inhoudelijke en procedurele aspecten van een gebouwenregistratie, is daarbij ook aandacht geschonken aan onder meer organisatorische, juridische en fi nanciële aspecten. In dit artikel wordt verder met name ingegaan op de in houd van de registratie. In aansluiting op het reeds bestaande ontwerp voor een Basis Registratie Adressen (BRA) [Rietdijk en Verhoef, 2002] is bij het ontwerp van de BGR ge kozen voor een tweedeling naar een (authentieke) gebouwenregistratie en een gebouwenregister. Deze admi nistratiemethodiek gaat uit van het principe dat rechtsfeiten (neergelegd in brondocumenten) in een register worden opgenomen en dat de van be lang zijnde gegevens uit deze beslui ten in een registratie met actuele gege vens worden verwerkt. Gebouwenregister Het gebouwenregister is een verzame ling volgtijdelijlc verwerkte authentie ke documenten, al dan niet in geauto matiseerde vorm, waarin rechtsfeiten en andere relevante feiten zijn neerge legd die ten grondslag liggen aan in de BGR opgenomen gegevens. Voor in schrijving komen diverse documenten in aanmerking. Deze documenten zijn in de grondslagen voor de registratie limitatief opgesomd. De belangrijkste hiervan zijn: bouwvergunningen en vergunnin gen samenhangend met het split sen en samenvoegen van woningen; grootschalig kaartmateriaal; proces-verbaal van bevindingen door een inspecteur belast met het in het terrein constateren van mu taties die gevolgen hebben voor ge gevens opgenomen in de BGR; documenten waarin ambtshalve correcties zijn opgenomen. dr. ir. Marcel Rietdijk senior consultant Capgemini Naar aanleiding van de proefprojecten zijn de oorspronkelijk opgestelde grondslagen op diverse punten aange past. Zo zijn diverse eisen ten aanzien van onder meer de opmaak van bron documenten vervallen. Ook ten aan zien van de inhoud van de documen- Globale inhoud BGR. ten wordt nog slechts een beperkt aantal eisen gesteld. Daar waar bij het adressenregister in het kader van de BRA nog een fysiek afzonderlijk register werd aanbevolen, wordt dit laatste in het kader van de BGR niet langer voorgeschreven. De documenten waarmee gegevens in de BGR worden onderbouwd, blijken in de praktijk namelijk vaak onderdeel uit te maken van omvangrijke bouwdossiers. Het in deze bouwdossiers opsporen van de relevante documenten en het opnemen daarvan in een afzonderlijk register, zou omvang rijke documentenstromen tot gevolg kunnen hebben. In plaats daarvan is besloten de grondslagen op een dusdanige wijze aan te passen dat aan de brondocumenten als algeme ne eis wordt gesteld dat deze documenten eenvoudig en een duidig terug te vinden moeten zijn. Hierdoor wordt het bij voorbeeld mogelijk om als documentnummer van de onder- Globaal gegevensmodel BGR Puüd Stond Numrn eraan du ring Aim FFmuETSï» iJrrmciGii Kader 1 Attributen van pand Identificatiecode pand; Geometrie pand (contouren); Oorspronkelijk bouwjaar; Status pand; Datum brondocument opname, mutatie of verwijdering gegevens; Inschrijfhummer brondocument opname, mutatie of verwijdering gegevens. Attributen van verb lijfsobject Identificatiecode verblijfs object; Identificatiecode(s) gerelateerde panden; Geometrie verblijfsobject (coördinaten); Aanduiding hoofdadres (uit BRA); Aanduiding nevenadressen (uit BRA); Gebruiksdoel; Oppervlakte; Datum brondocument opname, mutatie of verwijdering gegevens; Inschrijfhummer brondocument opname, mutatie of verwijdering gegevens. Attributen van standplaats en ligplaats Identificatiecode standplaats of ligplaats; Geometrie (contouren); Aanduiding hoofdadres (uit BRA); Aanduiding nevenadressen (uit BRA); Datum brondocument opname, mutatie of verwij dering gegevens; Inschrijfhummer brondocument opname, mutatie of verwijdering gegevens. GEO-INFO 2004-10 na«f. fivijiJiiWi* I- Ontwerp Basis Gebouwen Registratie 429

Geo-Info | 2004 | | pagina 35