lossing om inzicht in de eigendomssituatie in de derde di mensie te vergroten. Door een mix van de twee voorgestel de hybride alternatieven (registratie van 3D-rechts-volumes en fysieke objecten) kan het hybride kadaster optimaal wor den geïmplementeerd. Het hybride kadaster toonde bij de toepassing op de casestudies nog wel enkele tekortkomin gen. Hoe moeten bijvoorbeeld 3D-ruimtes worden gere gistreerd die niet expliciet beschreven zijn in de akten in de Openbare Registers? Bijvoorbeeld in de eerder beschreven case is in de betreffende akten gedefinieerd dat gemeente Rijswijk het recht van opstal heeft op de ruimte 'boven het maaiveld'. Dit zou op drie manieren kunnen worden gere- nische beperkingen weg te nemen voordat er commerciële tools beschik baar zijn die nodig zijn om het volledi ge 3D-lcadaster, operationeel binnen een Geo-Informatie Infrastructuur, te kunnen ondersteunen. De belangrijk ste uitkomst van dit onderzoek voor het Nederlandse Kadaster is daarom niet een lcant-en-klaar 3D-product. Daarvoor zijn nog te veel technische, maar ook juridische en kadastrale drempels te nemen. Fig. 5. Twee mogelijke alternatieven om een recht op een ruimte weer te geven dat niet specifiek is begrensd in de bijbehorende akten. Links: de 'ruimte boven het maaiveld' is beperkt tot het gistreerd. In de eerste plaats door een 3D-rechts-volume dat straatniveau, rechts: Dat een onderzoek naar een 3D-ka- alleen het straatniveau aangeeft (figuur 5, links), echter dit kan ook duiden op een rechts-volume dat slechts beperkt is de 'ruimte boven het maaiveld' is das ter actueel is, blijkt uit het arrest van de Hoge Raad en ook uit het feit tot deze ruimte. Een tweede mogelijkheid is om een 'onbe- weergegeven als een dat recentelijk bij de herziening van grensde', niet-realistische hoogte te kiezen voor het rechts- volume (figuur 5, rechts), wat ook niet veel duidelijkheid geeft omdat het net is alsof er een enorm bouwwerk is ge construeerd. Een laatste mogelijkheid is om de bovenkant heel hoog ('niet begrensd') ruimtelijk object. NB: de onderste open te laten en de hoogte van de zijkanten zodanig te lcie- 3D-rechts-volumes zen dat deze redelijkerwijs overeenkomt met de hoogte van de betreffende ruimte. Maar de beste oplossing zou natuur lijk zijn, ook in juridische zin, om de volumes wel expliciet te beschrijven in de bijbehorende akten, vooral met het oog op toekomstig gebruik van de niet-begrensde ruimte. Van wie is bijvoorbeeld de ruimte die zich in deze situatie 50 meter boven het maaiveld bevindt: van de gemeente Rijs wijk of van NS Railinfra trust en wie mag dientengevolge de ze ruimte in de toekomst verkopen? Om ervoor te zorgen dat de volumes duidelijk beschreven worden in akten en bijbehorende 3D-veldwerlcen kunnen richtlijnen worden opgesteld. (voor de treintunnel) bevinden zich onder de grond. Het Nederlandse Kadaster en 3D in de komende jaren De vraag is wat het Kadaster met de uitkomsten van dit onderzoek gaat doen. Multifunctioneel ruimtegebruik wordt steeds belangrijker en ook de manier waarop de mens met ruimte, en dus met land omgaat, is drastisch ver anderd gedurende de laatste 40 jaar vastgoed is aanzienlijk gestegen in waarde. De bevindingen in dit onderzoek zou den daarom Kadasters moeten motiveren om stappen te zetten in de richting van het volledige 3D-lcadaster zoals dat in dit onderzoek is gepresenteerd en geëvalueerd. Dit onderzoek heeft de belangrijkste randvoorwaarden laten zien en geïmplementeerd om een volledig 3D-lcadaster te vestigen binnen bestaande en toekomstige juridische, ka dastrale en technische kaders. Er zijn echter nog veel tech- de gas- en elektriciteitswet uitdrukke lijk het onroerende karakter van deze leidingen aan de orde is geweest. Be doeling is nu om kabels en leidingen als onroerend goed objecten generiek in wetgeving onder te brengen. Beide ontwikkelingen speelden tijdens de duur van dit onderzoek en brengen het 3D-lcadaster een stap dichterbij. Voor het Kadaster is het belangrijk dat de kadastrale registratie een goed in zicht geeft in de actuele rechtstoe stand. Daarom zijn in eerste instantie uit het onderzoek die aspecten van be lang die de toegankelijkheid en visuali satie van complexe situaties mogelijk maken. Echter, de registratie op basis van percelen (en leidingobjecten) zal vooralsnog de basis voor het Kadaster blijven. Het Kadaster zal dan ook niet op korte termijn overstappen naar een 3D-registratie, daarvoor is de materie te complex. Eerst is verder onderzoek nodig gericht op technische, maar ook juridische en kadastrale aspecten. Hoe flexibel is bijvoorbeeld de definitie van eigendom in Nederland? Zou het in Nederland mogelijk zijn om volume percelen te vestigen zonder het Burger lijk Wetboek te veranderen? Hoe mak kelijk is het om de kadastrale registra tie zodanig te wijzigen dat naast perce len en appartementen ook andere ob- GEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 26