W V\ V Fig. 3. Kadastrale kaart rond het treinstation van Rijswijk. De situatie boven en onder de grond is terug te vinden in het percelenpatroon. Sinds 1998 is het mogelijk om een 'OB' (Ondergronds Bouwwerk) code te registreren op een perceel. Juridisch heeft dit geen consequenties, het laat alleen zien dat zich een constructie onder het betreffende perceel bevindt. Nader onderzoek (in de kadastrale registratie of in de Openbare Registers) moet uitwijzen hoe het eigendom van het betreffende object is geregeld. Een onderzoek in de kadastrale registratie van september 2003 laat zien dat het gebruik van een OB-code nog niet eenduidig wordt toegepast. Figuur 4 laat de frequentie van OB-codes zien in de 44 kadastrale gemeenten zien waar een OB-code is gevonden (in totaal zijn er 1218 kadastrale gemeenten). De figuur laat zien dat vier gemeenten (Emmen, De Wijk, Dalen en Norg) verantwoordelijk zijn voor 40% van de OB- voorlcomens. Bovendien zijn 28 gemeenten van deze lijst gelegen binnen het kadastrale district Assen. Omdat dit patroon niet verklaard kan worden door een hogere dicht heid van ondergrondse bouwwerken, kunnen we conclu deren dat het registreren van de OB-code sterk wordt be ïnvloed door de betrokken partijen en daardoor niet uni form wordt toegepast. Daarom is het niet transparant zo wel voor de persoon die de code registreert als voor dege ne die de kadastrale registratie raadpleegt in welke gevallen een OB-code wordt gebruikt. Samengevat kun nen we stellen dat de rechtstoestand ook in 3D-gevallen goed wordt geregistreerd op basis van percelen, maar dat de inzichtelijkheid van complexe situaties te wensen overlaat en er geen standaard manier is om complexe si tuaties te registreren. Een 3D-kadaster als oplossing voor 3D-situaties Een 3D-lcadaster zou een oplossing moeten bieden om rech ten op vastgoed in de derde dimensie inzichtelijk te maken. Maar hoe ziet een 3D-lcadaster er nu precies uit? Een 3D-lca- daster wordt bepaald door zowel juridische, kadastrale als technische aspecten. Een jurist zal andere eisen en defini ties formuleren waaraan een 3D-lcadaster moet voldoen dan een database- of GlS-deslcundige. In het onderzoek is getracht deze aspecten in hun samenhang te bekijken. Met het oog hierop zijn globaal drie oplossings richtingen te onderscheiden, waarvan de eerste twee ook weer op twee ma nieren ingevuld kunnen worden. Volledig 3D-kadaster In de eerste plaats is dat een volledig 3D-lcadaster. Hierin wordt het 3D-pro- bleem op het meest fundamentele ni veau aangepakt, namelijk het juridi sche niveau. In deze variant kunnen rechten worden gevestigd op volumes. Die hoeven dan vervolgens niet direct gerelateerd te worden aan percelen op het maaiveld. In het meest vergaande alternatief kunnen rechten op vast goed alleen nog maar op begrensde ruimtes worden gevestigd. Maar omdat in de meeste gevallen de klassieke per celen uitstekend voldoen en omdat het juridisch erg complex is om het eigen dom op de nu niet-gedefinieerde per ceelskolommen te begrenzen (bijvoor beeld plus of min 100 meter ten op zichte van het maaiveld), is het realisti scher om zowel traditionele percelen te registreren (oneindige perceelsko lommen die gedefinieerd zijn door per ceelgrenzen op het oppervlak), als vo lumepercelen (tweede alternatief van deze oplossingsrichting). Deze volume percelen worden, net zoals dat in 2D gebeurt, via een voorgeschreven proce dure afgesplitst van de perceelskolom. Er kunnen dus ook niet-gedefinieerde perceelskolommen geregistreerd staan waar een 'hap' uit is gehaald doordat een volumeperceel boven of onder het perceel is gevestigd. Deze volumes kun nen verschillende percelen doorsnij den, en nadat deze zijn gevormd, kun nen ze onafhankelijk van de percelen worden overgedragen. Het vestigen van volumepercelen is nu of op korte termijn mogelijk binnen de juridische doctrines van Queensland (Australië), British Columbia (Canada), Noorwegen vanaf 2006; [Onsrud, 2002] en Zweden [Mattsson, 2003]. Hybride kadaster De tweede oplossingsrichting, het hy bride kadaster, is gebaseerd op het hui dige juridische stelsel in Nederland. De rechten op vastgoed kunnen nog steeds alleen maar geregistreerd wor den op basis van percelen. Het 3D-pro- GEO-INFO 2004-9 s.

Geo-Info | 2004 | | pagina 24