De inhoud van de Europese richtlijn en de gevolgen voor de e voorschriften en praktijken ten aanzien van herge bruik van overheidsinformatie variëren binnen Euro pa van land tot land. Ieder land heeft zijn eigen zoge heten toegankelijkheidsregime en vaak hebben de individu ele overheidsinstanties de vrijheid om zelf de prijs en ge bruiksvoorwaarden te bepalen. Dit heeft geleid tot een lap pendeken van toegankelijkheidsregimes. De richtlijn stelt dat onzekerheid over de voorwaarden voor de exploitatie van informatie voor bedrijven een belemmering vormt om in de sector grensoverschrijdende exploitatie van overheids informatie te stappen. Als zich in één of twee landen moei lijkheden op dit gebied voordoen, kan het al onmogelijk worden om een levensvatbaar geheel Europa bestrijkend product te maken. Op de Europese informatiemarkt zullen op basis van de nieuwe richtlijn voor alle markt deelnemers, inclusief overheden, dezelfde ba sisvoorwaarden gelden voor hergebruik van overheidsinformatie. Dit artikel gaat in op de meest in het oog sprin gende bepalingen van de richtlijn en de gevolgen voor de geo-informatie- sector in Nederland. Hergebruik van overheidsinformatie, (figuur: Axel Smits). De richtlijn heeft als doel om, door har monisatie van de voorschriften en praktijken in de Europese lidstaten in zake de exploitatie van overheidsinfor matie, een interne Europese markt tot stand te brengen die ondernemingen beter in staat stelt om de mogelijkhe den van overheidsinformatie te benut ten en bij te dragen tot economische groei en het scheppen van werkgele genheid. De grootste barrières die wor den gezien voor de totstandkoming van die interne Europese markt zijn de prijs van de overheidsinformatie, het bestaan van exclusieve contracten, de tijdsduur tussen een verzoek om infor matie en het antwoord, en in het alge meen de ondoorzichtigheid van de beschikbare en beschikbaarheid van de overheidsinformatie. De Europese richtlijn beperkt zich tot het herge bruik van reeds beschikbare overheids informatie. De richtlijn heeft betrek king op "bestaande documenten" van openbare lichamen, waarvan het open baar lichaam het hergebruik kan toe staan. De richtlijn gaat dus niet over de toegang tot de informatie maar richt zich slechts op informatie die reeds toegankelijk is. De richtlijn biedt geen mogelijkheden om de toegang tot in formatie die niet toegankelijk is onder de huidige toegankelijkheidsregimes af te dwingen. De richtlijn heeft als al gemeen uitgangspunt om het herge bruik van overheidsinformatie te sti muleren en roept de lidstaten en hun openbare lichamen op alle documen ten in hun bezit voor hergebruik be schikbaar te stellen en om informatie zoveel mogelijk langs elektronische weg beschikbaar te maken. In de over wegingen bij de richtlijn wordt het be lang van een open toegankelijkheidsre gime (zie kader) aangegeven maar de invoering hiervan werd op dit moment als een te grote stap gezien. Het zoge heten kostendekkende model wordt daarom (nog) toegestaan. Meer specifieke punten uit de richtlijn zijn: het stimuleren van het gebruik van open standaarden; het instellen van een maximumprijs voor overheidsinformatie; GEO-INFO 2004-9 2: O TJ C JT3 s- <U "O O) Op 31 december 2003 is de Europese richtlijn inzake het hergebruik van overheidsinformatie van kracht geworden [1]. Deze richtlijn beoogt het hergebruik van beschikbare overheidsinformatie te bevorderen. Uiterlijk 1 juli 2005 moet de richtlijn zijn omgezet in nationale wetgeving. Dit artikel belicht de gevolgen van de richtlijn voor de geo-informatie- sector in Nederland: een (voorlopige) storm in een glas water? Overheids Informatie De richtlijn inzake hergebruik van overheidsinformatie

Geo-Info | 2004 | | pagina 6