A' rit* i 5 Waarom de als één geheel gemeten burgerlijke gemeenten later alsnog in twee kadastrale gemeenten werden ge splitst, is niet bekend. En zo verscheen Machen opnieuw op 27 november 1824 en begon toen de delimitatie van Splitsing in kadastrale gemeenten Fis2. De minuutverzamel- Zoals gezegd gaf het K.B. van 1825, waarbij tot versnelling plans van van het werk opdracht werd gegeven, voor een deel die ver- Dodewaard (links) klaring. Maar ook vóór 1825 zijn er gemeenten te vinden enHien (rechts) die eerst zijn gemeten en pas later gedelimiteerd. Bij het na- (bron: www. gaan welke gemeenten dat waren stuitte ik op een ander, dewoonomgeving.nl) de beide kadastrale gemeenten Hien en Dodewaard, waarin de burgerlijke gemeente werd verdeeld en sloot af op 24 maart 1825. Heere verdeelde Hien in vier en Dodewaard in twee secties op 2 mei 1825. Er is geen verzamelplan bekend van de nog ongedeelde burger lijke gemeente Dodewaard, wel van de afzonderlijke kadastrale gemeenten Hien en Dodewaard (fig. 2). Wat toen nog moest volgen was het aanpassen van de kaarten die alle als kaarten van Dodewaard waren getekend. De ge meentenaam Hien moest op een deel van de kaarten aangebracht, de ver melding van de sectieletters en van de aangrenzende bladen moest gewij zigd. Zij die ooit het vak "bijwerken" hebben geleerd van bijv. tekenleraar Bongaerts zullen zich kunnen voor stellen dat de sporen van de aanpas sing op de originele kaarten vaak goed te zien zijn. mij niet eerder bekend, fenomeen. Het betreft 18 toenmali ge burgerlijke gemeenten, steeds als één geheel gemeten en in kaart gebracht. Zowel het plan van driehoeksmeting als het Proces-Verbaal van verificatie geven hier duidelijkheid over. Naderhand, al vóór 1826, zijn ze gesplitst in twee of meer kadastrale gemeenten. Om die reden was een delimi tatie nodig van de grenzen van die kadastrale gemeenten, dus nadat het meet- en karteerwerlc gereed was. Een voor de hand liggende vraag is dan weer: was er mis schien al een eerdere delimitatie geweest van de burger lijke gemeente? Dat de secties eerder waren vastgesteld is zeker, ze staan voor de hele burgerlijke gemeente in het Proces-Verbaal van verificatie. Van één zo'n gemeente, Dodewaard, zijn inderdaad twee Processen-Verbaal van grensbepaling bij het kadaster aanwezig, resp. van 1819 en van 1825. L.C. Machen verrichtte de delimitatie van de burgerlijke gemeente Dodewaard tussen 29 januari en 10 februari 1819. H. Weijers verdeelde de gemeente in 6 sec ties en tekende het bijbehorende Proces-Verbaal van sec tie-indeling op 2 augustus 1819 en maakte ook het plan en register van driehoeksmeting. De landmeters D. Hee re, C. de Jongh en H. Weijers voerden nog in 1819 de me ting van de percelen uit en zetten hun handtekening ieder op een deel van de kaarten. De ingenieur-verifica teur vermeldt in het Proces-Verbaal van verificatie dat hij op 10 mei 1820 zijn controle begon en die eindigde op 28 juni daaropvolgend. Ook bij de andere betrokken gemeen ten heb ik, toen ik eenmaal op dat spoor zat, veelal de veranderingen op de originele kaarten kunnen vaststel len. Het moet een omvangrijk karwei GEO-INFO 2004-10 3 j i r IT "H.

Geo-Info | 2004 | | pagina 18