Geodesie, T3M en de vogel Phoenix J LU COLOFON TBM heeft een stukje van Geodesie overgenomen. Met geodesie is iets heel vreemds aan de hand. Het is een boeiend vakgebied met een hoge maatschappelijke relevantie. Afge studeerde geodeten kunnen traditio neel zo aan de slag. Dat is niet ver wonderlijk, want bijna alle beleid sterreinen en bedrijfstakken hebben tegenwoordig op de een of andere manier behoefte aan geografische informatie. Des te vreemder dat de Geodesieopleiding van de TU Delft het qua studenteninstroom zo slecht deed. Misschien werden geodeten teveel geassocieerd met landmeters, niet erg sexy geklede figuren die op straat of in het landschap wat ouder- wetsig staan te hannesen met kij kers en stokken, terwijl er in werke lijkheid bij de inwinning van geogra fische gegevens steeds meergebruik wordt gemaakt van allerlei geavan ceerde methoden en gereedschap pen Misschien werd geodesie gezien als een te mathematische, te theoreti sche, te weinig concrete studierich ting, terwijl metingen aan het zwaar tekrachtveld van de aarde een directe relatie hebben aangetoond met kli maatveranderingen en een verschijn sel als El Nino. Geodesie is traditioneel de opleiding van het Kadaster, een instituut dat mis schien een wat saai en degelijk imago heeft. En dat terwijl er tegenwoordig allerlei opwindende innovaties plaats vinden op het gebied van digitale ge ografische informatiesystemen, zoals visualisering van topografische data in 3-D, virtual reality en zelfs augmented reality'(waarbij je door een speciale bril bijvoorbeeld naar de bodem kijkt en dan op exact de juiste plaats een pro jectie ziet van de ondergrondse leidin gen!) Misschien vonden aankomende studenten 'geodesie' gewoon te tech nisch klinken en wisten zij niet dat het aardoppervlak niet alleen natuurlijke grenzen maar ook eigendomsgrenzen kent en datje voor de inrichting en het beheer van ruimte allerlei bestuur lijk-organisatorische en juridische kennis nodig hebt. De TU Delft geeft het niet op. Geode sie komt terug in twee nieuwe ge daantes. De technisch-mathemati- sche tak' (aardmeetkunde, het in winnen van de gegevens) gaat bijdra gen aan het aardgerichte ruimte onderzoek en - onderwijs van de faculteit LR; de 'technisch-bestuur- lijke tak' is ingebed in het Onder zoeksinstituut OTB en de faculteit TBM. De nieuwe onderwijsproduc- ten zullen op deze wijze meer focus hebben en meer samenhang verto nen met maatschappelijk sterk in de belangstelling staande toepassings- gebieden.Zodat de geodesie, als vak gebied bij de TU Delft, zonder twijfel binnenkort als een Phoenix uit haar as zal herrijzen- Uit; TBM Quarterly 5 juli 2004 (11/2) (TBM is de faculteit Techniek, Bestuur en Management van de TU Delft, red.) Uitgever Geo-Informatie Nederland www.geo-info.nl Redactie-adres Redactie Geo-Info Postbus 57,5700 AB Deurne telefoon (0493) 328 628 fax (0493) 328 601 e-mail: redactie@geo-info.nl Redactie GEO-INFO Hoofdredacteur Ad van der Meer Redacteuren Adri den Boer Winifred Broeder Peter van de Crommert Klaas van der Hoek IrwinvanHunen JandeKruif Edward Mac Gillavry Philippe de Maeyer Ferjan Ormeling Katinka Roebert Theo Scheele Eindredacteur Sander de Wolf Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen en berichten in overleg met de redactie. Zie ook www.geo-in- fb.nl onder "Tijdschrift Geo-lnfo", Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintcreik 38 - 5682 HM Best telefoon (0499) 398 689 fax (0499) 374 497 e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. Vormgeving Peter van den Hurk CirCum Communicatie Groep Druk verzending CirCum Communicatie Groep Deurne Ontwerp omslag Jan Schilder Abonnementen/inlichtingen Postbus 57,5700 AB Deurne telefoon (0493) 328 628 fax (0493) 328 601 e-mail: administratie@geo-info.nl (adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk of via e-mail) Abonnementsprijzen per jaar Leden van GIN: inbegrepen in het lidmaatschap 28,-; studenten en gepensioneerden 19,-). Persoonlijke abonnees (inci. BTW): in Nederland 50,- buiten Nederland 60,- Bedrijfsabonnees (excl. BTW): in Nederland 75- buiten Nederland 95,- Losse nummers 8,- (incl. BTW en verzendkosten), te bestellen via het redactie-adres. 2004. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. GEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 52