slotte verantwoordelijk voor zijn eigen veiligheid! Een kleine teleurstelling voor hem was dat de CROW de nieuwe instructie niet wilde toetsen maar uit eindelijk is de toets nog uitgevoerd door de Arbo-dienst Zuid-Holland. Niet onbelangrijk is dat de instructie voor alle landmeters geldt die langs de pro vinciale wegen meten, dus ook die van ingenieursbureaus en gemeenten. Hij sloot af met een afspraak die alle land meters zouden moeten onderschrij ven: "We doen ons best, zo veilig moge lijk te meten!" Na de inleiding van Han was het tijd voor het officiële gedeelte. Johan van Arragon, voorzitter van de Interprovin ciale Overleg Groep Geo (IOG-Geo), her innerde er in zijn korte toespraak aan dat "veilig meten" één van de speer punten van IOG-Geo is. Een ander speerpunt is bijvoorbeeld de risico kaart, die ook interprovinciaal ontwik keld en afgestemd wordt en in de loop van dit jaar wordt gepresenteerd. Hij overhandigde daarna het eerste exemplaar van de instructie aan direc teur Johan Janssen van de directie Mi lieu en Water van de provincie Gelder land (fig. 3). Johan Janssen prees IOG- Geo met het behaalde resultaat en vond het erg belangrijk dat er nu bij al le provincies een éénduidige instructie ligt. In zijn toespraak memoreerde hij nog aan het feit dat er in de provincie Gelderland een aantal jaren geleden een kantonnier is omgekomen tijdens wegwerkzaamheden, een (treurig) feit dat het belang van een dergelijke in structie nogmaals onderstreept. Hij ad viseerde de landmeters dan ook om Fig. 3. Het eerste exemplaar wordt overhandigd. een foto van hun vrouw of geliefde op de voorkant van de instructie te plakken om er zo iedere keer weer aan te den ken zo veilig mogelijk te werken. "Plaats als landmeter de persoon op de foto in gedachten op jouw plaats op of langs die weg. Als je vindt dat hij/of zij dan verantwoord (veilig) aan het werk is, dan is het goed." Vervolgens werd even de tijd genomen om alle werkgroepleden in het zonnetje te zetten. Zij hebben er tenslotte veel energie in gestoken om tot dit resultaat te komen. Nu volgde wel een heel bijzonder programmaonderdeel: een lunch in de buitenlucht. Het bij zondere was niet zozeer dat daar verse worstjes op de bar becue lagen, hoewel die niet te versmaden waren. Maar de plaats, tussen een tiental meetwagens van bijna alle provin cies, gaf aanleiding tot veel kijken, vergelijken en becom mentariëren (fig. 4). De gekozen oplossingen voor inrich ting en de veiligheidshulpmiddelen waren divers. Bij de ene provincie reden medewerkers in een privé-auto, anderen kregen een ruime bus mee van de baas. De ene bus dan in gericht met een tafel waar vier man aan konden klaverjas sen, de ander volgebouwd met verkeersborden, schrikhek- lcen en kegels. Vooral Drenthe en Zeeland kwamen fraai voor de dag. De hydraulische actiewagen van Zuid-Holland mocht er ook zijn. Er waren ook elegante, kleinschalige oplossingen zoals waarschuwingslichten in de grille en ach ter de achterruit, bruikbaar in dichte en opengeklapte toe stand. Veel meer foto's van de dienstwagens en oplossingen voor veilig heidsmiddelen en inrichting van verschillende provincies zijn te vinden op de website van Geo-Info: www.geo-info.nl Na de geanimeerde lunch, waar heel wat foto's gemaakt werden, was het de beurt aan Hans van Hofwegen van MOT opleiden en trainen. Hij heeft de provincies bijgestaan in het gelopen traject. Momenteel werkt hij ook samen met het Kadaster om daar een veiligheidsinstructie in te voeren. Hij startte zijn betoog met een filmpje van een baakhouder die de as van een drukke weg aan het meten was. Links en rechts raasde het verkeer langs hem en soms vreesde je voor Fig. 4. Kijken, vergelijken en bespreken. GEO-INFO 2004-7/8 Verantwoord werken Oppassen en opvallen

Geo-Info | 2004 | | pagina 35