bleem wordt zichtbaar gemaakt binnen de kadastrale registratie die de juridische situatie vastgelegd in 2D in tegreert met een 3D-registratie van de feitelijke situatie. Ook deze oplossing heeft weer twee alternatieven. In het eerste geval vormt het recht dat, of de belemmering die, gevestigd wordt op een perceel het uitgangspunt. Heeft dit recht of deze belemmering betrek king op een volume, dan wordt dit vo lume ('3D rechts-volume') expliciet in 3D geregistreerd en geïntegreerd met de kadastrale kaart. Dat wil zeggen dat de ruimte waarop een recht betrek king heeft kan worden gevisualiseerd en bevraagd in een 3D view waarbij de percelen in 2.5D worden gerepresen teerd. Op deze manier biedt de ka dastrale kaart direct inzicht in de ruimtes waarop belemmeringen en rechten betrekking hebben. In het tweede alternatief is niet het perceel, maar het ondergrondse of boven grondse object de basis van registratie. Het object wordt, tezamen met een 3D- representatie, geïntegreerd met de ka dastrale kaart. Deze representatie heeft als doel om de kadastrale re- lcadaster, zowel in juridische en kadastrale zin, maar ook in technische zin. Iedere keer dat een recht of belemmering wordt ingeschreven kan expliciet worden aangegeven dat het om een 3D-situatie gaat. Deze oplossingsrichting lijkt het meest op de huidige situatie, waarin een ondergronds bouwwerk als zodanig kan worden aangemerkt in de ka dastrale registratie. Deze 3D-indicaties kunnen worden 'ge- linlct' aan een 3D-representatie van de situatie. Het grootste verschil met de tweede oplossing is dat deze representaties niet worden geïntegreerd met de kadastrale kaart. De 3D-re- presentaties zijn alleen apart van elkaar te bekijken en het is dus niet mogelijk om twee naast elkaar liggende 3D-ei- gendomssituaties in één view te visualiseren en te bevra gen. Bovendien zijn de 3D-representaties niet verbonden met de administratieve kadastrale database. Deze oplossing wordt min of meer gerealiseerd op het moment dat de ak ten en bijlagen die ingeschreven zijn in de Openbare Re gisters in gescande vorm beschikbaar zijn. Dit biedt name lijk de mogelijkheid om akten en bijbehorende tekeningen (verplicht in het geval van appartementen maar ook moge lijk in andere 3D-gevallen) direct te linken aan de percelen in de kadastrale registratie. Alhoewel dit al aanzienlijke verbeteringen voor de kadastrale registratie oplevert, is de ze 3D-registratie niet optimaal omdat de 3D-situaties alleen geïsoleerd van elkaar bekeken kunnen worden en omdat de situaties ook niet kunnen worden bevraagd. In het onder zoek is daarom verder gefocust op het tweede alternatief van de eerste oplossingsrichting en beide alternatieven van de tweede oplossingsrichting. 1 gistra tie te verrijken met een referen- Fig. 4. Het aantal tie. Op deze manier kan de bevrager voorkomens van van de kadastrale registratie bijvoor- een OB-code (y-as) beeld zien dat het recht van opstal dat per kadastrale gevestigd is op een perceel betrekking gemeente (x-as). heeft op een tunnel en kan hij de (3D-) ligging van deze tunnel terugvinden in de kadastrale kaart. De rechten en belemmeringen kunnen administra tief gekoppeld worden aan de objecten via het subject dat het object exploi teert en dat een recht/belemmering heeft op de doorsneden percelen. De derde en laatste oplossing heeft de minste implicaties voor het huidige De conceptuele modellen zijn vertaald naar prototype im plementaties. Daarvoor is de benodigde techniek onder zocht en daar waar nodig uitgebreid met zelf-ontwiklcelde extensies. Op basis van de prototypen zijn de verschillende oplossingsrichtingen geëvalueerd. Op basis van deze evalu atie kunnen de volgende conclusies worden getrokken. Het tweede alternatief van het volledige 3D-lcadaster (waarbij zowel traditionele perceelskolommen als volumepercelen kunnen worden ingeschreven) biedt de beste mogelijkheid om de werkelijke eigendomssituatie in 3D vast te leggen, te visualiseren, te bevragen en te analyseren. De experimen ten met het prototype hebben laten zien dat de juridische, organisatorische en technische aspecten van een 3D-lca- daster door middel van deze benadering op een fundamen teel niveau worden aangepakt en dat deze vorm van een 3D- lcadaster op de langere termijn realiseerbaar is. Bovendien worden standaardpercelen nog steeds op de traditionele manier geregistreerd. De werkelijke eigendomssituatie wordt niet langer geprojecteerd op het oppervlak, maar per sonen krijgen op een logische manier een recht op een ruimte in plaats van deze personen een recht op de door sneden percelen te geven. Bovendien wordt deze ruimte van eigendom nauwkeurig beschreven in een 3D-veldwerlc of tekening en in de 3D kadastrale kaart waardoor 3D-ei- gendommen uniform worden vastgelegd en inzichtelijk ge maakt. Echter, binnen de heersende juridische doctrine in Neder land, waar de introductie van volumepercelen op de nodige discussie zal stuiten, is het hybride kadaster een goede op- GEO-INFO 2004-9 I Markering van 3D-situaties in de registratie Realisatie en evaluatie van een 3D-kadaster

Geo-Info | 2004 | | pagina 25