hoger zijn dan de marginale kosten van vermenigvuldiging en verspreiding van de betrokken documenten. Deze over weging is echter niet dwingend. Desgevraagd moet een openbaar lichaam wel aangeven welke berekeningsgrond slag is gebruikt voor de informatie, bijvoorbeeld de 900.000 (excl. BTW) voor het complete Actueel Hoogte model Nederland (AHN) (www.geo-lolcet.nl) of de ruim 300.000 (excl. BTW) voor het Adrescoördinatenbestand Nederland (ACN) (www.lcadaster.nl). In Nederland biedt de nota "Naar optimale beschikbaarheid van overheidsinformatie" het kader voor het toegankelijk heidsbeleid [6]. Voor overheidsinformatie mogen in princi pe alleen de marginale kosten van de verstrekking van de informatie in rekening worden gebracht (bijvoorbeeld de telefoontikken, of de prijs van een floppy). De beleidslijn is echter niet van toepassing op overheden die bijvoorbeeld vallen onder specifieke wetgeving, zoals het Kadaster (en recent de Topografische Dienst Kadaster). In het algemeen heeft deze bepaling van de richtlijn geen gevolgen voor de prijs van overheidsinformatie. Doordat in dividuele overheidsinstanties in Europa vaak vrij worden gelaten om zelf de berekeningsgrondslag voor hun tarieven te bepalen, wordt er slechts zeer beperkt een verbetering aangebracht aan de Europese lappendeken van tariferings grondslagen. Een maximale prijs voor overheids informatie. De richtlijn stelt "wanneer geen termijnen of andere regels voor de spoedige verstrekking van documenten zijn vastge steld, behandelen openbare lichamen het verzoek en ver strekken zij de verzoeker de documenten voor hergebruik of stellen zij, indien een licentie is vereist, het licentieaanbod aan de aanvrager op binnen een termijn van ten hoogste twintig werkdagen na de ontvangst van het verzoek" (artikel 4). Voor uitgebreide of ingewikkelde verzoeken kan deze ter mijn met twintig werkdagen worden verlengd. In Nederland bepaalt de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) dat het bestuursorgaan op het verzoek om informatie zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen twee weken (tien werkdagen) na de dag waarop het verzoek is ontvangen, beslist. Het be stuursorgaan kan de beslissing voor ten hoogste twee weken verdagen (arti kel 6). Nederland voldoet voor wat be treft informatie die valt onder de Wob aan de richtlijn. Voor kadasterinfor matie spreekt het Kadaster in principe met klanten een leverdatum af. Het hanteert verder normen die variëren van één dag voor een afschift van een akte tot vier weken voor ad hoe leve ringen [7]. Ook de AGI spreekt in prin cipe een levertermijn af met de verzoe ker van informatie. In andere gevallen "zal verstrekking van de gegevens aan de opdrachtgever geschieden zo spoe dig als redelijkerwijs mogelijk is na de datum van acceptatie van de op dracht" [8]. De richtlijn bepaalt echter voor het laatste geval dat de informa tie dan binnen maximaal veertig werk dagen moet worden geleverd. De ge noemde huidige termijnen zeggen voor de goede orde niets over de daad werkelijke tijd tussen een verzoek en levering. Het wordt overheden niet verboden om intellectueel eigendom (bijvoorbeeld auteursrecht) voor te behouden. Con form het algemene uitgangspunt van de richtlijn dienen openbare lichamen wel hun intellectueel eigendom op dusdanige wijze uit te oefenen dat her gebruik wordt vergemakkelijkt. Dit komt grotendeels overeen met het bepaalde in de nota Naar optimale be schikbaarheid [6], waar het intellectuele eigendom van de overheid alleen mag dienen ter bescherming van publieke belangen en ter bescherming van op de informatie rustende rechten van der den. Op dit punt dus ook geen gevolgen voor de Nederlandse praktijk. De richtlijn stelt dat de voorwaarden voor het hergebruik van documenten niet discriminerend mogen zijn voor vergelijkbare categorieën van herge bruik (artikel 10 lid 1). Het kan niet zo zijn dat een Belgisch bedrijf en een Duits bedrijf andere bedragen voor de zelfde informatie moeten betalen, ter wijl ze de informatie voor hetzelfde doel willen gebruiken. Dit belet niet dat voor commercieel en niet commer- GEO-INFO 2004-9 Termijn van antwoord op een verzoek Intellectueel eigendom gehandhaafd Geen discriminatie

Geo-Info | 2004 | | pagina 8