N VK Kartografieprijs 2003 en Wolters-Noordhoff Bosatlasprijs Tijdens de ALV van GIN op 11 juni 2004 is voor de laatste maal de NVK Kartografieprijs uitgereikt. De gedachte achter de prijs is een bij zonder kartografisch product, of een bijzondere prestatie in relatie met kar- tografie, in het zonnetje te zetten. Een traditie die in 1989 begon en in de toe komst verder zal leven als GIN Karto- Theo Bos neemt trots de NVK Kartografieprijs in ontvangst. grafieprijs. Er waren dit jaar drie no minaties binnengekomen bij de jury, dit jaar bestaande uit Eric Blonk, Wi nifred Broeder Douwe Dijkstra en Wil lem van de Goorbergh: de legenda van Nederland, een onderzoek naar standaardisatie van kaartondergronden bij ruimtelijk beleid door het buro Nieuwe Gracht; Theo Bos, vanwege zijn grote ver diensten voor de NVK; Tomtom, een innovatief autonaviga tiesysteem dat gebruik maakt van een PDA (personal digital assistant, elektronische agenda), ontwikkeld door het bedrijf Palmtop software. Het was niet eenvoudig om drie zó ver schillende nominaties op een zinnige manier te vergelijken, aldus Willem van de Goorbergh die de prijs uitreikte. Een concreet 'plaatje' kun je tentoon stellen en iedereen kan desgewenst achteraf het werk van de jury dunnetjes overdoen. Sinds het bestaan van de prijs vielen dan ook meestal producten in de prijzen. De jury vond het echter tijd om daar vanaf te wijken en de prijs toe te kennen aan Theo Bos, ondanks het feit dat dat meteen de vraag oproept waar om anderen niet in het zonnetje wor den gezet. Toch kon en wilde de jury er dit jaar niet omheen dat er, met het op gaan van de NVK in GIN, afscheid werd genomen van het 23-jarig penning meesterschap van Theo Bos. In het afge lopen jaar kwam de verdienste van Theo's werk nog eens extra duidelijk naar voren bij de overdracht van de NVK naar GIN. Dit verliep zo snel en ge ruisloos dat er bij geen van de betrokke nen een anekdote viel los te peuteren. De persoonlijke inzet van Theo heeft voor de kartografie in Nederland enorm veel betekend omdat een vereni ging pas goed kan functioneren als op de achtergrond mensen zich belange loos inzetten. En wat dat betreft is het penningmeesterschap een van de meer ondankbare taken. Een penning meester komt alleen maar in het nieuws als zaken niét goed lopen. Of als hij een prijs krijgt voor het tegendeel natuurlijk. De Bosatlasprijs werd eveneens tijdens de ALV uitgereikt. Deze prijs, groot 250 euro, wordt toegekend aan de student die de beste afstudeerscriptie heeft ge schreven waarin een substantieel aan deel over kartografie gaat.. Voor 2003 waren er twee nominaties: de scriptie "Semantics and Interoperability in Geo Web Services" van Trias Aditya K.M. van het ITC in Enschede, en de scriptie "Het maken van een fietsvervoer-visualisatie- systeem" van Martijn Meijers van de Ho geschool van Utrecht. De juiy, bestaan de uit Maurice Damoiseaux en René van der Schans heeft zich aan de beoorde ling gewijd, en wel op de volgende as pecten: inhoud - onderwerp - origina liteit - maatschappelijke relevantie - diepgang - volledigheid - taal vormge ving - visualisaties - zelfstandigheid. I k H|| 11 'irW Winnaar Martijn Meijers van de Bosatlasprijs en de jury. Beide werkstukken zijn terecht genomi neerd. Beide gaan over toepassingen op internet, maar verschillen sterk in hun opzet en uitwerking, De scriptie van Trias is een originele, diepgaande studie over het gebruik van op het web beschikbare gereedschap pen om van ruimtelijke data bruikbare informatie te maken. De student bena drukt daarbij het belang van een se mantische beschrijving van de diensten en operaties daarin, gebaseerd op onto logische classificaties. Hij maakt deze toegankelijk in zijn "Prototype of Registry", als voorbereiding op een (nog niet uitgewerkte) geautomatiseerde koppeling voor de overdracht van data van de ene dienst/operatie naar de vol gende zonder dat de gebruiker zich zor gen hoeft te maken over allerlei syntac tische kwesties. Ondanks de omvang van de scriptie en het ITC- engels, weet Trias een zeer complexe materie goed toegankelijk te maken. De scriptie van Martijn behandelt het maken van een website voor fietsers uit Nederland en België die de trein of het vliegtuig willen nemen naar het buiten land. Alle aspecten komen aan de orde: de kartografische interface met route kaarten en boekingsformulieren, een communicatiemodule voor overdracht van gegevens tussen de verschillende onderdelen, een module voor opslag en bevragingen van gegevens, en de nood zakelijke beheerfacüiteiten. Deze as pecten zijn niet alleen theoretisch uit gewerkt, maar ook gerealiseerd en ge test in een werkende website: www.cy- dingtransport.com. Zowel de website als de scriptie zijn prima verzorgd. De scriptie kan zelfs als een soort handlei ding dienen voor de aanpak van verge lijkbare projecten. De keuze tussen deze twee scripties was moeilijk: aanvankelijk staakten de stemmen. Maar op grond van het regle ment van de Bosatlasprijs, dat voor schrijft dat het werk voor "een substan tieel deel de kartografie betreft", heeft de jury geoordeeld dat Martijn Meijers het meest voor de Bosatlasprijs 2003 in aanmerking komt. Winifred r, namens de jury's. D CEO-INFO 2004-7/8

Geo-Info | 2004 | | pagina 44