bepaald kunnen worden, termen als 'azuur', 'vermiljoen' en 'kobalt' duiden een kleur aan maar zijn te vaag en niet precies. Om tot een preciezere aanduiding van kleur te ko men is getracht deze uit te splitsen in drie bepalende facto ren. De eerste is natuurlijk de kleur in pure vorm, in het en gels 'hue' genoemd. In het kleurenspectrum (de regenboog kleuren) die bij iedereen bekend zal zijn, liggen de zichtba re kleuren tussen Infrarood en Ultraviolet en liggen eigen lijk op een lijn. Om in een kleurenruimte te kunnen werken zijn de eindpunten Rood en Blauw naar elkaar toe gebogen en liggen de kleuren in een cirkel. Tussen Rood en Blauw zijn tussenkleuren gedefinieerd (zie fig. la). Een tweede factor die bepalend is voor de kleur zoals wij die waarnemen is de helderheid ('value') van kleur, lopend van uit het centrum met de pure kleur naar wit aan de ene kant en naar zwart aan de tegenoverliggende zijde (fig. lb). De derde factor is de verzadiging ('saturation') van een kleur, lopend van de pure kleur naar een neutraal grijs. Hierbij gaat het om de hoeveelheid waar te nemen kleur. Er is sprake van volledige verzadiging bij de pure kleur en er is steeds minder van de feitelijke kleur waar te nemen naar mate we verder naar het neutrale grijs gaan (fig. lc) wijze wordt geïmplementeerd kan het verhaal opgaan van kleur-in kleur- uit. De kleuren in een GIS worden als RGB gedefinieerd, ook al biedt bijvoor beeld ArcGIS wel de mogelijkheid om een kleur te kiezen op basis van CMY- kleuren. Als er een afdruk van die RGB- kleuren op papier gemaakt wordt, moeten die kleuren worden omgere kend naar CMYK-kleuren. Hierbij wordt ruwweg gebruik gemaakt van het eerder uitgelegde model (HSV), maar wordt helaas geen rekening ge houden met de karakteristieken van enerzijds het beeldscherm, waarop het beeld door de gebruiker wordt gemani puleerd en die van de printer ander zijds. Elk onderdeel van het geheel heeft zijn eigen beperkingen, elk appa raat heeft ook zijn eigen maximale be reik van het aantal kleuren dat ge toond kan worden (kleurengamut). De- Fig Kleurencirkel de kleuren pure Fig. lc. Verzadiging. kleur verzadiging zwart Fig. ld. Kleurenruimte. Fig. lb. Helderheid. Deze drie factoren, tezamen aangeduid met de afkorting HSV, lean men in een driedimensionale ruimte uitzetten, waarbij de pure kleuren aan de buitenkant liggen, de verza diging naar binnen gaat en de helderheid op een loodrechte as vanuit het centrum staat. Deze ruimte zou men als een solide bol kunnen tekenen (fig. ld). Theoretisch kan nu dezelfde kleur binnen deze ruimte ge definieerd worden als zowel een RGB combinatie alsook een CMY combinatie. Kleur Management Systemen (CMS) ma ken gebruik van een dergelijke kleurruimte en als een der gelijke CMS op de werkplek is geïnstalleerd en op correcte ze kleurengamut kan worden weerge geven in een grafiek; het bereik van een apparaat kan worden gemeten. Als we de grafieken van bijvoorbeeld een type beeldscherm en een bepaalde printer op elkaar leggen is vast te stel len in welke gebieden de problemen liggen (fig. 2). In dit specifieke geval kunnen kleuren die op het beeld scherm zijn gekozen en vallen binnen het gekleurde gebied niet gereprodu ceerd worden op de printer. GEO-INFO 2004-7/8

Geo-Info | 2004 | | pagina 8