de provinciale 'landschappen' ge bruikt. Staatsbosbeheer is doende een eigen systeem te ontwikkelen. Buspassagiers worden continu geïnformeerd over de wachttijden. De taak van LogicaCMG in dit alles loopt van advies (voor de opzet), via ontwikkelen en invoeren tot onder houd. Als het tijd wordt het systeem te vernieuwen als gevolg van nieuwe ont wikkelingen, nieuwe taken of nieuwe mogelijkheden, adviseert LogicaCMG ook daarin. De cyclus begint dan weer van voor af aan. Wij zijn in deze als het ware partner van Natuurmonumen ten, zegt Jordey. ming van de bus te waarborgen. Het moet de buschauffeur inzicht geven in eventuele belemmeringen op zijn baan en de passagiers informatie over aankomsttijden. Hoe wordt dit bereikt? Op basis van een internationale standaard worden gege vens uitgewisseld (transmodel). In dat standaardformaat staat beschreven wanneer een bus van welke halte moet vertrekken, hoe lang hij doet om van de ene halte naar de andere te komen, waar de halte precies ligt, welke route hij rijdt en welke verkeerslichten hij tegenkomt. Bij aanvang van de rit kiest de chauffeur zijn lijn- en omloopnummers. De GPS-ontvanger bepaalt dan zijn positie en het systeem berekent vervolgens voor het hele traject de aankomst- en vertrektijden. Het zoekt uit welke verkeerslichten gepas seerd moeten worden, en hoe laat de bus daar arriveert, zo dat op tijd groen licht kan worden gegeven. Er worden be richten gestuurd naar de displays bij de haltes, zodat de passagiers kunnen zien hoe lang ze nog moeten wachten eer de bus zal vertrekken. De opzet van dit systeem is opge deeld in een aantal deelprojecten: het voertuigsysteem (deel dat in de bus zit); een haltedeel; een management informatiesysteem, waarin alle gege vens die worden vergaard samen komen en worden ver werkt; de transmodeldatabase, het centrale systeem waarin alle bronbestanden worden samengevoegd (dienstregeling, de ingemeten route en de exacte plaats van de verkeers lichten). De beleidsmakers van de provincie Groningen hebben veel baat van het Consultant Ing. Olaf Lem (opleiding HTS bedrijfskunde) illustreert met twee projecten de GIS-toepassingen. GEO-informatie- De eerste gaat over de Zuidtangent, systeem Belinda waarin een grote variatie aan een zogenaamde 'hoogwaardige open baar vervoerverbinding'. In dit geval een busbaan van Amsterdam-Zuidoost, informatie, nodig via Schiphol naar Haarlem, waarvoor voor het nemen van ten ook die punten worden berekend. De GPS-ontvanger in Voor het laatste onderdeel, het inmeten en berekenen van de coördinaten van de route en de verkeerslichten, was ook be hoefte aan een digitale kaart waarop dit alles zichtbaar kan worden gemaakt. Daarvoor heeft Olaf een applicatie geschre ven en hij laat het resultaat nu op een werkstation zien. Stap voor stap verschijnen knilcpunten van de route, de plaats van de verkeerslichten en gegevens die zijn ingewonnen door de wegbeheerder, op een ondergrond van een topografische kaart. Daar waar de coördinaatpunten afwijken corrigeert Olaf ze zodanig dat de bus in ieder geval het juiste wegtracé volgt. Omdat de bus reeds 100 meter voor aankomst bij een verkeerslicht automatisch een signaal moet uitzenden, moe een begeleidingssysteem is ontworpen beleidsbeslissingen, om een snelle en duidelijke doorstro- is opgenomen. WmIWh rtitojvndtto wliJ^opvragjsii? ■n gab c! voer c? ai de bus registreert het passeren van dat punt, waarna het sig naal wordt verstuurd. In geval van calamiteiten kiest de chauffeur een alternatieve route en het systeem berekent daarvoor eveneens de aankomst- en vertrektijden. Nu we toch op reis zijn brengen we nog een bezoekje aan Groningen. De titel klinkt veelbelovend en roept associaties op aan een bekend sigarettenmerk of een mooie blonde Groningse jongedame. Helaas, Belinda staat voor Beleids In formatie Database, en dat klinkt heel wat droger. Niet voor de Groningse beleidsmakers zelf want die hadden er juist veel behoefte aan. Probleem van de beleidsmakers is, vol gens Olaf, dat de informatie die ze nodig hebben om beleid te kunnen voeren, momenteel erg verspreid beschikbaar is en vergaard moet worden bij het CBS, het CWI, de gemeen ten en de provincie zelf; allemaal losse bestanden, in ver schillend formaat, over verschillende onderwerpen en ver- GEO-INFO 2004-9 nmr/dHi De Zuidtangentbus Belinda Belinda in Groningen

Geo-Info | 2004 | | pagina 33