Vormgeving draait om het beeld zelf, kartografie om de informatie Bijna dagelijks komen we kaarten tegen: in de media, onderweg, op het werk of op school. Wie maakt deze kaarten? Hoe worden deze kaarten gemaakt? Waar om zien deze kaarten er zo uit? In de serie "Kaarten van al ledag" worden de kaarten die we dagelijks tegenkomen na der beschouwd. Deze keer: de kaart in de natuur. Stafkaart en kompas zijn vaak synoniem voor een avon tuurlijke wandeling in de vrije natuur. Maar om op zondag middag in de Nederlandse natuurgebieden je weg te vin den, heeft het kompas allang plaatsgemaakt voor wegwij zers met gekleurde strepen. Hooguit bieden de GPS-wande- lingen van Staatsbosbeheer nog een vleugje avontuur. De kaart houdt stand: niet zozeer een papieren stafkaart, maar bij de toegang van menig natuurgebied tref je vaak een in formatiepaneel aan met een overzichtskaart of langs de wandelroute een situatielcaart. Naast een tekst over bijvoorbeeld de ontstaansgeschiedenis en waarin bezoekers worden geattendeerd op interessante diersoorten, moet een kaart de bezoekers een overzicht ge ven van het natuurgebied en de vele mogelijkheden laten zien voor wandelingen, fietsroutes of kanotochten. Een maal onderweg kan een situatielcaart de bezoekers juist specifiek uitleg geven over een bepaalde locatie langs de route. De kaarten op de buitenpanelen van verschillende natuurbeschermingsorganisaties, waaronder het Zuid-Hol lands Landschap, het Landschap Noord-Holland en de Vere niging Natuurmonumenten zijn ontworpen en gemaakt door Gerrit van Omme van G-0 graphics in Wijk bij Duur stede in overleg met en in opdracht van Buro Kloeg. In eer ste instantie doen deze kaarten nogal topografisch aan. Gerrit van Omme. De kaart op een informatiep aneel fietsroutes in en rond Almere. Gerrit vertelt dat het inderdaad de wens was van de opdrachtgevers, om de kaarten in de vormgeving aan te la ten sluiten bij de officiële topografi sche lcaartseries. In de eerste plaats waren eerdere routekaarten namelijk ingetekende topografische kaarten. Bovendien wordt door deze vormge ving de herkenbaarheid van het kaart beeld gewaarborgd. Wat betreft de in houd wordt het kaartbeeld echter spe cifiek toegesneden op het beoogde ge bruik als overzichtskaart, routekaart of situatielcaart. De route of het karak ter van het natuurgebied staat voorop, waarbij de overige topografie onder steuning biedt ter oriëntatie. Naast de informatiepanelen maakt Gerrit ook kaarten voor andere publicaties van deze organisaties, zoals de "Natuur wijzer" van Natuurmonumenten of de gids "Uitwaaien in Zuid-Holland" van het Zuid-Hollands Landschap. Bijna 40 jaar geleden begon Gerrit van Omme zijn lcartografische loopbaan aan het toenmalige Geografisch Insti tuut in Utrecht. Sinds 1965 heeft hij de ontwikkeling van de lcaartreproductie aan zich voorbij zien gaan. In het be gin werden de kaarten vermenigvul digd met behulp van een vloeistofdu- plicator, ook wel 'drankorgel' ge noemd. Na het calqueerpapier en het werken met voorgedrukte tekst die ingeplakt werd, kwam de periode van transferletters en plakrasters. Een nieuwe ontwikkeling was het lithogra- GEO-INFO 2004-9 De Vaart Ooctvu rde rib mi rt ALMERE BUITEN Seizoenenbuurt Elandenbuurt Noorderpiassen Verzetswijk Parkwijk ALMERE - STAD Weerwater Fllmwljk Danswijk Stcdenwijk Veluwsekanl ALMERE HOUT Uteratuurwtjk ALMERE POORT De Uitgeverij De Steiger Kasteel Almere De Wierden Overgooi Gooimeer Pampushaven ALMERE PAMPUS Oostvaarders Plassen 2500 meter IJmeer Stlchtsebrug Markermeer Kaarten van alledag

Geo-Info | 2004 | | pagina 12