Met zijn allen recht op het doel af De hiervoor beschreven inhoud van de registratie en de wijze waarop de ze verder zal worden geconcretiseerd is met het kabinetsbesluit van 11 juni 2004 vastgesteld. De aandacht moet zich nu verder richten op de daadwer kelijke implementatie van de re gistratie. Belangrijk is dat de imple mentatie van de BGR en de BRA ge lijktijdig en in onderlinge samen hang opgepakt wordt. Op basis van de eigen verantwoordelijkheden van al le betrokkenen is hierbij gekozen voor een implementatiestrategie waarbij de te bereiken doelstelling duidelijk is geformuleerd, maar waarin de betrokkenen (elk op basis van hun eigen verantwoordelijkhe den) gezamenlijk werken aan de rea lisatie van de BGR (en dus de BRA) on der het motto "met zijn allen recht op het doel af' [Fuld en Rietdijk 2004]. Hierbij zal zoveel mogelijk re kening worden gehouden met de va riëteit onder gemeenten en afnemers en de noodzaak om volgens een aan pak op maat de gestelde doelen te be reiken. Andere uitgangspunten bij de invoering zijn: een realistische (gefa seerde) planning waarin sprake is van voldoende vaart en het leren van er varingen uit het verleden (zoals de in voering van de GBA en de uitvoering van een aantal proefprojecten). Een en ander is vertaald in een invoe ringsplanning waarbij wordt uitge gaan van een gefaseerde invoering met een optimaal evenwicht tussen snel heid enerzijds en realistische doelstel lingen anderzijds (fig. 4). Als belang rijk ijlcpunt geldt de door minister De Graaf (BVK) gedane toezegging dat ui terlijk in 2007 een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer zal worden aangebo den. Intussen is voor de detaillerings fase een werkplan opgesteld en een im plementatieorganisatie opgestart. De ze laatste zal in het komende jaar on der meer de verdere detaillering van de registratie ter hand nemen, be stuurlijk overleg voeren met direct be trokkenen en potentiële afnemers en zorgdragen voor de afstemming van de diverse relevante ontwikkelingen (zoals de ontwikkeling van wetgeving en het opnieuw gestarte programma Stroomlijning Basisgegevens). Voor de inhoud van de registratie betekent dit Fase Benaming Periode Kenmerken 1 Voorbereidingsfase (afgesloten) t/m medio 2004 Voorbereiding besluitvorming Principebesluit invoering 2a Detailleringsfase Medio 2004 - Medio 2005 Inrichting implementatieorganisatie Uitwerking inhoud en implementatiestrategie Afspraken maken met gemeenten 2b Stimuleringsfase Medio 2005 - Begin 2007 Vrijwillige invoering binnen meeste gemeenten Opstellen wetgeving 3a Invoeringsfase 1-1-2007 - Medio 2008 Indiening wetgeving bij Tweede Kamer Invoering binnen alle gemeenten Besluitvorming en invoering wetgeving 3b Afrondingsfase Medio 2008 - Medio 2009 Kwaliteitsopwerking ingevoerde registraties Aansluiting van alle afnemers 4 Beheerfase vanaf medio 2009 Volledige werking Basis Gebouwen Registratie en Basis Registratie Adressen Fig. 4. onder meer dat tot halverwege volgend jaar samen met de Implementatie- gemeentelijke praktijk gewerkt zal worden aan de ontwik planning. lceling van een objectenhandboek, het beschrijven van een aantal globale werkprocessen en het verhelderen van de in houdelijke samenhang met een aantal andere basisregistra ties. Met de (potentiële) afnemers zal verder worden gespro ken over de wijze waarop de registratie nader kan worden toegespitst op het gebruik dat daarvan in de toekomst zal worden gemaakt. Alhoewel de doorlooptijd van het implementatietraject nog lang is, betekent dit niet dat beheerders van gebouwenre gistraties en beleidsmakers de komende tijd weinig van de ontwikkeling van de BGR en de BRA zullen merken. Sommi gen zullen actief betrokken worden bij de eerder genoemde verdere uitwerking. Voor de anderen geldt dat de globale ont werpen voor beide basisregistraties als richtinggevend voor de komende jaren kunnen gelden. Dit betekent niet alleen de op name van het implementatietraject in informatiebeleidsplan nen, maar ook het nu reeds nadenken over de wijze waarop de BGR en de BRA binnen de eigen organisatie kunnen worden ingevoerd. Binnen een aantal gemeenten zijn zelfs de eerste stappen al gezet richting de daadwerkelijke realisatie van bei de basisregistraties. Het bouwwerk van de BGR en de BRA is dus volop in aanbouw. De ruwbouw is grotendeels af. De stei gers gaan geleidelijk weg. De afbouw kan beginnen! Literatuur TK 2003-2004, 26.387, nr. 22 (brief van de ministers van VROM en BVK aan de Tweede Kamer over de invoering van basisregistraties voor gebouwen en adressen). Raad voor vastgoedinformatie, Een basisregistratie van gege vens over woonverblijven (1987) en Een basisregistratie van gege vens over overige gebouwen zijnde niet-woonverblijven, 1988. Vereniging van Nederlandse Gemeenten, GFO Basisregistra tie gebouwen, 1991. TK 2001-2002, 26.387, nr. 11 (brief van de minister van GSI aan de Tweede Kamer over de voortgang van het program ma SBG). Berends, J. en anderen, Van Kraamkamer tot sloophamer, Ravi en VNG, 2001. GEO-INFO 2004-10

Geo-Info | 2004 | | pagina 39