Kabinet akkoord met invoering basisregistraties gebouwen en adressen Op 11 juni 2004 heeft het kabinet in gestemd met de landelijke invoe ring van de Basis Gebouwen Register (BGR) in combinatie met de Basis Re gistratie Adressen (BRA) onder regie van het ministerie van VROM. Het kabinets besluit is een belangrijke stap, maar nu moet het ook nog echt gebeuren. Het mi nisterie van VROM heeft daarom een im plementatiestrategie 'Met zijn allen recht op het doel af opgesteld die de koers aangeeft bij het daadwerkelijk in voeren van de Basis Gebouwen Registra tie en de Basis Registratie Adressen. Een implementatieorganisatie geeft straks begeleiding en ondersteuning bij het re aliseren van de gebouwen- en adressen- registraties. Het zijn de gemeenten als bronhouder die de registraties daadwer kelijk moeten opzetten en bijhouden. Voor het realiseren van een landelijke voorziening wordt mogelijk aangeslo ten bij de GBA. De implementatieorgani satie zorgt voor samenhang en aanslui ting op het stelsel. Volgens planning is de invoering in 2009 afgerond. De wet geving zal in 2007 worden ingediend bij de Tweede Kamer. Gemeenten die reeds aan de slag willen met het realiseren van deze registraties, kunnen de grondsla gen als richtsnoer gebruiken. Deze grondslagen zijn ook beschikbaar op de website. De inhoud van deze grondsla gen staat niet meer ter discussie, maar zal op basis van praktijkervaringen nog worden aanscherpt. Meer informatie op www.vrom.nl/basisregistraties. Bron: Nieuwsbrief VROM Basisregistraties, juni 2004 TU Delft Debbie Bruinsma Bovenwijkse voorzieningen Kunnen ze wel worden toegere kend aan grondexploitaties? Afstudeerdatum: 12 maart 2004 (GiGb) Gemeenten berekenen de door hen gemaakte kosten voor voorzienin gen van openbaar nut door in grondex ploitaties. Maar het is de vraag of dit al lemaal op een juridisch juiste manier gebeurt en of dit in de toekomst nog steeds zo kan. Wanneer een nieuwe wijk wordt aan gelegd, horen daar ook bovenwijkse voorzieningen bij. Dit zijn voorzienin gen die openbaar toegankelijk en bruikbaar zijn en waarvan het nut de grenzen van de nieuwe bebouwing overstijgt. Voorbeelden zijn rond- en ontsluitingswegen en grote parken. Door de aard van de voorzieningen is het verband met de grondexploitatie moeilijk te bewijzen. Bij een gemeente lijke grondexploitatie verloopt het kostenverhaal doorgaans zonder veel problemen. Maar wanneer een private partij bij de grondexploitatie betrok ken is, wordt het lastiger. Steeds vaker ondervinden gemeenten de nodige problemen bij het toerekenen van bo- venwijkse voorzieningen aan grondex ploitaties. Het is niet bekend om welke onduidelijkheden en knelpunten het precies gaat en in welke mate deze een rol spelen. Hierdoor is het moeilijk te zeggen of nieuwe instrumenten zoals de exploitatievergunning en de kosten- lijst voor gemeenten een positieve toe voeging zullen zijn of dat er voor hen mogelijk ook negatieve kanten zitten. Voor dit afstudeeronderzoek hebben 99 gemeenten een schriftelijke enquê te ingevuld over het kostenverhaal van bovenwijkse voorzieningen. Hieruit blijkt dat ze elk hun eigen toereke- ningsmethoden hebben, waarbij het regelmatig ontbreekt aan systemati sche beleidsvorming. Vaak is de hoogte van de bijdrage gebaseerd op verouder de berekeningen en ontbreekt het ver band tussen voorzieningen en de grondexploitatie. Ze maken weinig tot geen gebruik van gemeentebrede crite ria bij het bepalen van de kostensoor ten en de fondsbijdrage. Enkele tonen een passieve houding ten opzichte van knelpunten, de Rijksoverheid zou op lossingen moeten bieden. In de toekomst wordt de vastlegging en onderbouwing van de toerekening nog belangrijker. Gemeenten die nu slordig omgaan met hun instrumen ten, zullen veel aanpassingen moeten doorvoeren om te kunnen voldoen aan de nieuwe eisen. Gemeenten zien vaak alleen de nieuwe mogelijkheden van de exploitatievergunning en de lcostenlijst, maar zijn zich niet be wust van de gevolgen van de toet singscriteria. Deze zullen niet alleen in onderhandelingen met private par tijen een rol spelen, maar ook bij ac tief grondbeleid zullen ze de moge lijkheden van gemeenten beperken. Door verhoogde transparantie van het gemeentelijk grondbeleid wordt het moeilijk nog steeds 'dubieuze' kosten op te voeren. Bij de ontwikkeling van een nieuwe wijk in Bolsward werd ook het ontbrekende deel van de rondweg aangelegd. SCRIPTIES GEO-INFO 2004-7/8

Geo-Info | 2004 | | pagina 57