998 999 2000 2001 2002 2003 midden geknipt, en werd er op een atlasspread telkens een noord- of zuidblad getoond. Die afwijkende indeling heeft met zich meegebracht dat voor de ANWB-uitgave aan alle randen met de namen geschoven moest worden om te voor komen dat namen werden doorsneden door het nieuwe ka der, van het bijbehorende object werden gescheiden dan wel dubbel voor zouden komen. Dat is gebeurd met Map Publisher vanuit de digitale bestanden. In het voorwerk vindt men teksten over 'Het maken van de topografische kaart' en 'Het gebruik van de topografische kaart' (dat laatste heeft ook aandacht voor het gebruik van GPS) en, keurig gerubriceerd, negen dubbele bladen waarin de symbolen in een lcaartsituatie worden getoond naast een foto van de werkelijkheid die de kaart afbeeldt. Dat werkt over het algemeen goed. Soms, en fig. 2 rechts is er een voor beeld van, wordt het gissen wanneer meerdere symbolen te gelijk in het centrum staan. In fig. 2 zijn dat een wegwijzer, een brugsymbool en de twee v'tjes die samen een gronddui- lcer voorstellen. Misschien zou men de symbolen ook 'los' moeten tonen naast de kaart. Of misschien is het zo juist educatief bedoeld: wanneer je meer moeite moet doen om ergens achter te komen blijft het, eenmaal verworven, ook langer hangen. Maar goed, de conventionele legenda vindt men op het schutblad, zowel voorin als achterin. Fig. 1Relatie tussen de stand van de len te koop vanaf 39,95, de ANWB vraagt voor elke atlas 29,95. Maar vooral is belangrijk dat zo een nog veel herziening van het groter publiek lcaartbewust wordt en ToplONL bestand en RD-grid, waardoor de door het GPS-systeem opgegeven coördi- De atlas mikt ook op de markt van de GPS-gebruiker: instellin gen kunnen aan de hand van de gegevens in de atlas worden geactualiseerd/aangepast aan de ellipsoïde van Bessel en het deze bron van kennis van het eigen woongebied leert gebruiken. Mensen die denken dat de topografische kaart de stafkaart is die alleen voor militaire toepassingen beschikbaar is, zullen straks verdwenen zijn. de bedekking van de verschillende provincie-atlassen. naten overeenkomen met die op de kaarten van deze atlassen. Wat men waarschijnlijk gewoon vergeten is, is een verkla ring van de in de kaart gebruikte afkortingen. Want wie van Presentatie Onze topografische kaarten mogen ge zien worden, met name door de keuze voor kleurvlakken in plaats van symbo len voor het grondgebruik geven ze een duidelijk beeld van het landschap. Bovendien is het mogelijk gebleken dat beeld ook in vierkleurendruk dui delijk over te dragen. De manier van presentatie van de kaart verschilt in de Fig. 2. Uitleg van de ons weet wat bedoeld wordt met Br, Gd, Gp, Hp, Km, PI, RD, volgende aspecten van die van WNAP. Het belangrijkste verschil is het for maat: in plaats van een gebied van 6,5 bij 51cm per bladzijde (ongeveer A4-for- maat) brengt de ANWB het kaartmate- kaartsymbolen door combinatie van een Sch sl, SI, Usln, Wm, Wt? Laat staan dat ons doelpubliek dat weet. Even jammer vind ik het feit dat het register alleen de beeld van de plaatsnamen vermeldt. In de WNAP-uitgaven stonden er per deel zeker tien maal zoveel aardrijkskundige namen in het register opgenomen en dat gaf een extra dimensie aan werkelijkheid met een overeenkomend riaal in uitsneden van 8 x 5,5 1cm per kaartfragment. Het de gebruiksmogelijkheden. Er zal hier een kostenaspect bladzijde. Voordeel van die grotere uit sneden is een beter overzicht, nadeel is het feit dat de band met de losse topo grafische lcaartbladen nu is losgelaten: bij WNAP was elk los lcaartblad door symbool waar het meespelen: niet de extra ruimte, want de meeste provincie- om gaat staat in het centrum van de atlassen zitten ruim in hun jasje in de zin van dat flink wat bladen van buiten de provincie zijn opgenomen. Het pro- plaatselijke bleem zal hem gezeten hebben in de nog noodzakelijk ma- vergroting. nuele productie van het register. Wanneer eind 2005 zo'n GEO-INFO 2004-7/8 provinciegrens provinciedeel uitsnede 50 km

Geo-Info | 2004 | | pagina 51