Je/te Duister U zult wellicht denken dat dit stukje gaat over het legaliseren van onder grondse groepen in geval van dreigen de situaties. Hoewel het een interessant heb sterk de indruk dat de registratie van de kabels uit onder meer commer ciële overwegingen geen prioriteit heeft gekregen. Ook de Telecomwet van 1998 onderwerp is, wil ik het toch maar bij heeft er niet toe bijgedragen dat de ge- het vakgebied houden en in dit geval gevens goed zijn vastgelegd, mijn gedachte met u delen over de re gistratie en het gebruik van de onder grondse infrastructuur. wen, adressen, bedrijven, percelen en de geometrie. Verschillende actoren op peren het idee dat een centrale data bank waaruit de gegevens beschikbaar gesteld kunnen worden de oplossing zou kunnen zijn. Dat past denk ik prima in de lijn van de ontwikkeling van KLIC-online. Er is in de afgelopen j aren veel gespro ken en gediscussieerd over de wijze waarop de kabels- en leidingenregistra tie plaatsvindt en de informatie uit die registratie wordt gebruikt. Ilc conclu deer daaruit dat de vele standpunten en meningen even ondoordringbaar lijken als het woud van kabels en lei dingen in de Nederlandse bodem. Bij de verschillende belangengroepen is toch wel een lijn te ontdekken en ligt een oplossingsrichting redelijk voor de hand. Bij de kabel- en leidingbeheerders moet een onderscheid gemaakt worden naar de beheerders van de grote risicovolle pijpleidingen, de beheerders van water en energieleidingen en de beheerders van de telecomkabels. De beheerders van de grote risicovolle pijpleidingen (olie en gas) schenken veel aandacht aan de registratie en gaan zorgvuldig om met de informatieverstrekking. Vanuit de beheerders van water- en energieleidingen klinkt vooral door dat de digitalisering voor een belangrijk deel gereed is en dat vooral de bij hou ding van de gegevens een probleem is. Garanties voor nauwkeurigheid en vol ledigheid kunnen vaak niet worden ge geven, maar men ziet een kwalitatief goede registratie van kabels en leidin gen wel als een maatschappelijke ver plichting. Redelijk vaak klinkt als argu ment voor een kwalitatief mindere re gistratie dat de ondergrond niet actueel en niet nauwkeurig genoeg is. Tenslotte de beheerders van de telecomkabels. Ilc Maar daarmee zijn we er natuurlijk nog niet. De kabel- en leidingbeheer ders zullen de registratie van kabels en leidingen volgens een gestan daardiseerde vorm en inhoud moeten De eigenaren van de grond waarin de kabels en leidingen worden gelegd zijn meestal overheidsinstanties. Deze in stanties geven vergunning voor het leg gen van kabels en leidingen. Op enkele uitzonderingen na beschikken de meeste overheidinstanties niet over de gegevens van andere kabel- en leiding- uitvoeren. Dat kan alleen maar als er beheerders. Vreemd als je bedenkt dat een wettelijke regeling komt, waarin de registratie wordt geregeld. Het be heer van de gegevens moet vooral bij de beheerder blijven (het bronbeheer). De ligging van de gegevens en een beperk te set aan attributen zou dan centraal bovengronds vaak tot op detail alles vastgelegd is en bijgehouden wordt. Bovendien zijn met name gemeenten ook beheerder van kabel- en leiding- gegevens (riool, verlichting en verlceers- installaties). De kwaliteit van deze aan KLK- beschikbaar kunnen wor- registraties verschilt behoorlijk per gemeente. Bij de gravers, of om het netjes te zeg gen de grondroerders, is een duidelijke lijn te herkennen die er op neer komt dat men niet tevreden is over de gele verde informatie via de KLIC-meldin- gen. Een paar in het oog springende za ken zijn dat de informatie vaak niet of te laat komt, de informatie verschilt in vorm, inhoud, schaal en nauwkeurig heid, de kabel- en leidingbeheerders geen enkele verantwoordelijkheid wil len nemen voor de geleverde informa tie, en er geen wettelijke verplichting bestaat voor zowel een melding van werkzaamheden als het geven van in formatie. den gesteld, waarbij de informatie via een geautoriseerde toegang direct be schikbaar is voor de aanvragers. Het is daarbij ook van groot belang dat de GBKN voor heel Nederland in een ge standaardiseerde vorm beschikbaar is en bijgehouden wordt en verplicht als ondergrond gebruikt wordt door alle beheerders. Dat betekent dat ook de GBKN een authentieke registratie wordt. Deze korte en enigszins gegeneraliseer de weergave van standpunten en me ningen brengt mij op de gedachte dat de oplossing van het probleem gevon den moet worden in de lijn van de au thentieke registraties zoals die momen teel ook voorbereid wordt voor gebou- Hiermee wordt de informatieverstrek king veel efficiënter. De investering die nodig is om tot een authentieke GBKN en Kabel- en leidingregistratie te komen verdient zich op termijn zeker terug. Daarmee krijgt ook de GBKN zijn oorspronkelijke functie terug waarvoor het ooit bedoeld is, n.l. een gestan daardiseerde topografisch bestand voor alle gebruikers en beheerders van zicht bare en onzichtbare vastgoedobjecten. Jelte Duister Hoofd Geo-Informatie Gemeente Groningen GEO-INFO 2004-10 Geo-lnfo in Praktijk Gaan we in Nederland legaal ondergronds? 435

Geo-Info | 2004 | | pagina 41