soms ook van signaalkabels en kabels voor openbare verlichting. De gemeen te beschikt reeds over gedetailleerde informatie als de grootschalige basis- lcaart, bestemmingsplannen en milieu verontreinigingen en heeft het beste inzicht in de lokale situatie. De ge meente heeft de plicht om haar inwo ners te informeren en daarnaast is zij verantwoordelijkheid voor de openba re orde. Dit laatste punt is zeker ook van toepassing op het gebruik van kabel- en leidinginformatie door de diverse hulpdiensten als politie en brandweer. Bij calamiteiten ontbreken nu geregeld gegevens over de in de ondergrond aanwezige elementen. Uit het bovenstaande blijkt wel dat de ge meente bij uitstek de leverancier is van alle binnen haar grenzen relevan te informatie. Toekomstige rol gemeente De gemeente kan ruimtelijke informa tie via een geoloket of internetpagina distribueren. De volgende informatie kan worden opgevraagd: GBKN Kadastrale kaart Eigendomsgegevens Archeologische vondsten of andere historisch waardevolle gronden Milieukundige informatie als bo demvervuiling Bestemmingsplannen Bouwvergunningen Kabel- en leidinginformatie Ook afgeleide informatie als leegstaan de huurhuizen, te koop staande wo ningen, nieuwbouwplannen, enz. kan via dit gemeentelijk GIS worden opge vraagd. Niet alle data behoeft aanwe zig te zijn bij de gemeente; de gemeen te kan voor sommige data als doorgeef luik fungeren. Authentieke data als ka dastrale gegevens kunnen bij de bron worden beheerd en middels een link via het geoloket worden gepresen teerd. In fig. 2 is schematisch weerge geven hoe de datastroom verloopt. Er zijn hier als voorbeeld enkele leveran ciers benoemd, uiteraard kan het schema worden uitgebreid met meer leveranciers. Het geoloket kan op di verse manieren worden benaderd. De eerste manier is aan de balie van het gemeentehuis, waarbij de consument geholpen wordt door een medewerker, InLcmc lev lm'ai kic ycmevnic Fig. 2. die op zijn/ haar beurt de bevragingen aan het systeem doet. Het geo-loket als De tweede manier is via de internetpagina van de gemeente spin in het web met waar men de betreffende informatie in een bepaald gebied enkele leveranciers kan opvragen. De gebruiker lean via een adres of een poly- van data. goon op de kaart de informatie van het gebied bevragen. Niet alle data zal kosteloos kunnen worden verkregen. Er moeten afspraken worden gemaakt tegen welke tarieven bepaalde data wordt verkocht. Daarnaast moet goed wor den nageacht over welke data voor wie beschikbaar moet zijn. Sommige data is vertrouwelijk en niet voor iedereen van belang. Er zijn diverse mogelijkheden om via webpor- tals autorisaties te verlenen en de databronnen te bescher men. De technische mogelijkheden die er tot nu toe zijn, moeten dan ook volledig worden benut. De mogelijkheid om geo-informatie via een webportal te distribueren is niet nieuw. Sites als kadaster-on-line.lcadaster.nl bieden de mo gelijkheid om via internet data op te vragen tegen vooraf af gesproken tarieven. 1) Onder leverancier wordt de instantie verstaan die ver antwoordelijk is voor het beheer van de data en die de data levert aan het geoloket van de gemeente. Technische haalbaarheid Technisch zijn er weinig problemen om bovengenoemde oplossing te realiseren. De grootste uitdaging om het geolo ket op deze wijze te realiseren ligt op het organisatorische vlak. Zoals hierboven is beschreven, zijn er zeer veel data en zijn er diverse leveranciers van data die allemaal via een zelfde webpagina moeten worden ontsloten. We zijn in de gelukkige omstandigheid dat de technische mogelijkheden legio zijn en de mogelijkheden van 'open GIS' en GML steeds groter worden. Toch moeten er afspraken worden ge maakt om het geoloket op deze wijze te laten slagen. De da ta moet door de verschillende leveranciers conform een vast protocol worden geleverd met vooraf vastgestelde in houd. Protocol is onmisbaar Ideaal zou het zijn als dit in een standaard als NEN of ISO wordt vastgelegd. Iedereen kan zijn bedrijfsproces hierop inrichten en de gemeente X krijgt van de leveran- Consument iromlruLirdcr Eng. bureau 1 Gi.oktla-1 GBKN Archcolngk GEO-INFO 2004-9 Gemeente Versüte

Geo-Info | 2004 | | pagina 15