS-uitdaging waar we voor hebben gestaan. Ilc hoor graag uw visie op 'Cooltown', maar ik verheug me nog meer op de toepassingen. Gaan de mogelijkheden van het ge bruik van de locatie dan verder? Ja, veel verder. En dan kom ik toch bij een groep van visionairs, die weliswaar het begrip GIS maar af en toe gebruiken maar wel degelijk een enorme visie op ons vakgebied tentoonspreiden: HP- Labs. Het onderzoekscentrum van HP de driehoeksmetingen waren, werd in Californië verraste menig GIS-er in Prof.dr. Henk J. Scholten Hoogleraar Ruimtelijke Informatica Vrije Universiteit (Spinlab). Tevens mede-oprichter en directeur van Geodan. Reacties op deze column zijn welkom naar henlc@geodan.nl. GEO-INFO 2004-7/8 1 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Visie en visionairs 313

Geo-Info | 2004 | | pagina 23