de toegankelijkheid en de visualisatie van complexe eigendomssitu aties verbeteren. Echter ook in de komende jaren zal het 2D-perceel de basis blijven voor het Kadaster. Eerst is verder onderzoek nodig naar technische, maar ook juridische en kadastrale issues. Trefwoorden Onroerend-goedrecht, kadaster, onderzoek Summary In her PhD-research, carried out in collaboration with the Nether lands' Kadaster, Jantien Stoter studied in how a cadastre can im prove insight in 3D property situations. This article describes the re sults and gives an description of whether and how the Kadaster may develop towards a 3D cadastre based on the results of this rese arch. The main aim of the Kadaster is to provide clear insight into the juridical status of real property. Therefore, the Kadaster focuses on those aspects of the research that facilitate the accessibility and the visualisation of complex property situations. However, in the next few years, the 2D parcel shall remain the base for Dutch ca dastral registration. First, further research is needed into the tech nical, juridical, and cadastral aspects. Keywords Real estate law, cadastre, research Résumé Dans son travail de recherche de doctor at, qu'elle réalisa en collabo ration avec Vadministration du cadastre néerlandais le Cadastre Jantien Stoter a étudié comment une administration cadastrale peut améliorer l'apergu des titres de propriété en 3D. Dans le pré sent article les résultats les plus importants sont repris. On y traite I'impact d'une telle recherche pour le Cadastre. Pour cette admi nistration ceci est en premier lieu important pour mieux connaitre Vétatjuridique de I'immobilier. Le Cadastre va dans les années a ve- nir approfondir les résultats concernant 1'accessïbïlité et la visuali sation des situations de propriété complexes. Malgré tout, pour le Cadastre, la parcelle 2D reste dans les années a venir la base. Une recherche complémentaire reste nécessaire dans le domaine techni que, juridique et cadastral. Droit immobilier, cadastre, recherche jecten kunnen worden ingeschreven? Wat voor 3D-informatie is nodig in ak ten en 3D-veldwerlcen en hoe lean deze informatie het beste worden ingewon nen, gestructureerd en aangeboden aan de kadastrale registratie? Wat dit onderzoek heeft gebracht, is dat de be langrijkste 3D-problemen, zowel op ka dastraal als technisch gebied, geïnven tariseerd zijn en dat de verschillende vormen die een 3D-lcadaster kan aanne men duidelijk zijn geworden inclusief de voor- en nadelen van de verschillen de oplossingsrichtingen. De resultaten van dit onderzoek kunnen daarom die nen als een belangrijke basis in de interdisciplinaire discussie die binnen het Kadaster, maar ook daarbuiten, ge voerd moet worden om de kadastrale registratie in 3D-situaties te verbete ren. Literatuur Louwman, L., De inschrijving van net werktekeningen. De Stichting tot Bevor dering der Notariële Wetenschap, 2003, 6547:720-722. Mattsson, H., Towards Three Dimensional Properties in Sweden. In: Proceedings of European Faculty of Land Use and Development, 32nd International Symposium, Strasbourg, Frankrijk, oktober 2003. HR 2003, Uitspraak van de Hoge Raad m.b.t. de status van kabels voor telecommu nicatie. Hoge Raad 6 juni 2003, nr. 36.076. Jurisprudentie Onderneming Recht 2003/222. Onsrud, FL, Making laws for 3D cadastre in Norway. In: Proceedings FIG, ACSM/ASPRS, Washington DC, april 2002. Stoter, J.E., 3D Cadastre. Proefschrift TU Delft, 2004. Samenvatting In haar promotie-onderzoek, dat in samen werking met het Kadaster is uitgevoerd, heeft Jantien Stoter onderzocht hoe een ka daster het inzicht in 3D-eigendomssituaties kan verbeteren. In dit artikel worden de be langrijkste resultaten samengevat en wordt toegelicht wat de resultaten van dit onder zoek betekenen voor het Kadaster. Voor het Kadaster is het in de eerste plaats belang rijk om inzicht te verschaffen in de juridi sche status van vastgoed. Daarom zal het Kadaster zich de komende jaren vooral op die resultaten van het onderzoek richten die Het verhaal in Geo-Info 5 over het 'vergeten' kadastrale perceeltje on der de Amsterdamse Stopera heeft nog een staartje gehad. Het spook van de Stopera sloeg dit keer toe op het kadasterkantoor Amsterdam. Daar waren namelijk alle percelen samengevoegd die tezamen de Sto pera uitmaakten. In mei 2004 kreeg Willy Alberding van Geo en Vast goedinformatie Amsterdam daar een uittreksel van. Nadat zij een controle van alle stukken en bestan den had uitgevoerd bleek het ge wraakte perceeltje om een onna speurbare reden opnieuw te zijn vergeten... Een dringend verzoek van GVI aan het Kadaster was overi gens voldoende: het perceeltje is nu definitief uit de kadastrale registra tie verdwenen. Ad van der Meer GEO-INFO 2004-9 Mots Clés Het spook van de Stopera

Geo-Info | 2004 | | pagina 27