ederland was vertegenwoordigd bij de 22ste zitting van de UNGEGN, een van de zes permanente raadge vende organen van de VN. Dit orgaan adviseert over de spelling van geografische namen, en bereidt de conferen ties voor die eens in de vijf jaar over geografische namen worden gehouden (de laatste was in Berlijn in 2002). Tijdens deze 22ste zitting, gehouden in New York van 20 t/m 29 april 2004, werden door de circa 130 deelnemers de volgende punten behandeld (los van de nationale rapporten over de voortgang van de standaardisatie van geografische namen): de productie van databases van exoniemen (van plaatse lijk officiële geografische namen afwijkende vormen, ge bezigd in een ander land, zoals ons Rome voor het Itali aanse Roma); het verzamelen van namen van minderheden c.q. van de autochtone bevolking, zoals Indianen; het verzamelen van microtoponiemen (namen van klei ne ruimtelijke objecten, zoals percelen of gehuchten) als deel van de zorg voor het culturele erfgoed; wetgeving inzake geografische namen; niet-geautoriseerde veranderingen van geografische na men (zoals thans in Kosovo gebeurt); trainingscursussen (de afgelopen twee jaren waren topo- nymie-cursussen gehouden in Khartoum, Quito en Algiers; voor de komende twee jaar staan cursussen op stapel voor Maputo, Sydney, Santo Domingo en Wenen); Gazetteers (plaatsnamenbestanden); Toponymie Guidelines (toponimische aanwijzingen voor de behandeling door lcaartredacteuren van de geografi sche namen in een staat). De UNGEGN kent een aantal werkgroepen, o.a. betreffende Romanization systems (die gaat over de manier waarop vreemde schriften in het Latijnse schrift moeten worden omgezet, zie www.elci.ee/wgrs/), trainingscursussen in de toponymie (toponymycourses.geog.uu.nl), Toponymical Guidelines, uitspraak, terminologie, landnamen, Gazet teers en exoniemen. De UNGEGN is nu druk bezig met de productie van lesmate riaal op het gebied van de toponymie (over het verzamelen, verwerken, en weergeven van geografische namen). Er zul len hierover in 2005 twee leerboeken verschijnen in de zes officiële talen van de VN; bovendien publiceert het Duitse Bundesamt für Kartographie und Geodasie (BKG) in 2004 het lesmateriaal dat ontwikkeld is voor de in 2002 in En schede bij het ITC en in Frankfurt bij het BKG gegeven topo- nymiecursus. Daarnaast zullen in 2004 twee webcursussen toponymie starten: een franstalige, ontwikkeld bij de Uni- versité Laval in Quebec, Canada (www.toponimie.gouv. qc.ca/formation) en een engelstalige ontwikkeld door de ICA (lazarus .elte. hu/ce t). In het figuur is een overzicht gegeven van de landen die een voor geografi sche namen officieel verantwoorde lijke instantie kennen. Nederland hoort daar niet bij, maar is een van de landen waar de nationale lcarterings- instantie de facto de verantwoordelijk heid voor het verzamelen van geografi sche namen op zich heeft genomen. De enige instanties die zich officieel met deelaspecten van geografische namen bezig houden in Nederland zijn de De aanwezigheid Werkgroep Buitenlandse Aardrijks- van officiële instanties die zich bezig houden met de geografische namen. kundige Namen van de Nederlandse Taalunie, die de lijst van officiële Nederlandse exoniemen heeft vastge steld en onderhoudt, en de Adviescom missie voor het vaststellen van Neder landse Aardrijkskundige Namen van de Koninklijke Academie van Weten schappen, die bijvoorbeeld adviseert bij de verandering van gemeentena men. In april 2005 zal er in Leeuwarden bij de Fryske Alcademy een internationaal symposium worden gehouden over de geografische namen uit minderheids talen. Alle papers van deze 22e zitting zijn te downloaden via unstats.un.org/unsd/ geoinfo/22ndsessiontechnicalpapers.htm. GEO-INFO 2004-9 Availability of National Authorities for Geographical Names National Autorithy for Geographical Names De facto responsibility NMO for Geographical Names Source: Questionnaire UNGEGN 2002 22ste zitting van de United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN) in New York

Geo-Info | 2004 | | pagina 20