Kan het gemeentelijke geoloket alle ruimtelijke informatie leveren? n de huidige situatie wordt de informatie over kabels en leidingen beheerd door de eigenaren van de betreffende kabels en leidingen. Zij gebruiken deze informatie voor het dagelijks beheer en het vaststellen van vervangingspro gramma's. De gegevens zijn vaak opgeslagen in een Geogra fisch Informatie Systeem (GIS) en worden in het hele be drijfsproces gebruikt. Informatie over de ligging van kabels en leidingen is ook van belang voor derden. Deze wordt via het Kabels en Leidingen Informatie Centrum (KLIC) ver strekt aan de grondroerders en andere belanghebbenden, zoals ingenieursbureaus [de kruif, 2004]. De informatieover dracht van kabel- en leidingeigenaren naar derden werkt naar relatieve tevredenheid. De beschikbaarheid en volle digheid van data en de tijdsduur van levering worden niet door iedereen als voldoende ervaren. Bij alle faseringen van een civieltechnisch project is infor matie omtrent kabels en leidingen noodzakelijk (fig. 1). Bij elk van deze fases heb je echter meerdere gegevens nodig omtrent de ondergrond en de daar aanwezige elementen. Fig. 1 De fasering van een civieltechnisch project. Gegevens over archeologische plaat sen, milieuvervuiling, bestemmingen, beperkingen, enz. zijn vaak noodzake lijk om een gedegen ontwerp en bestek te maken. Al deze informatie dient bij diverse instanties verzameld te wor den, die elk op hun beurt weer gebruik maken van verschillende (digitale) systemen. De geleverde data is soms moeilijk met elkaar te vergelijken en op elkaar aan te sluiten. Daarnaast worden er vaak verschillende onder gronden gebruikt, die qua referentie stelsel verschillen of qua actualiteit te wensen overlaten [Kabels en Leidin gen, 2004]. De oplossing voor dit feno meen moet gezocht worden bij de ge meenten. Huidige rol gemeente De gemeente vervult bij bijna alle ci vieltechnische projecten een belangrij ke rol. Bij alle in fig. 1 weergegeven fa ses van het project speelt zij een rol van 'spin in het web'. Zij is veelal de ei genaar van de grond waarin de werk zaamheden plaats vinden. Ze heeft een coördinatieplicht bij het aanleggen van nieuwe kabels en leidingen, is be heerder van de openbare ruimte, geeft tracés en vergunningen uit en heeft een handhavingstaak op gebied van milieu en veiligheid. Ten slotte is ze zelf ook nog betrokken als leidingbe heerder, namelijk van rioleringen en GEO-INFO 2004-9 In de afgelopen maanden hebben in Geo-lnfo diverse artikelen gestaan over kabels en leidingen. We weten nu welke kabels en leidingen er in Nederland liggen, wie de beheerders zijn en welke dagelijkse problemen er spelen omtrent kabel- en leidingeninformatie. De vraag is nu: wat doen we met deze informatie, hoe gaan we deze informatie eenvoudig gebruiken en hoe krijgen we de benodigde andere ruimtelijke informatie? Gemeente als leverancier van kabel en leidinginformatie ant werp beheer

Geo-Info | 2004 | | pagina 14