het digitaliseren en uitwisselen van plannen in sommige gevallen reeds sneller dan provincies en VROM en hij waarschuwt ervoor dat laatstgenoem den intensiever aan DURP moeten wer ken teneinde geen belemmering te gaan vormen voor gemeenten. Omdat tot op heden alleen analoge bestem mingsplannen rechtsgeldig zijn, vraagt de heer Van Kempen ook aan dacht voor het herzien van wet en be sluit Ruimtelijke Ordening, om zo doende rechtsgeldigheid van digitale plannen te regelen. In de wet zou ook, een ruime overgangsregeling in acht nemend, de digitalisering van plannen bij wet geregeld kunnen worden, waarmee een meer dwingende hou ding vanuit de hogere overheid wordt gevraagd. Tegelijkertijd zou bij een wettelijke verplichting tot digitalise ring de behoorlijke investeringsdrem pel van gemeenten financieel moeten worden gecompenseerd. Tenslotte dient aansluiting te worden gevonden bij andere overheidsactiviteiten, waar bij geo-basisregistraties centraal staan. Basisregistraties en het stelsel Noud Hooyman (VROM) startte met het stelsel van basisregistraties en om schreef zijn droom: een stelsel waar burgers en bedrijven op één plek hun informatie konden halen, op Europees niveau, mits men geautoriseerd is. En daarbij een overheid die niet naar de bekende weg vraag vraagt (informatie éénmaal vraagt aan de burger), klantge richt is, zich niet voor de gek laat hou den, weet waar ze het over heeft, de za ken op orde heeft en niet meer kost dan nodig is. Bij de basisregistraties Gebou wen en Adressen worden inmiddels me ters gemaakt, deze kunnen snel geëffec- Regio GDI Nederland - N curd R he i n Wes tfa I e n Appkuxri 0* E tueerd worden. De grondslagen zijn vastgesteld en, niet on belangrijk, de baten zijn bepaald. Tegenover 80 miljoen aan kosten staan (minstens) 250 miljoen aan baten. Dat zou toch elke bestuurder moeten overtuigen. Enig nadeel is dat de baten zich over een periode van vijftien jaar uitstrekken en de kosten voor de baat uitgaan. Hooyman vindt de voorde len (efficiënt en effectief) zo overduidelijk dat zijn laatste stelling luidt: "links of rechts, iedereen moet er wel vóór zijn!". Ruud ten Kroode (VNG) gaat in op de rol van de gemeenten in het stelsel. Hij begint met een uitspraak die de onderliggen de gevoeligheden aangeeft: "we moeten eikaars gegevens gaan gebruiken en dat voelt alsof we de tandenborstel van een ander moeten gebruiken". Hij focust op de samenhang in het stelsel, de relaties tussen de verschillende basisre gistraties. Iets wat nog helemaal niet geregeld is maar wel een voorwaarde voor een functionerend stelsel. "We zijn de hond aan het uitlaten die we nog kopen moeten. Zonder kop pelingen is er geen stelsel maar niemand heeft hier nog over nagedacht!" Voor gemeenten ziet hij grote kansen; nu is er geen wettelijke basis voor allerlei registraties maar straks wel. Dan zal de gemeente zich intern ook moeten organise ren: op één plek registreren en verplicht gebruik van deze ge gevens binnen de hele organisatie. Ten Kroode legt de na druk hierbij op samenwerking; zowel binnen de gemeente tussen vastgoedcoördinator en ICT-beleidsbepalers maar ook tussen gemeenten met als voordelen: kennisdeling, schaal vergroting, kostenbesparing, beveiliging en uitwijk. Na nog wat tips van de schoolmeester "een hoogspanningsmast moet je geen huisnummer geven want die hoort bij de in gang tot een verblijfseenheid", roept hij iedereen op alvast te beginnen met wat nu al wel kan: beraad je (als gemeente) met de gepubliceerde grondslagen in de hand, over wie het gaat doen en hoe je het zult bijhouden. Daarbij toont hij be grip voor gemeenten die pas willen uitvoeren als het kader duidelijk is om het risico van dubbel werk uit te sluiten en pleit hij ervoor om ons te beperken tot maximaal zeven ba sisregistraties, omdat het anders echt niet hanteerbaar is. GEO-INFO 2004-7/8 évHflti&dlfA 1

Geo-Info | 2004 | | pagina 31