GEO-INFORMATIE SECTOR IN NEDERLAND de verplichting om gebruiksvoor waarden doorzichtig te maken, on der andere door ze (on line) te publi ceren; het verbieden van discriminatoire bepalingen; het publiceren van overzichtlij sten met voor hergebruik beschikbare overheidsinformatie Voor het formaat waarin de overheids informatie moet worden verstrekt gaat de richtlijn niet erg ver: "Openba re lichamen stellen hun documenten beschikbaar in eender welk reeds be staand formaat of eender welke taal, indien mogelijk en passend langs elektronische weg" (artikel 5). Daarbij wordt wel aangegeven dat, om het her gebruik te bevorderen, het belangrijk is dat openbare lichamen hun docu menten beschikbaar stellen in een for maat dat, voorzover mogelijk en pas send, niet gebonden is aan specifieke Algemene Theorie Toegankelijkheidregimes Hergebruik van informatie en met name van overheidsinformatie is een veelbespro ken onderwerp. De discussie gaat vrijwel al tijd over de prijs van de informatie en tegen welke voorwaarden de overheid haar infor matie ter beschikking stelt of moet stellen. Twee modellen geven de uitersten weer: het open toegankelijkheids- en het kosten dekkende model. Open toegankelijkheidsmodel In het open toegankelijkheidsmodel is de informatie voor een ieder beschikbaar te gen maximaal marginale verstrekkings- lcosten en onder minimale gebruiksvoor waarden. De instelling die de informatie verzamelt en verwerkt moet de financie ring voor zijn activiteiten van elders halen, bijvoorbeeld uit de algemene middelen. Dit maakt de waarborg voor continue kwaliteit van de informatie afhankelijk van beslis sers die voortdurend op het belang van geo- informatie moeten worden gewezen om het budget voor het volgende jaar zeker te stellen. Afhankelijk van het economische klimaat zal dit de ene keer eenvoudiger gaan dan de andere. Kostendekkende model In het kostendekkende model dekt de prijs van de informatie een (groot) deel van de in- winnings- en verwerkingskosten en kan de software: zogeheten open formaten. Het openbare lichaam heeft echter niet de verplichting om de informatie te con verteren naar een open formaat. Zonder standaarden Nederland loopt op dit gebied voor de richtlijn uit. In 2003 hebben het ministerie van Binnenlandse Zaken en Konink- blijft het behelpen. rijksrelaties en het ministerie van Economische Zaken het (foto: Axel Smits). ICTU reeds opdracht gegeven voor de uitvoering van het Standaarden Open en programma Open Source Software (OSOSS). Dit pro gramma stimuleert overheidsorgani saties open standaarden op het gebied van ICT toe te passen in hun informa tiesystemen en informeert hen over de mogelijkheden van open source soft ware (www.ososs.nl). Zeer recent heeft de Nederlandse regering aangegeven dat de overheid voor haar communica tie zowel intern als extern gebruik gaat maken van open standaarden [5]. Het gebruik door de overheid van open formaten, zoals OpenGIS, zal in Neder land de norm gaan worden. Binnen de Adviesdienst Geo- informatie en ICT van Rijkswaterstaat (AGI) wordt al aan OpenGIS gewerkt en ook het Kadaster is met het nieuwe product TOPIONL op de goede weg. dat de totale prijs voor het verstrekken van informatie niet hoger mag zijn prijs zelfs uit een deel winst bestaan. De ge bruiksvoorwaarden die vaak in dit model gehanteerd worden, beperken het gebruik De richtlijn stelt een maximumprijs in tot slechts voor gebruik binnen de organisa- voor overheidsinformatie. Het bepaalt tie van de afnemer. De informatie mag niet worden doorverkocht en als de informatie BHHHHHHHHHIHBHi is verrijkt dan moet veelal een royalty van dan "de totale kosten die zijn gemaakt de opbrengsten van het nieuwe product om documenten te verzamelen, te worden afgedragen aan degene van wie de produceren, te vermenigvuldigen en basisinformatie is verkregen. Degene die te verspreiden, vermeerderd met een het intellectuele eigendom heeft kan er ver- redelijk rendement op de investering, der voor kiezen om de verrijking van de in- met inachtneming van de vereiste zelf- formatie exclusief aan één partij te gunnen. financiering van het betrokken open De instelling die de informatie in dit model bare lichaam, voorzover van toepas- verzamelt en verwerkt kan in dit model een sing" (artikel 6). Produceren omvat het zekere financiële onafhankelijkheid genie- creëren en samenbrengen, terwijl on- ten- der verspreiden ook de ondersteuning van de gebruiker wordt begrepen. Ondanks dat de discussies al meer dan een Hiermee wordt een bovengrens voor decennium spelen is er nog steeds geen op- de prijs van overheidsinformatie inge- timaal model gevonden. Sinds halverwege steld die buitensporig hoge tarieven de jaren negentig hebben wel een aantal onderzoeken aangegeven dat het open mo- moet voorkomen. De richtlijn komt, met de keuze voor het instellen van del het hergebruik van informatie bevor- een bovengrens voor de prijS; tege. dert en daardoor, een soms ongekende, mQet aan Qpenbare lichamen die voor groei van de informatie-economie zou sti muleren (zie onder andere [2][3]). Hoewel er kritiek is op de wijze waarop deze onder zoekers tot hun conclusies komen [4], heb ben ze wel mede geleid tot de totstandko ming van de Europese richtlijn inzake het hergebruik van overheidsinformatie. de financiering van een deel van hun activiteiten afhankelijk zijn van de in komsten uit de verkoop van informa tie. De richtlijn geeft verder aan dat de lidstaten de openbare lichamen moet stimuleren om documenten beschik baar te stellen tegen tarieven die niet GEO-INFO 2004-9 Open standaarden Een maximumprijs 349

Geo-Info | 2004 | | pagina 7