Eerste tenders Bsik-programma begin september onderdag 17 juni 2004 werd bij het ministerie van VROM in Den Haag de startbijeenkomst gehouden van het Bsik-programma Ruimte voor Geo-informatie, afgekort tot RGI. (Bsilc=Besluit Subsidies Investe ringen in de Kennisinfrastructuur) Na mens de verhinderde minister Sybilla Dekker sprak plaatsvervangend secre taris-generaal Bart van Rietschote, tot de ruim 140 aanwezigen. Voor deel nemers aan de tenderprocedures is een starterskit met conceptstukken te downloaden op www.ruimtevoorgeo informatie.nl. Adri den Boer, redacteur Drs. Jan Laan, voorzitter van de stich ting Ravi, bracht als eerste hulde aan de stuurgroep en zei dat het program ma zich van andere onderscheidt door dat er naast de 20 miljoen euro aan subsidie in principe al 27 miljoen gere geld is aan co-financiering van bedrijfs leven en kennisinstellingen. Van Riet schote benadrukte namens de minister van VROM, dat het programma past in de lijn van de kenniseconomie, dat VROM de coördinatie van de geo-infor matie zelf ter hand neemt en dat de stichting Ravi als netwerk haar rollen waarmaakt. "Nog nooit heeft de over heid zoveel geld in geo-informatie ge stoken en zijn partijen gebleken het ook te willen doen," aldus de plaatsver vangend secretaris-generaal. Verheugd was hij met het toen recente positieve kabinetsbesluit inzake de authentieke registraties Gebouwen en Adressen. De kennis van RGI ziet hij ingezet worden voor de onder VROM ressorterende au thentieke registraties Kaarten, Perce len en GBKN. Het Inspire-initiatief moet leiden tot Europese uitwisseling in een gedistribueerde omgeving met nationale knooppunten en ook daar aan moet RGI bijdragen. Programmadi recteur ir. Jacqueline Meerkerk legde inspirerend de ambitie uit om voor 2010 het geo-lcennisveld van introvert vraaggericht te maken. De programma- Lobbyen onder een sheet van een jengelend kind en de tekst 'Financiële regeling Bsik'. Finance regelmq ambities kunnen grotendeels overeind blijven ondanks de reductie van de subsidie tot 20 miljoen euro, omdat VROM zelf authentieke registraties oppakt, er voor productinnova tie andere subisidieregelingen zijn en omdat er met andere Bsik-programma's in 'Acht voor Ruimte' wordt samenge werkt. Prof.dr.ir. Arnold Bregt, voorzitter van de komende Adviesraad Wetenschap behandelde de Onderzoeksagenda 2004 op basis van de ingediende plannen. Nieuwe geolcennis moet worden ontwikkeld, geolcennis moet 'stromen' en het circa 10 jaar geleden in Canada ontwikkelde concept van een nationale geo-informatie infrastructuur (NGII) moet ver der worden gerealiseerd. De eerste tenders tot maximaal 8,6 miljoen euro aan subsi die zijn besloten voor indieners van eerder geselecteerde vliegende startprojecten en voor eerdere toezeggers van co financiering voor het programma. Open tenders volgen van 2005-2009. Dr. Mart van Bracht, beoogd voorzitter van de Kennismotor, legde de financieringsmogelijkheden uit. Op nieuw was een aandachtspunt Artikel 3 lid 2 van de Bsilc-re- geling: "Indien ter zake van de projectkosten of een deel daarvan reeds door een ander bestuursorgaan of door de Commissie van de Europese Gemeenschappen subsidie is of wordt verstrekt, wordt slechts een zodanig bedrag aan sub sidie verleend, dat het totale bedrag aan subsidies niet meer bedraagt dan 50% van de projectkosten." In een rigide exe gese betekent dit dat directe co-financiering door onderne mende overheidspartijen van de 50% Bsilc-subsidie wordt af getrokken, wat bij meerdere ruimteprogramma's integrale uitvoering onmogelijk maakt. Op deze terreinen geldt ook Artikel 9 van de regeling: "Er zijn namelijk gevallen waarin zowel de om onderzoek vragende als de onderzoek aanbie dende partijen een publiekrechtelijk karakter hebben." Een interdepartementale 'Versnel- lingsgroep' boog zich in juni nog over de problematiek van co-financiering, tariefstellingen en bevoorschotting. Voor RGI geldt dat de co-financiering is toegezegd door bedrijven en kennisin stellingen. Als slot van de dag was er applaus voor de organisatoren (voorstel van ir. Leen Murre), gevolgd door een nieuwe geopuzzel voor de stuurgroepleden alsmede een VROM- hapje en -drankje. Onder het genot daarvan werden niet alleen gretig sug gesties gedaan om de Bsik-subsidiere- gels te veranderen, maar werden ook afspraken gemaakt om samen kansen te benutten. GEO-INFO 2004-7/8 Ruimte voor Geo-informatie' van start

Geo-Info | 2004 | | pagina 47