Het bos in Ing. Jordey Wijnbergen (HTS landmeetlcunde/geo-informa- Flora-en faunagegevens worden in het tie) is als consultant onder andere belast met activiteiten ten behoeve van het GIS voor de Vereniging van Natuurmo numenten. Een systeem waaraan al sinds 1988 wordt ge- terrein regelmatig werkt. Begonnen werd met de opzet van een vastgoedinfor- gecontroleerd en matiesysteem dat NeLIS (Natuurmonumenten en Land- opgetekend. schappen Informatie Systeem) werd gedoopt (zie ook het artikel van Wijn bergen in Geodesia 2003-10 Daarin worden alle percelen opgenomen die tot een natuurgebied behoren, en ei gendom zij n van de vereniging. Van al le gebieden wordt de aanwezige flora en fauna geïnventariseerd en vastge legd, evenals de soort begroeiing (wei land, bouwland, bos, heide), het ge bruik, bestaande huur- of pachtover eenkomsten en vergunningen. Kort om, alle gegevens nodig voor het be heer van de gebieden die de vereniging in eigendom heeft. Ook aankoopactiviteiten worden in dit systeem opgeno men. Aangekochte kadastrale percelen worden handmatig gesplitst ten behoeve van de aankoop en later vervangen door de nieuwe kadastrale percelen die door het kadaster worden aangeleverd. Ook van de omgeving van de natuur gebieden zijn gegevens opgenomen, alsmede belemmerin gen zoals de ligging van kabels en leidingen. Bovendien be vat het een complete projectadministratie ten behoeve van planning en controle. Basisproducten in dit GIS zijn onder andere ToplOVector en de kadastrale kaart. Het vastgoed systeem zelf is gebaseerd op Oracle, ArcSDE en ArcView. Jor- Het rijtraject dey laat op een kleine PDA (handcomputer) zien wat een van de bus op boswachter op zijn scherm kan oproepen en raadplegen. In de Zuidtangent het voorbeeld zien we een gebied in Gelderland waar een (Amsterdam - perceel wordt opgeroepen dat blijkt te liggen in de gemeen- Schiphol - Haarlem) te Dieren, het is vijf ha groot, en de kadastrale kenmerken wordt m.b.v. worden genoemd. De eigenaar is Natuurmonumenten en MTS begeleid. het is niet verpacht. De boswachter kan ook zien dat er specifieke planten op groeien, ganzerik onder andere, en welke vogels hij kan verwachten. Als hij ergens rietsnijders in zijn gebied aan het werk ziet kan hij in zijn hand computer controleren of zij daarvoor een vergunning hebben. Vroeger moest hij daarvoor terug naar kantoor en honderden contracten nakijken. Ook toont de handcomputer (met be hulp van de ingebouwde GPS-ontvan- ger) exact op welke plek van de kaart, en op welk perceel hij zich bevindt. In het gekozen systeem hebben de pocket PC's van de boswachters geen directe verbinding met de database op kan toor, men werkt dus 'offline'. Hij moet het doen met de gegevens die in het apparaat zijn opgeslagen. Het toevoe gen van nieuwe informatie geschiedt door tijdelijke opslag in de handcom puter. Later wordt dit overgebracht naar NeLIS (de centrale database). De boswachter wordt aldus beter ge wapend het bos in gestuurd en zijn toezichthoudende taak wordt daar mee verlicht. Toch heeft het zijn beper kingen. Merkwaardigerwijs meldde juist diezelfde dag een regionale krant dat boswachters (en andere buitenge wone opsporings- ambtenaren ofwel boa's) zich tegenwoordig onveilig voe len omdat zij hun ouderwetse porto foons hebben moeten verwisselen voor bovengenoemde modernere commu nicatiemiddelen en daarmee niet in staat zijn de meldkamer van de politie of de alarmdiensten te bereiken. Als nu goed bewapende stropers op groot wild worden betrapt heeft de 'boa' dus een probleem. Waar zit dat dan in? Jordey kent het probleem en weet ook de oorzaak. Het heeft te maken met de beperkte dekking van mobiele netwer ken in uitgestrekte natuurgebieden waar de mobieltjes het laten afweten omdat daar geen GSM-masten mogen worden geplaatst. Die passen niet in de natuur. Dit is tevens de reden dat met behulp van de pocket-PC van de bos wachter geen aanvullingen aan de cen trale basisbestand kunnen worden doorgegeven. Naar een oplossing wordt gezocht, volgens Jordey. Ge dacht wordt aan minder opvallende (gecamoufleerde) masten. En soort kunstbomen dus. Helemaal niet moei lijk eigenlijk. Voor de kerstmis zijn ze er al. Het toegepaste GIS-systeem wordt inmiddels ook door verschillen- GEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 32