De zomer staat voor de deur. Het is de hoogste tijd om een vakantiebe stemming te kiezen. Met een atlas op schoot speuren mijn ogen over de overzichtskaart van Europa. Herinneringen aan vorige vakanties naar komen boven: gezinsvakanties in Frankrijk, wandelvakanties naar Enge land en Spanje, een strandvalcantie op Sardinië. De contouren van de kusten en de kleuren van het landoppervlak vormen een kapstok voor de herinnerin gen. Wat was de naam van het plaatsje met dat ene leuke restaurantje van vorig jaar? Ilc blader door naar de kaart van Frankrijk. Helaas: te weinig detail. Ilc sla om naar de kaart van Zwitserland. Met het vliegtuig naar Zürich? Met de trein? De auto, via Duitsland: je eigen route uitstippelen en onderweg stop pen als je iets leuks tegenkomt. De Europese wegenkaart en reisgids voor Zürich komen tevoorschijn. Ligt Heidelberg op de route? Een reisgids voor Heidelberg en omgeving erbij? Met enkele topografische kaarten om te wandelen in de omgeving van Zürich is de kaartcollectie compleet. In de reisgids ontbreekt net dat kleine hotelletje in Zürich waar ik een paar jaar geleden overnachtte. En waar was precies die bar in de wijk Seefeld? Mijn mental map vertoont hier en daar wat gaten, die ook de reisgids of de stadsplattegrond niet kunnen opvullen. Had ik het maar op geschreven! Lang leve de zakcomputer! Via Bluetooth download ik de route van het inter net naar mijn zakcomputer. Onderweg spreekt de zakcomputer mij op het juiste moment toe met de volgende instructie van de routebeschrijving aan de hand van de GPS-ontvanger die in de zakcomputer is ingebouwd. Kortom: geen wegenkaart of in-car navigatiesysteem nodig. Voor Zuid-Duitsland, Heidelberg en Zürich heb ik ook inmiddels de laatste reisgidsen geïnstalleerd. Zodra ik in de omgeving van Zürich mijn locatie vanaf mijn zakcomputer ver zend, worden enkele topografische kaarten van het omliggende gebied naar mijn zakcomputer verzonden. Met de pen teken ik de route in. Wandel ik te ver van mijn route af, dan piept mijn zakcomputer en geeft aan hoe ik snel weer terug ben op mijn route: het vouwen van grote kaarten en verdwalen be hoort tot het verleden. Hoewel ondergrondkaarten op afroep beschikbaar zijn, blijft de ingetekende route in mijn profiel beschikbaar, 's Avonds terug in Zürich wandel ik door Seefeld wanneer ineens mijn zakcomputer zich meldt: "De bar XII Aposteln bevindt zich op vijftig meter afstand: aangeraden door Christoph". Straks even mijn recensie toevoegen: als één van mijn vrien den nog eens in Zürich willen stappen, pikt hij mijn recensie weer op met zijn mobieltje. Toekomstmuziek? Locatie speelt een steeds belangrijkere rol. Wanneer dien sten op basis van locatie niet alleen informatie verschaffen, maar ook de mo gelijkheid bieden om zelf informatie achter te laten op een bepaalde locatie om het vervolgens te kunnen uitwisselen met vrienden en familie, dan wor den deze diensten echt leuk. Door zelf je eigen mental map van de omgeving om je heen te kunnen maken zal de democratisering van de lcartografie echt voltooid zijn. Maar toch...nooit zal een mobieltje of zakcomputer datzelfde gevoel bij mij op kunnen brengen als de atlas op mijn schoot: lang leve de atlas! Edward Mac Gillavry AGENDA GIN 22 september 2004 Themamidag Basisregistraties Geo-Informatie: De Stand van Zaken. 23 september 2004 Themamiddag terrestrische laserscanning; Grontmij. Waddinxveen. 4 november 2004 Studiemiddag: "Gaming en GIS" te Groningen. 11 november 2004 Themamiddag zwaartekrachtsatellietmissies 17 november 2004 Symposium "Standaarden in actie", aula TU Delft. Zie bericht op p. 339 van dit nummer. 25 november 2004 Themamiddag Projectmanagement in de Geo-Informatie. 9 december 2004 Studiemiddag CAD, GIS, Kartografie. 16 december 2004 Themamiddag hyperspectral imaging. BINNENLAND t/m 15 augustus 2004 Tentoonstelling "De aarde in beeld", Techniek Museum Delft. Bwww.museum.tudelft.nl/tentoonstellingen 13 september 2004 Promotie Jantien Stoter aan de TU Delft op '3D- Cadastre'. Zie bericht op p. 340 van dit nummer. 29 en 30 september 2004 GIS Conferentie 2004, De Doelen, Rotterdam. B www.esrinl.com 15 oktober 2004 Donateursdag De Hollandse Cirkel, RWS-AGI, Delft. Bwww.hollandsecirkel.nl 4 november 2004 Jubileum 50 jaar Geodesie aan de HvU. Zie bericht op p. 340 van dit nummer. BUITENLAND 9 t/m 13 augustus 2004 ESRI International User Conference, San Diego (VS), Bwww.esri.com/events/uc/ 9 t/m 12 september 2004 The British Cartographic Society, 41 st Annual Symposium, Durham (UK). B www.cartography. org.uk/pages/telcst/sympdurh.html 13 t/m 15 oktober 2004 InterGEO 2004, Stuttgart (Duitsland). B www.intergeo.de 25 t/m 27 oktober 2004 International Workshop on Vision Techniques Applied to the Rehabilitation of City Centres, Lissabon (Portugal). B www.visiontec-worlcshop.org/ 27-29 oktober 2004 UDMS 2004, 24th Urban Data management Symposium, Chioggia (Italië). B www.udms.net WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2004-7/8 VAKANTIEKAARTEN 295

Geo-Info | 2004 | | pagina 5