Reactie Zacharias KlaasseConcernstaf Kadaster. De oud-plaatsvervangend hoofddirecteur van het Kadaster (ir. W.A. Claessen) schreef in Geo-info 2004-5 een stukje historie over de geo-info van kabels en leidin gen. Heel interessant. Hij eindigt met de constatering: "Na 32 jaar is er echter nog geen wettelijke regeling voor de leidingen registratie". Op zich correct. Maar er is 20 jaar geleden toch een wetsvoorstel ingediend over dit onderwerp; vandaar deze aan vulling. Dat zat zo: 1. Op 25 juli 1984 werd door staatssecretaris Brokx van VROM en minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat een voor stel voor een Wet leidingbeheerdersregistratie ingediend. Het wetsvoorstel bevatte 11 artikelen. De inhoud kwam erop neer dat het Kadaster per kilometervierkant de namen van de leidingbeheerders registreerde. Een gemeente kon deze registratie daarnaast ook bijhouden. Iedere grondroerder kon deze gegevens opvragen en de leidingbeheerder was dan verplicht alle gegevens over zijn leidingen in dat gebied te verstrekken. duurd voordat de regering met een wettelijke regeling kwam. 3. In antwoord daarop kwam de regering met een Memorie van Antwoord van 36 bladzijden. Daarin stond dat de rege ring het BOCO-overleg had afgewacht. 4. Op 14 oktober 1986 verscheen het Eindverslag van de Tweede Kamer. Dat was kritisch. Konden de leidingbeheerders zelf al les niet regelen? De KLIC's waren er inmiddels. En moest de rijksoverheid dit wel doen? Konden de gemeenten dat niet? Kortom: het lobbyen bij kamerleden toonde zijn sporen. 5. Inmiddels werd ook allerwegen over deregulering gespro ken. Was dit wetsvoorstel geen uitgelezen onderwerp voor deregulering? 6. Het droevige slot was de brief van de ministers Nijpels (VROM) en Smit-Kroes (V&W) van 24 december 1986, waarbij het wetsvoorstel werd ingetrokken. Reden? Ik citeer: "Wij zijn tot de conclusie gekomen dat hetmogelijk moet zijn de doelstellingen van het wetsvoorstel ook zonder wette lijke regeling te bereiken". 2. Op 4 december 1984 verscheen het voorlopige verslag van de 7. De tijd is ook hier een scherp criticus gebleken, want de ge- Tweede Kamer. Men vroeg zich af waarom het zo lang had ge- noemde conclusie uit 1986 is niet waar gebleken. GEO-INFO 2004-7/8 Registratie van kabels en leidingen een aanvulling

Geo-Info | 2004 | | pagina 24