Stichting De Hollandse Cirkel Donateursdag De Hollandse Cirkel De stichting De Hollandse Cirkel houdt op 15 oktober 2004 haar jaarlijkse donateursdag bij de Adviesdienst Geo-informatie en ICT van Rijkswaterstaat te Delft. Deze dienst is ook één van de participanten in de stichting. Voor actuele informatie: www.hollandsecirkel.nl en voor aanmelding: telefoon 015-2782047, e-mail hollandsecirkel@lr.tudelft.nl. Voorlopig programma: 10:30-11:00 uur Ontvangst 11:00 uur 11:20 uur 11:35 uur 12:15 uur 13:30 uur 14:00 uur 14:30 uur 15:30 uur 17:00 uur Welkom door gastheer (AGI) Opening en mededelingen Bevindingen van de werkgroep Inventarisatie Instrumentarium 25 Jaar werkgroep voor de Geschiedenis der Geodesie Lunch De historie van de Waterstaatskaart van Nederland Hoe houdt AGI nu de waterstaatkundige toestand des lands bij (WIS)? Werkwijze AGI (inleiding kantoorinnovatie, rondleiding en demonstraties zoals kaartvervaardiging oud en nieuw, milieukaartering, NAP en Spits (wegennet)) Afsluiting en borrel Einde Aankondiging promotie 0p 12 oktober 2004 om 13.00 uur zal Daniëlle Groetelaers haar proef schrift, getiteld "Instrumentarium Locatieontwikkeling: Sturingsmogelij k- heden voor gemeenten in een verander de marktsituatie", verdedigen in de Aula van de TU Delft, Mekelweg 5 te Delft. Voorafgaand aan de verdediging, om 12.35 uur, zal een toelichting worden ge geven op het proefschrift. Begin jaren negentig ontstonden, door wijzigende politieke inzichten en veran derende economische en maatschappe lijke omstandigheden, toenemende acti viteiten van marktpartijen in het loca tieontwikkelingsproces Marktpartij en gingen op grote schaal grondposities innemen op potentiële uitbreidings locaties. Zowel de veranderingen op de grondmarkt, als veranderingen in de beleidsontwikkeling hebben veel conse quenties voor de rol van gemeenten in het locatieontwikkelingsproces en voor de inzetbaarheid van het gemeentelijke grondbeleidsinstrumentarium. Onderzocht is wat er gebeurt in de ge meentelijke praktijk van de inzet van grondbeleidsinstrumentarium ten be hoeve van de realisatie van woningbouw op uitbreidingslocaties en in hoeverre de voorgestelde en deels ook doorgevoerde aanpassingen in het grondbeleidsinstru mentarium deze praktijk ondersteunen, gegeven de veranderde context. Publicatie "De landmeter Jan Pietei In 1612 verscheen van de hand van de landmeterjan Pietersz. Dou een boek je met een beschrijving van een nieuw landmeetkundig instrument. Dou was daartoe gekomen omdat hij niet tevre den was met het bestaande landmeet kundige instrumentarium. Dit nieuwe instrument werd bijna 200 jaar het i. Dou en de Hollandse Cirkel" meest gebruikte instrument van de Nederlandse landmeters. Het is in later tijd Cirkel van Dou of Hollandse Cirkel genoemd. Door H.C. Pouls is hier een boek over geschreven, dat onlangs werd uitgegeven door de NCG in samenwer king met de Stichting De Hollandse Cirkel. Deze publicatie behandelt het boekje van Dou, de positie en het werk van de landmeter in die tijd, en geeft een beschrijving van een aantal be waard gebleven instrumenten. Hij om vat 98 pagina's, kost 9, en is te be stellen bij de NCG, e\mailadres ncg@lr. tudelft.nl of via www.ncg.knaw.nl. TV-serie 'De kaartenmakers' Teleac zendt in september en okto ber de televisie-serie 'De Kaarten makers Over een wereld van weten schap, religie, intrige en spionage' uit. In ieder van de drie programma's staat steeds een wereldberoemde kaart centraal: de wereldkaart van Waldsee- miiller, de Atlas van Mercator, en de uiterst gedetaileerde kaarten die wer den gemaakt ter voorbereiding van de invasie van Normandië in 1944. Deze kaarten tonen stuk voor stuk een deel van de aarde dat iedereen waarschijn lijk wel vertrouwd voorkomt. Maar achter deze kaarten gaat een heel an dere wereld schuil: een wereld van we tenschap, religie, intrige en spionage. De uitzendingen zijn alle op Neder land 1 en het schema is als volgt: zondag 26 september, 17.25-18.15, De kaart van Waldseemüller; zondag 3 oktober, 17.25-18.15, De Atlas van Mercator; zondag 10 oktober, 17.25-18.15, De D-Day kaarten. Informatie: www.teleac.nl/kaartenmakers Errata in Geo-Info 7/8 Bij het artikel Drukwerk van uit GIS" is op p. 296 niet de foto geplaatst van auteur M.H. Stroeven, maar van co-auteur W. Feringa. Van Stroeven plaat sen we hier alsnog de juiste foto. Voorts is op p. 335 vermeld dat de publicatie van de studiedag Geo- MetaMatica onder meer kan worden besteld via nvg@lr.tudelft.nl. Dit is on juist: het moet zijn ncg@lr.tudelft.nl. morde Geschiedenis de CEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 49