ontbreekt, is de wijze waarop beroep kan worden aangete kend tegen een beslissing van een openbaar lichaam. Clearing rights system Om het vinden van de voor hergebruik beschikbare infor matie en de bijbehorende voorwaarden te vergemakkelij ken, schrijft de richtlijn voor dat "lidstaten instaan voor praktische regelingen die het zoeken naar voor hergebruik beschikbare documenten vereenvoudigen, zoals overzichts lijsten, die bij voorkeur online toegankelijk zijn, van de be langrijkste documenten met links naar gedecentraliseerde overzichtslijsten" (artikel 9). Hoewel deze bepaling geen verplichting inhoudt, gaat er wel een belangrijk signaal vanuit: het vinden van overheidsinformatie moet zo een voudig mogelijk worden gemaakt voor potentiële herge bruikers. De richtlijn erkent expliciet dat de ontsluiting van overheidsinformatie en de totstandkoming van de Eu ropese interne markt gebaat is bij instituties als een NCGI. De hoge prioriteit binnen het Bsik-programma Ruimte voor Geo-informatie voor de versterking van de ontsluiting van geo-informatie door middel van een landelijke clearinghou- sefunctie sluit prima aan bij de Europese richtlijn. Het NCGI samen met bijvoorbeeld DataLand, zou met kleine aanpassingen prima de functie van 'overzichtslijst voor de voor hergebruik beschikbare overheidsgeoinformatie' kun nen vervullen. Eventueel kan dit als onderdeel van een na tionaal clearinghouse overheidsinformatie (bijvoorbeeld onder www.overheid.nl). Uiteindelijk kan worden aangeslo ten bij een Europese clearing site. De Europese Commissie heeft reeds opdracht gegeven om een overzicht te maken van bronnen van overheidsinformatie die beschikbaar zijn voor hergebruik (voor meer informatie zie: www.epsi- gate.org). Om aan de geest van de richtlijn te voldoen zou in Nederland een verplichte publicatie van beschikbare over heidsinformatie kunnen worden gerealiseerd. Hoewel de richtlijn zich slechts richt op transparantie van voor waarden is het aanbevelenswaardig om ook andere metada ta hierbij te documenteren en publiceren (zie bijvoorbeeld [12]). Dit sluit ook aan bij de prioriteiten van het initiatief om te komen tot een Europese Geografische Informatie Infrastructuur [13]. Conclusie In het algemeen kan gesteld worden dat de nieuwe richtlijn een grote sprong vooruit is voor de totstandkoming van de interne markt in de Europese Unie. De richtlijn probeert, door met name te richten op transparantie op hoofdlijnen, de grootste barrières voor de interne markt weg te nemen, maar laat de lidstaten en openbare lichamen op een groot aantal punten vrij zodat van harmonisatie van gebruiks voorwaarden voorlopig nog niet echt sprake is, laat staan uniformering. De lappendeken zal na 1 juli 2005 (nog) niet zijn verdwenen. Voor Nederland kan gesteld worden dat de richtlijn nauwelijks gevolgen heeft: gebruiksvoorwaarden en prijs worden niet of nauwelijks beperkt en voor het overi ge hebben de paarse kabinetten voor een afdoende funda ment gezorgd. Op een aantal punten hadden verdergaande voorstellen de beoogde stimulatie van het gebruik aanzien lijk kunnen vergroten, maar om politieke en soms prakti sche redenen hebben deze het niet gehaald. Dit doet echter geen afbreuk aan het belang ervan. De voorlopige vrijblijvendheid van een aantal aanbevelingen (denk aan open standaarden, elektronische verstrek king, tariferingsbeginsel voor de infor matie) lean in de toekomst, bijvoor beeld na de evaluatie van de werking van de richtlijn, worden omgezet in dwingender terminologie. Ondanks dat de producenten van geo-informatie in Nederland in grote lijnen reeds wer ken conform de Europese richtlijn, zijn er nog voldoende punten om de geest ervan optimaal te verwezenlijken. Dus moet er gewerkt worden aan de imple mentatie van open standaarden, aan elektronisch beschikbare informatie inclusief gebruiksvoorwaarden, aan een uniformering van de tariferings grondslagen, aan het in orde brengen van de metadata, en aan dit alles bij el kaar brengen in een clearinghouse. De gebruikers rekenen op u. Literatuur [1] Richtlijn 2003/98/EG van het Eu ropees Parlement en de Raad van 17 november 2003 inzake het her gebruik van overheidsinformatie. PB L 345 van 31.12.2003 blz. 90-96 europa.eu.int/eur-lex/pri/nl/oj/dat /2003/l_345/l_34520031231nl0090 0096.pdf (ingezien 1 juli 2004) [2] Pira international Ltd, 2000, Commercial exploitation of Euro pe's public sector information, Final report for the European Commission Directorate General for the Information Society 30th October 2000. europa.eu.int/in- formation_society/topics/multi/ psi/docs/pdfs/com mercial_exploi tation/commerci al_final_report .pdf (ingezien 1 juli 2004) [3] Lopez, X.R., 1998, The Dissemina tion of Spatial Data, A North American - European Comparati ve Study on the Impact of Govern ment Information Policy, Ablex Publishing. [4] Loenen, Bastiaan van, 2003, The Impact of Access Policies on the Development of a National GDI, IfGIprints 18, Geodaten- und Geodienste-Infrastrukturen - von der Forschungzur pralctischen Anwendung, pp. 47-62. www.gi- tage.de/downloads/gitage2003/ tagungsband/van_loenen.pdf (ingezien 1 juli 2004) GEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 10