DataLand geeft inzicht in de kwaliteit van gemeentelijke gegevens als het centrale, landelijke loket van deze basisregistraties. Bij dit alles blijft de gemeente eigenaar en bronbeheer der van de gegevens. En juist omdat de door DataLand gedistribueerde gege- Duidelijk Il.inloei b.i.ir hun vastgoedgegevens centraal te ont sluiten. Dat zijn de gegevens van ruim 3,3 miljoen gebouwen verspreid over heel Nederland (fig. 2). "De beste kwaliteit is bij de bron te halen", is de alge mene stelregel. Maar dan blijft één vraag staan: wat is dan het werkelijke kwa liteitsniveau van de gege vens? Als distributeur is het belangrijk ook ant woord op deze vraag te kun nen geven. Een gekwantifi ceerd kwaliteitsniveau bedient zowel de afnemers/gebruikers als de gemeenten als de distributeur zelf. Aan de kant van afnemers wordt door middel van kerncijfers inzicht geven inds 2001 fungeert DataLand als de centrale voorzie ning voor gemeentelijke administratieve vastgoedge gevens. Op centraal (landelijk) niveau ontsluit zij loka le gebouw- en adresgegevens, net zoals het Kadaster dat doet voor kadastrale informatie en het Landelijk Samen werkingsverband (LSV) GBKN voor topografische informa tie. Hiermee wordt een stuk gemak geboden: afnemers hoe ven immers niet meer vele (gemeentelijke) loketten langs om de informatie te krijgen die ze willen hebben. En boven dien gelden voor alle door DataLand aangeboden vastgoed gegevens uniforme specificaties, leveringsvoorwaarden en tarieven. Dit is ook een verbetering in vergelijking met de oude situatie waarin elke gemeente haar eigen specifica ties, tarief en leveringsvoorwaarden hanteerde. Aan de an dere kant wordt de gemeenten het voordeel geboden dat zij hun vastgoedgegevens nog maar aan één instantie hoeven te leveren. Dit verlaagt de administratieve lastendruk bij de gemeenten. Daarnaast werken ze mee aan het hergebruik van de gegevens die zij al ingewonnen hebben. Dit strookt volledig met het gedachtegoed van Stroomlijning Basisge gevens. Dit meervoudige gebruik is de grondgedachte ach ter de Basis Registratie Gebouwen en de Basis Registratie Adressen zoals deze door het ministerie van VROM worden nagestreefd. DataLand kan binnen dit kader worden gezien Ir. M.G.A. Backx, Projectleider Kwaliteitsmonitor DataLand hun eigen gegevens is afgezet tegen die van andere gemeenten. Daardoor is het een instrument om direct en ge richt actie te kunnen ondernemen wanneer blijkt dat de kwaliteit van de vastgoedgegevens, of een gedeelte hiervan, onder het nagestreefde ni veau (de streefkwaliteit) komt. In som mige gevallen zien zij hierin zelfs de noodzaak om hun informatievoorzie ning aan te passen. De betrokken hou ding en het enthousiasme van de bijna honderd gemeenten die deel hebben genomen aan de tweede Kwaliteitsmo nitor maken duidelijk dat het kwali teitsvraagstuk van gemeentelijke vast goedgegevens leeft binnen gemeenten. Vanuit het oogpunt van centrale distri butie is het belangrijk trends in gege- venslcwaliteit op landelijk of regionaal niveau in een vroeg stadium waar te nemen. Zo kan snel actie worden ondernomen om te voorkomen dat de kwaliteit van (een deel van) de lande- GEO-INFO 2004-7/8 Inzicht in kwaliteit Het meetbaar en vergelijkbaar maken van de kwa- liteit van vastgoedgegevens levert een belangrijke meenten hebben er al voor gekozen bijdrage in het naar buiten toe toegankelijk maken van de gegevens. Binnen het con centrische schillenmodel van de toegankelijkheid (fig. staat de gege- venskwaliteit immers in het centrum [i]. Dit geldt zeker wanneer het brongegevens be treft. DataLand distribu eert namens de aangeslo- Kwaliteitsmonitor ten gemeenten deze gegevens concentrischschüi^°d over gebouwen. Vanuit deze functie stelde zij zich de volgende vraag: wat is de kwali- in de kwaliteit van de aangeboden ge gevens. Zo kunnen afnemers zien of ze teit van de door ons gedistribueerde gegevens? waar voor hun geld krijgen. De ge meenten ontvangen een individuele benchmark waarbij de kwaliteit van

Geo-Info | 2004 | | pagina 26