combinatie van de geleverde informatie binnen een GIS is vaak lastig tot onmogelijk. De digitale slag moet nu worden geslagen. Met name kabel- en leidingeninformatie is nog te vaak alleen analoog aanwezig. Een combinatie van een digi taal kabel- en leidingenbestand met een actuele GBKN is een hele vooruitgang. Het opzetten van een geololcet is te realiseren als het kabi net het initiatief neemt om het te initiëren. De overheid zal eerst moeten investeren, maar de kosten kunnen worden terugverdiend. De behoefte aan ruimtelijke informatie in Nederland wordt steeds groter en de overheid onderschrijft dat ook met het Bsik-programma Ruimte voor geo-informa- tie. Nu nog een goede ontsluiting voor de data... Literatuur Kruif, Jan de, Kabels en Leiding Informatie Centrum (KLIC), Geo-Info 2004, no. 2, p. 62 - 67. Kabels en leidingen, Analyse in het werkveld, Studie werk groep Vastgoedinformatie ONRI, 2004. COB. mogelijkheid voor de registratie van buisleidingen. Rapport B225-E-03-094, Centrum voor Ondergronds Bouwen, 2003. COB. Ondergrondse Ordening. Naar een meer dimensionale benadering van bestaande praktijken. Rapport B212-W-04- 129, Centrum voor Ondergronds Bouwen, 2004. Samenvatting Gemeente als leverancier van kabel- en leidinginformatie Voor het beheer en ontwerp zijn onder meer kabel- en leidinggege- vens nodig, daarnaast is uiteenlopende informatie nodig over de ondergrond, milieu, bestemming enz. Deze informatie is veelal bij de gemeente aanwezig. Gepleit wordt om bij de gemeenten een zo genaamd geoloket te creëren. Op deze wijze kunnen alle belangheb benden, tegen betaling, de benodigde informatie snel en efficiënt verkrijgen. Deze opzet is technisch goed realiseerbaar, maar voor de uitwisselbaarheid moeten landelijk protocollen worden afgespro ken. Wel zal de gemeentelijke organisatie en werkwijze op dit geo loket moeten worden afgestemd. Trefwoorden Geo-informatievoorziening, leidingregistratie, analyse Op het eiland Tholen heeft ruim een eeuw de familie naam Landmeter bestaan. Drs. D.J. van de Velde uit Den Haag heeft uitgezocht dat zijn voorvader Adriaen Anto- nisse (1641-1697 of 1698) in overeenstemming met zijn beroep de naam Landmeter heeft gevoerd. Hij werd op 16 maart 1661 geadmitteerd als landmeter bij de Staten van Zeeland. Overigens wordt hij in archiefstukken niet consequent met deze achternaam vermeld: soms ver schijnt hij als Adriaen Anthonis Abels (naar zijn vader, Summary Municipality as purveyor of cable and pipe information Not only data on cables and pipes is neces sary for maintenance and design, but also information about the subsoil, the environ ment, and planning regulations. This infor mation is often available from the munici pal office. A plea is held to establish so-cal led "geo desks" at municipal offices. Thus, all interested parties can obtain, for a fee, the required information quickly and easi ly. This scheme is technically feasible, but national protocols have to be decided upon to ensure interoperability. Furthermore, the municipal organisation and operating pro cedures have to be geared to this geo desk. Keywords Geo-information engineering, utility registration, analysis Resumé La commune comme foumisseur d'infor mations de cables et conduits Pour la gestion et la conception on a besoin d'informations sur les cables et conduits, ainsi que de Vinformation sur le sous-sol, sur Tenvironnement, la destination, etc. Cet- te information est souvent présente dans les communes. On plaide d'instaurer au niveau communal un géo-guichet Ainsi toutes les personnes concernées peuvent, contre rétribution, obtenir d'une manière prompte et efficace les informations nécessaires. Ce concept est techniquement réalisable, mais afin de permetXre Véchange des données, un accord national est nécessaire. L'organi- sation et le fonctionnement communal devront tenir compte de ce géo-guichet. Mots Clés l'Information géographique, enregis- trement des cables et conduits, analyse Anthony Abels); dergelijke naamgeving was in die tijd zeer gebruikelijk. De naam is ook door zijn zoons Corne- lis (geb. 1669) en Jacob (geb. 1672) gevoerd, en door de dochter van Cornelis, Maria (geb. 1697). Met het overlij den van Maria Cornelis Landmeter in 1773 verdween de naam uit de familiestamboom. Vrij naar: www.rolvink.infofkaashoeklandmeter.htm GEO-INFO 2004-9 De familienaam Landmeter

Geo-Info | 2004 | | pagina 18