Umversitat Ja urne I overheids informatie gratis cieel hergebruik een verschillende tari- Geen discriminatie. fering kan worden gehanteerd (overwe ging 19). Het hergebruik van documen ten moet verder openstaan voor alle potentiële marktdeelnemers. Contrac ten of andere overeenkomsten tussen het openbare lichaam dat deze docu menten in bezit heeft en derden mo gen in principe geen exclusiviteitsrech- ten bevatten (artikel 11). Als de informatie door een openbaar li chaam wordt hergebruikt als basisma teriaal voor commerciële activiteiten van dat openbare lichaam die buiten de publieke taak vallen, zijn op de ver strekking van documenten voor deze activiteiten dezelfde vergoedingen en andere voorwaarden van toepassing als voor andere vergelijkbare gebruikers (artikel 10 lid 2). Met deze bepaling hoopt men de kruissubsidiëring tot een minimum te kunnen beperken. Ook hier is niets nieuws onder de zon voor Nederland. De richtlijn sluit aan bij de uitgangspunten van het kabi netsbeleid inzake "Markt en Overheid" (zie onder andere [9]). Als overheidsin stellingen in of naast hun taak com merciële activiteiten verrichten dan dient daarbij het uitgangspunt te zijn dat zij zich in een zelfde concurrentie positie bevinden als private onderne mingen die zich eveneens op die markt bevinden. Dit betekent dat ie dereen onder dezelfde voorwaarden toegang tot de basisinformatie moet krijgen. Concreet betekent het dat overheidsorganen geen speciale fiscale behandeling krijgen, dat er geen subsi die voor marktactiviteiten mag wor den uitgekeerd, en dat kosten van ar- beids-, vermogens- en productiemidde len van de marktactiviteiten moeten worden verrekend in de prijs. Overigens mag een overheidsinstantie ingevolge hetzelfde Nederlandse beleid, buiten haar kerntaken of publieke ta ken om, een aantal bewerkingsslagen op de informatie uit voeren als dat tot een verbetering van de toegankelijkheid van overheidsinformatie leidt, het toegankelijk maken van die overheidsinformatie van groot maatschappelijk belang wordt geacht, en de private sector deze bewerkingsslag niet lean of wil uitvoeren. Voor de verrijking van de informatie mag verder geen gebruik worden gemaakt van de informa tie van derden. De nieuwe Kadasterwet staat het verrichten van marktacti viteiten door het Kadaster onder voorwaarden toe. Hoewel dit commerciële activiteiten binnen de publieke taak zou den zijn, zullen deze niet aan het Kadaster worden toege staan indien het belang van die activiteit niet opweegt te gen het belang van derden om tegen zodanige concurrentie te worden beschermd [10]. Als het Kadaster nu, op basis van de kadastrale registratie, zou willen werken aan een product zoals het 6ppc-bestand of het woontypebestand, dan moet de Minister het belang van bijvoorbeeld Bridgis, Geodan en Wegener DM afwegen om tegen deze concurren tie te worden beschermd. Als dit daadwerkelijk zou gebeu ren dan is dit conform de Kadasterwet alsook conform de Europese richtlijn. Op dit punt is er, als er in de praktijk een goede invulling aan het beleid inzake "Markt en Overheid" wordt gegeven, in Nederland geen conflict met de Europese richtlijn. Doorzichtige gebruiksvoorwaarden online De mate van hergebruik zal worden bevorderd door trans parantie van gebruiksvoorwaarden: duidelijke en goed toe gankelijke voorwaarden. De richtlijn bepaalt dat de voor waarden en standaardvergoedingen voor het hergebruik van overheidsinformatie vooraf worden vastgesteld en be kendgemaakt, indien mogelijk langs elektronische weg (ar tikel 7). Eenzelfde strekking geldt voor het gebruik van li centies (artikel 8). In lidstaten waar licenties gebruikt wor den, zorgen de lidstaten ervoor dat standaardlicenties het hergebruik van overheidsdocumenten, die aan specifieke licentieaanvragen kunnen worden aangepast, in digitaal formaat beschikbaar zijn en elektronisch kunnen worden verwerkt (artikel 8.2). De lidstaten moeten alle openbare lichamen ertoe aansporen gebruik te maken van de stan daardlicenties. Verder moeten de openbare lichamen er voor zorgen dat indieners van verzoeken om hergebruik op de hoogte worden gesteld van de middelen van beroep die tegen besluiten of handelingen die hen betreffen, kunnen worden ingesteld. Dit wordt met name van belang geacht voor het midden- en kleinbedrijf dat wellicht geen ervaring hebben met de omgang met openbare lichamen in andere lidstaten en de beroepsmogelijkheden aldaar. Ook hier lijkt de geo-informatie sector in Nederland zijn za ken goed op orde te hebben. De voorwaarden en prijzen van de informatie van bijvoorbeeld de AGI zijn via het geololcet (www.geo-loket.nl) goed toegankelijk. Ook het Kadaster en DataLand [11] voldoen aan de richtlijn. Het centrale punt, het nationaal clearinghouse geo-informatie (NCGI), heeft slechts zeer beperkte informatie over gebruiksvoorwaarden en veelal verouderde informatie voor wat betreft prijzen (guldens!) beschikbaar. Het enige dat op de meeste sites nog GEO-INFO 2004-9

Geo-Info | 2004 | | pagina 9