F^narePTtle Freparatle Vergunning ttrivvpftrt "Ketenintegratie: de zwakste schakel" P.M. Laarakker, directeur Vastgoedinformatie en Geodesie van het Kadaster, ging tijdens zijn presentatie op zoek naar de zwakste schakel in het publiek. Tussen de verschillende multiple-choice-vragen door, die de kennis van het publiek op vastgoedgebied uitgebreid testten, stelde hij dat de onderlinge afhankelijkheid binnen en tussen overheidsor ganisatie steeds groter wordt. De authenticiteit van datare- gistraties zou moeten worden gestroomlijnd, het terugdrin gen van het aantal registraties werd echter niet bepleit. Aan de hand van enkele voorbeelden werd uitgerekend dat aan geo-info veel te verdienen valt. Om onze zuiderburen te kun nen evenaren moeten we zeker zaken sneller gaan 'aftikken' in plaats van organisaties te blijven verleiden. Aan het einde van de presentatie wordt de zwakste schakel uit het publiek, in tegenstelling tot in het tv-programma, beloond. "Meer samen Samen Meer" Kwartiermaker samenwerking vastgoedinformatievoorzie ning van zeven Kempengemeenten, P. Duijve, heeft door de samenwerking erg veel kosten kunnen besparen en een bepaalde mate van continuïteit kunnen bewerkstelligen. Door de samenwerking heeft het delen van kennis en kosten geleid tot een geïntegreerd Vastgoedinformatie systeem en is gemeenschappelijke efficiencywinst behaald. Men heeft gewerkt door aan een bestuurlijke grondslag een pragmatische invulling te geven in de vorm van prak- tijlcgroepen. Een convenant met enkele basisafspraken stond aan de basis van een organisatiestructuur met een stuurgroep, een ambtelijke groep (MT-leden), een project leider en werkgroepen, waarbij iedere gemeente een finan ciële bijdrage plus een inbreng van medewerkers levert. Zeer concrete resultaten van de samenwerking zijn een kostenbesparing van 160.000 door gezamenlijke aanbe steding van de WOZ-bepaling en de aanschaf van een BIS. In stappen wordt nu verder gewerkt aan gezamenlijk bron- beheer. Lunchdebat: "Dwingen of verleiden" "Samenwerking in de geo-lceten, lukt dat door verleiden of is dwang nodig?" Met deze vraag werd een poging gedaan om tijdens de lunch wat leven in de brouwerij te brengen. Onder leiding van Jan Kloeze (hoofdredacteur Overheid Innovatief) gaf S. Luitj ens (programmamanager ICTU) een voorzet door de ochtendsessies samen te vatten en de vraag op te werpen "wat is er anders dan tien jaar geleden?" De in leiders van de ochtend stonden achter de microfoon, de zaal zat vol met broodjesetende belangstellenden. Volgens Roos van de gemeente Amsterdam werkt alleen dwingen, met als voorbeeld de Wet Kenbaarheid Publiekrechtelijke Beperkingen. Door de stringente eis van registratie binnen vier dage, wordt de energie gestoken in het zoeken van een oplossing, in plaats van eindeloze discussies over uitgangs punten. Laarakkers was het dar mee eens: het is goed om lang te praten en consensus op een bepaald niveau te berei ken, maar daarna moet je doorpakken en de discussies af sluiten. Laurier (gemeente Ede) dacht dat deskundige nog wel te verleiden waren, maar dat beslissers (lees bestuur- Foto's: VNU Exhibitions/NFP Photography ders) wat meer dwang nodig hadden: verleiden en dwingen dus! Mevrouw Peeters (gemeente Helden) was ook bang dat bestuurders zonder dwang het lieten bij "praten, praten en pra ten". Duijve vond dwang ook noodza kelijk: in deze tijd van bezuinigingen worden alleen onontkoombare zaken opgepakt, de rest blijft liggen. Mevrouw Fenten voegde nog een optie toe aan dwingen en verleiden: afkij ken! Niet allemaal het wiel uitvinden. Zo gingen de samenwerkende Kem pen-gemeenten, volgens Bax, samen een eigen handboek ontwikkelen voor de IMRO-toepassing, maar wel op basis van het handboek van VROM, met al leen wat "couleur locale". Opvallend vond hij dat in deze samenwerking ie dereen begon met de verschillen, in plaats van wat hen bond Met de slotconclusies van Hooyman "de trein rijdt en zal niet meer stop pen, en uiteindelijk zal de laatste wagon ook op het station aankomen" en van Luitjens "basisvoorzieningen zoals de digitale handtekening hebben alleen effect als er diensten zijn die deze infrastructuur (Rijk) uitnutten (gemeenten)" kwam een einde aan deze lunchsessie. GEO-INFO 2004-7/8 #!ii rrriflljk Veiligheidsketen en Geo informatie

Geo-Info | 2004 | | pagina 32