Fig. 5. Een werkvak volgens de regels. zijn leven. Daarna stipt hij een aantal aspecten van veilig meten in het verkeer aan, beginnend met de juridische kant. Zo moet de wegbeheerder toestemming geven voor (meet)werlc en zorgen dat de weg 'gewoon' te gebruiken is en moet de werkgever voorlichting en opleidingen ge ven en materialen ter beschikking stellen. De wegwerker tenslotte moet het geleerde toepassen en de materialen goed gebruiken. En zorgvuldig handelen, zoals het Wet- Fig. 2 en 3: Ted Jansen, Provincie Noord-Holland. Fig. 4: Irwin van Hunen, Gemeente 's-Hertogenbosch. Fig. 5: Hans van Hofwegen, MOT Op leiden en Trainen. De pizzeria had een mooie glazen wereld bol op de bar staan, maar niet voor de sier: het bleek een bol vol met Grappa te zijn. De baas was wat verbaasd toen ik er een foto van maakte, maar hij kon er uiteindelij les niks kwaads in zien... Jan Willem van Eek. boek van Strafrecht voorschrijft. Recent nog zijn twee medewerkers van KNP veroordeeld tot een forse boete wegens "dood door schuld", na dat zij niet voldoende zorgvuldig hun werkplek in het terrein hadden ingericht. Een aantal aandachtspun ten: bepaal van tevoren (op kantoor) hoe je veilig gaat meten zodat je ter plekke niet met lege handen staat. Neem de veiligheidslcleding mee en trek die ook aan. Fiet was Elans opge vallen dat de statieven wel veilig geel waren maar de mensen niet. Wie of wat was er blijkbaar belangrijker? Zorgt dat je opvalt want dat leidt tot aangepast rijgedrag. Misschien niet altijd langzamer maar in ieder geval alerter. Chauffeurs zijn vaak afge leid: bellen, eten, drinken, radio luisteren. Parkeer je auto zo veilig mogelijk, maak een goed werkvak (fig. 5). Ook al heb je een ontheffing, je mag daar alleen gebruik van maken als dat voor het werk strikt noodzakelijk is. Ga creatief met vei ligheid om, pasje aan aan de omstan digheden, pas je werkmethode aan, meet voordat de afzettingen weg zijn, maak meerdere veilige opstel lingen in plaats van één onveilige, ge bruik een reflectorloze tachymeter voor wegprofielen, enzovoort. De praktische tips vlogen ons hierbij om de oren. Veilig werken zit tenslotte voor het grootste deel tussen de oren en niet in een boekje of in spullen. Ffet gevaarlijkst is het voor de man met de spiegel. Fians vroeg zich dan ook af: "Fiij loopt het meeste risico, krijgt hij dan ook het meeste salaris? Fiet gelach in de zaal gaf aan dat het toch wel anders zat. Aangezien men sen geen 'kreulcelzone' hebben, moet je ander dingen doen: de weg afzet ten, een actiewagen er bij, een rustig moment afwachten. Ook zou je het kunnen combineren met werk van andere afdelingen, zoals groen- en wegonderhoud. Dan loont het eerder om zwaardere veiligheidsmaatrege len te nemen. Nadat de dienstwagen van Drenthe nog tot "meest betrouw bare en veilige bedrijfswagen" was uitgeroepen door het begeleidende komische duo en de chauffeur daar van, Jans Regtop, in het zonnetje was gezet, was het tijd voor de afronden de borrel en het napraten. Met een mandje asperges onder de arm kon iedereen daarna weer veilig naar huis. GEO-INFO 2004-7/8 y Een wereld vol grappa

Geo-Info | 2004 | | pagina 36