oranjewoud Dimensie geven aan informatie gedetailleerde en veelzijdig bruikbare sprak over "Supergliie; de lijm tussen geodata en metadata". Point-solutions voorzien in metadatabeheer voor toe passingen. Omdat het een utopie is dat alle producten of leveranciers hun metadata in één 'repository' opslaan, is een bedrijfsbreed metadata-warehouse nodig. Gebruikers van het product SuperGlue hebben een centrale toe gang tot definities, eigenschappen en andere metadata. "Data over data is net zo belangrijk als de data zelf," zo was zijn credo. Drs. Bert Vermeij van ESRI Nederland BV hield een inleiding over "ArcCatalog en geo-services", in de pu blicatie opgenomen onder de titel "Metadata en gedistribueerd GIS". De ze spreker wees er uiteraard op dat in de ArcGIS-software van ESRI metadata- functionaliteit standaard aanwezig is. Ook hij vond de technologie van web services veelbelovend. Technisch leek het hem geen probleem meer om infor matie van uiteenlopende oorsprong sa men te brengen. Wat de inhoudelijke standaardisatie betreft, leek hem nog een lange weg te gaan. Zolang inhoudelijke standaardisatie nog ver weg is, zal metadata moeten zorgen voor een ade quate beschrijving van een bron, zo stelde hij vast. Laatste spreker was ir. Remco van Eijndt van Urbidata BV over "De Universal Data Store en de rol van meta-informatie". Hij be nadrukte het relatieve karakter van het begrip metadata. Er is sprake van gegevensvastlegging op vier niveau's: data, da- tamodel-model van datamodel en model van het model. IJsbergdenken Beide deelterreinen van de meta-informatie, Business Meta- informatie en Technische Meta-informatie, kwamen op de studiedag ter sprake. Zelfs de afsluiting was boeiend door dat een selectie van aanwezigen om hun impressies werd gevraagd. Een bezoeker van de Universiteit Wageningen voegde na het architectuur- en ecosysteemdenken voor in formatie-infrastructuren er met name na de RWS-lezing nog één aan toe: ijsbergdenken. Een ITC-er verbaasde zich erover inzake geoservices altijd over mapservices te horen en zelden over featureservices. Zijn we zo niet terug bij af? zo vroeg hij de aanwezigen tot slot. De publicatie van de lezingen - zonder commentaren - is verkrijgbaar bij het bureau van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, Postbus 5058, 2600 GB Delft, tel. 015 2782819, e-mail: nvg@lr.tudelft.nl. Aanbevolen! informatie toe. Oranjewoud Object Informatie oorziet voortvarend in de groeiende Dimensie in informatievoorziening? Kijk op www.oranjewoud.nl Van oudsher probeert de mens vat te krijgen op de wereld om zich heen. Waar de eerste inspanningen zich vooral richtten op het in kaart brengen van de omgeving, gaat het nu meer om het optimaliseren van de reeds aanwezige informatie en het intelligent omgaan met gegevens. Overal waar plannen worden ontwikkeld, werken worden uitgevoerd en gebieden worden beheerd, neemt de vraag naar behoefte aan een efficiënte inwinning en verwerking van gegevens. Heerenveen Deventer Aimere Capelle a/d ijssel Goes Oosterhout Geleen GEO-INFO 2004-7/8

Geo-Info | 2004 | | pagina 49